Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2002

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cross country skiing pictogram.svg Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2002
Nagano 1998 Turyn 2006
Data 9 - 24.02 2002
Gospodarz Stany Zjednoczone Salt Lake City
Biegi narciarskie na
Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2002
Cross country skiing pictogram.svg
Sprint mężczyźni kobiety
10 km kobiety
15 km mężczyźni kobiety
10 km - bieg łączony kobiety
20 km - bieg łączony mężczyźni
Sztafety mężczyźni kobiety
30 km mężczyźni kobiety
50 km mężczyźni
 Główny artykuł: Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2002.

Konkurencje biegów narciarskich podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2002 roku zostały przeprowadzone w dniach 9 - 24 lutego 2002 w miejscowości Soldier Hollow, oddalonej o 85 km na zachód od głównego miasta Igrzysk - Salt Lake City. W ramach igrzysk zawodniczki i zawodnicy walczyli w sześciu konkurencjach: pięciu indywidualnych (kobiety w sprincie, biegach indywidualnych na 10 km i 15 km, biegu masowym na 30 km oraz biegu łączonym na 10 km, a mężczyźni w sprincie, biegach indywidualnych na 15 km i 30 km, biegu masowym 50 km oraz biegu łączonym na 20 km) oraz w (sztafecie) – łącznie rozdanych zostało zatem dwanaście kompletów medali. O medale igrzysk olimpijskich biegacze narciarscy rywalizowali po raz dziewiętnasty, a biegaczki po raz czternasty w historii.

Jeszcze w czasie trwania igrzysk troje zawodników: Łarisa Łazutina i Olga Daniłowa z Rosji oraz reprezentujący Hiszpanię Johann Mühlegg zostało przyłapanych na stosowaniu dopingu[1]. Wszyscy troje zostali wyrzuceni z igrzysk i musieli zwrócić zdobyte medale (Łazutina wygrała bieg na 30 km i była druga na 15 km, Daniłowa była druga na 10 km, a Mühlegg wygrał bieg łączony oraz biegi na 30 i 50 km).

Terminarz[edytuj]

Data Miejscowość Konkurencja Gold medal.svg Złoto Silver medal.svg Srebro Bronze medal.svg Brąz
9 lutego 2002 Soldier Hollow Bieg indywidualny kobiet na 15 km stylem dowolnym Włochy Stefania Belmondo Czechy Kateřina Neumannová Rosja Julija Czepałowa
9 lutego 2002 Soldier Hollow Bieg indywidualny mężczyzn na 30 km stylem dowolnym Austria Christian Hoffmann Austria Michaił Botwinow Norwegia Kristen Skjeldal
12 lutego 2002 Soldier Hollow Bieg indywidualny kobiet na 10 km stylem klasycznym Norwegia Bente Skari Rosja Julija Czepałowa Włochy Stefania Belmondo
12 lutego 2002 Soldier Hollow Bieg indywidualny mężczyzn na 15 km stylem klasycznym Estonia Andrus Veerpalu Norwegia Frode Estil Estonia Jaak Mae
15 lutego 2002 Soldier Hollow Bieg łączony kobiet na 10 km Kanada Beckie Scott Czechy Kateřina Neumannová Niemcy Viola Bauer
17 lutego 2002 Soldier Hollow Sztafeta mężczyzn 4 × 10 km Norwegia Norwegia[2] Włochy Włochy[3] Niemcy Niemcy[4]
19 lutego 2002 Soldier Hollow Sprint indywidualny kobiet Rosja Julija Czepałowa Niemcy Evi Sachenbacher Norwegia Anita Moen
19 lutego 2002 Soldier Hollow Sprint indywidualny mężczyzn Norwegia Tor Arne Hetland Niemcy Peter Schlickenrieder Włochy Cristian Zorzi
20 lutego 2002 Soldier Hollow Bieg łączony mężczyzn na 20 km Norwegia Thomas Alsgaard
Norwegia Frode Estil
Szwecja Per Elofsson
21 lutego 2002 Soldier Hollow Sztafeta kobiet 4 × 5 km Niemcy Niemcy[5] Norwegia Norwegia[6] Szwajcaria Szwajcaria[7]
23 lutego 2002 Soldier Hollow Bieg masowy mężczyzn na 50 km stylem klasycznym Rosja Michaił Iwanow Estonia Andrus Veerpalu Norwegia Odd-Bjørn Hjelmeset
24 lutego 2002 Soldier Hollow Bieg masowy kobiet na 30 km stylem klasycznym Włochy Gabriella Paruzzi Włochy Stefania Belmondo Norwegia Bente Skari

Kobiety[edytuj]

Bieg na 15 km techniką dowolną[edytuj]

Miejsce Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata
Gold medal icon.svg Stefania Belmondo  Włochy 39:54,4 -
Silver medal icon.svg Kateřina Neumannová  Czechy 40:01,3 +6,9
Bronze medal icon.svg Julija Czepałowa  Rosja 40:02,7 +8,3
4. Kaisa Varis  Finlandia 40:04,1 +9,7
5. Swietłana Nagiejkina  Białoruś 40:17,9 +23,5
6. Gabriella Paruzzi  Włochy 40:25,7 +31,3
7. Kristina Šmigun  Estonia 40:33,6 +39,2
8. Karine Philippot  Francja 40:38,6 +44,2
9. Iryna Terela  Ukraina 40:39,4 +45,0
10. Sabina Valbusa  Włochy 40:48,3 +53,9

Data: 9.02.2002

Bieg na 10 km techniką klasyczną[edytuj]

Miejsce Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata
Gold medal icon.svg Bente Skari  Norwegia 28:05,6 -
Silver medal icon.svg Julija Czepałowa  Rosja 28:09,9 +4,3
Bronze medal icon.svg Stefania Belmondo  Włochy 28:45,8 +40,2
4. Beckie Scott  Kanada 28:49,2 +43,6
5. Lubow Jegorowa  Rosja 28:50,7 +45,1
6. Hilde Gjermundshaug Pedersen  Norwegia 28:56,2 +50,6
7. Satu Salonen  Finlandia 29:02,3 +56,7
8. Petra Majdič  Słowenia 29:03,9 +58,3
9. Anita Moen  Norwegia 29:15,5 +1:09,9
10. Viola Bauer  Niemcy 29:30,0 +1:24,4

Data: 12.02.2002


Bieg łączony 2 x 5 km[edytuj]

Miejsce Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata
Gold medal icon.svg Beckie Scott  Kanada 25:09,9 -
Silver medal icon.svg Kateřina Neumannová  Czechy 25:10,0 +0,1
Bronze medal icon.svg Viola Bauer  Niemcy 25:11,1 +1,2
4. Julija Czepałowa  Rosja 25:11,3 +1,4
5. Nina Gawriluk  Rosja 25:13,5 +3,6
6. Bente Skari  Norwegia 25:14,2 +4,3
7. Petra Majdič  Słowenia 25:16,5 +6,6
8. Gabriella Paruzzi  Włochy 25:18,6 +8,7
9. Sabina Valbusa  Włochy 25:22,1 +12,2
10. Iryna Terela  Ukraina 25:33,6 +23,7

Data: 15.02.2002


Sprint techniką dowolną[edytuj]

Miejsce Zawodniczka Reprezentacja Wynik Strata
Gold medal icon.svg Julija Czepałowa  Rosja Finał A 3:10,6
Silver medal icon.svg Evi Sachenbacher  Niemcy Finał A +1,6
Bronze medal icon.svg Anita Moen  Norwegia Finał A +2,1
4. Claudia Künzel  Niemcy Finał A +2,7
5. Beckie Scott  Kanada Finał B 3:24,9
6. Maj Helen Sorkmo  Norwegia Finał B +0,6
7. Andreja Mali  Słowenia Finał B +1,0
8. Gabriella Paruzzi  Włochy Finał B +1,2
9. Sara Renner  Kanada Półfinał -
10. Anke Reschwamm-Schulze  Niemcy Półfinał -

Data: 19.02.2002


Sztafeta 4 x 5 km[edytuj]

Miejsce Reprezentacja Zawodnicy Czas Strata
Gold medal icon.svg  Niemcy Manuela Henkel
Viola Bauer
Claudia Künzel
Evi Sachenbacher
49:30,6 -
Silver medal icon.svg  Norwegia Marit Bjørgen
Bente Skari
Hilde Gjermundshaug Pedersen
Anita Moen
49:31,9 +1,3
Bronze medal icon.svg  Szwajcaria Andrea Huber
Laurence Rochat
Brigitte Albrecht-Loretan
Natascia Leonardi Cortesi
50:03,6 +33,0
4.  Czechy Helena Balatková
Kamila Rajdlová
Kateřina Neumannová
Kateřina Hanušová
50:35,2 +1:04,6
5.  Białoruś Jelena Kaługina
Swietłana Nagiejkina
Wiera Ziatikowa
Natalja Ziatikowa
50:37,9 +1:07,3
6.  Włochy Marianna Longa
Gabriella Paruzzi
Sabina Valbusa
Stefania Belmondo
50:38,6 +1:08,0
7.  Finlandia Kati Sundqvist
Satu Salonen
Riitta-Liisa Lassila
Kaisa Varis
50:45,5 +1:14,9
8.  Kanada Sara Renner
Milaine Thériault
Amanda Fortier
Beckie Scott
56:49,6 +1:19,0
9.  Słowenia Petra Majdič
Teja Gregorin
Andreja Mali
Nataša Lačen
51:19,6 +1:49,0
10.  Japonia Kanoko Goto
Madoka Natsumi
Nobuko Fukuda
Sumiko Yokoyama
51:37,6 +2:05,1

Data: 21.02.2002


Bieg na 30 km techniką klasyczną[edytuj]

Miejsce Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata
Gold medal icon.svg Gabriella Paruzzi  Włochy 1:30:57,1 -
Silver medal icon.svg Stefania Belmondo  Włochy 1:31:01,6 +4,5
Bronze medal icon.svg Bente Skari  Norwegia 1:31:36,3 +39,2
4. Anita Moen  Norwegia 1:31:37,3 +40,2
5. Wałentyna Szewczenko  Ukraina 1:33:03,1 +2:06,2
6. Viola Bauer  Niemcy 1:33:25,1 +2:28,0
7. Kristina Šmigun  Estonia 1:33:52,7 +2:55,6
8. Vibeke Skofterud  Norwegia 1:35:02,3 +4:05,2
9. Julija Czepałowa  Rosja 1:35:37,4 +4:40,3
10. Natascia Leonardi Cortesi  Szwajcaria 1:35:46,8 +4:49,7

Data: 24.02.2002


Mężczyźni[edytuj]

Bieg na 30 km techniką dowolną[edytuj]

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Czas Strata
Gold medal icon.svg Christian Hoffmann  Austria 1:11:31,0 -
Silver medal icon.svg Michaił Botwinow  Austria 1:11:32,3 +1,3
Bronze medal icon.svg Kristen Skjeldal  Norwegia 1:11:42,7 +11,7
4. Pietro Piller Cottrer  Włochy 1:11:42,8 +11,8
5. Ole Einar Bjørndalen  Norwegia 1:11:44,5 +13,5
6. Lukáš Bauer  Czechy 1:12:22,3 +51,3
7. Nikołaj Bolszakow  Rosja 1:12:50,6 +1:19,6
8. Siergiej Krianin  Rosja 1:12:52,0 +1:21,0
9. Cristian Zorzi  Włochy 1:13:10,0 +1:39,0
10. Emmanuel Jonnier  Francja 1:13:15,1 +1:44,1

Data: 9.02.2002



Bieg na 15 km techniką klasyczną[edytuj]

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Czas Strata
Gold medal icon.svg Andrus Veerpalu  Estonia 37:07,4 -
Silver medal icon.svg Frode Estil  Norwegia 37:43,4 +36,0
Bronze medal icon.svg Jaak Mae  Estonia 37:50,8 +43,4
4. Anders Aukland  Norwegia 38:08,3 +1:00,9
5. Per Elofsson  Szwecja 38:10,8 +1:03,4
6. Erling Jevne  Norwegia 38:13,6 +1:06,2
7. Witalij Dienisow  Rosja 38:17,9 +1:10,5
8. Magnus Ingesson  Szwecja 38:38,5 +1:31,1
9. Reto Burgermeister  Szwajcaria 38:49,2 +1:41,8
10. Siergiej Nowikow  Rosja 38:49,3 +1:41,9

Data: 12.02.2002


Bieg łączony 2 x 10 km[edytuj]

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Czas Strata
Gold medal icon.svg Thomas Alsgaard  Norwegia 49:48,9 -
Gold medal icon.svg Frode Estil  Norwegia 49:48,9 -
Bronze medal icon.svg Per Elofsson  Szwecja 49:52,9 +4,0
4. Giorgio Di Centa  Włochy 49:53,8 +4,9
5. Witalij Dienisow  Rosja 49:58,5 +9,6
6. Pietro Piller Cottrer  Włochy 50:01,2 +12,3
7. Anders Aukland  Norwegia 50:10,9 +21,9
8. Jaak Mae  Estonia 50:12,1 +23,2
9. Michaił Botwinow  Austria 50:17,2 +28,3
10. René Sommerfeldt  Niemcy 50:22,7 +33,8

Data: 14.02.2002


Sztafeta 4 x 10 km[edytuj]

Miejsce Reprezentacja Zawodnicy Czas Strata
Gold medal icon.svg  Norwegia Anders Aukland
Frode Estil
Kristen Skjeldal
Thomas Alsgaard
1:32:45,5 -
Silver medal icon.svg  Włochy Fabio Maj
Giorgio Di Centa
Pietro Piller Cottrer
Cristian Zorzi
1:32:45,8 +0,3
Bronze medal icon.svg  Niemcy Jens Filbrich
Andreas Schlütter
Tobias Angerer
René Sommerfeldt
1:33:34,5 +49,0
4.  Austria Alexander Marent
Michaił Botwinow
Gerhard Urain
Christian Hoffmann
1:34:04,9 +1:19,4
5.  Stany Zjednoczone John Bauer
Kris Freeman
Justin Wadsworth
Carl Swenson
1:34:05,5 +1:20,0
6.  Rosja Siergiej Nowikow
Michaił Iwanow
Witalij Dienisow
Nikołaj Bolszakow
1:34:50,1 +2:04,6
7.  Czechy Martin Koukal
Jiří Magál
Lukáš Bauer
Petr Michl
1:35:31,3 +2:45,8
8.  Francja Alexandre Rousselet
Christophe Perrillat-Collomb
Vincent Vittoz
Emmanuel Jonnier
1:35:50,8 +3:05,8
9.  Estonia Raul Olle
Andrus Veerpalu
Jaak Mae
Meelis Aasmäe
1:36:07,0 +3:21,5
10.  Szwajcaria Wilhelm Aschwanden
Reto Burgermeister
Patrik Mächler
Gion-Andrea Bundi
1:37:26,4 +4:40,9

Data: 17.02.2002


Sprint techniką dowolną[edytuj]

Miejsce Zawodniczka Reprezentacja Wynik Strata
Gold medal icon.svg Tor Arne Hetland  Norwegia Finał A 2:56,9
Silver medal icon.svg Peter Schlickenrieder  Niemcy Finał A +0,1
Bronze medal icon.svg Cristian Zorzi  Włochy Finał A +0,3
4. Björn Lind  Szwecja Finał A +1,2
5. Freddy Schwienbacher  Finlandia Finał B 2:56,1
6. Trond Iversen  Norwegia Finał B +0,5
7. Tobias Angerer  Niemcy Finał B +1,9
8. Hannu Manninen  Finlandia Finał B +3,4
9. Janusz Krężelok  Polska Półfinał -
10. Martin Koukal  Czechy Półfinał -

Data: 19.02.2002


Bieg na 50 km techniką klasyczną[edytuj]

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Czas Strata
Gold medal icon.svg Michaił Iwanow  Rosja 2:06:20,8 -
Silver medal icon.svg Andrus Veerpalu  Estonia 2:06:44,5 +23,7
Bronze medal icon.svg Odd-Bjørn Hjelmeset  Norwegia 2:08:41,5 +2:20,7
4. Andreas Schlütter  Niemcy 2:08:54,8 +2:34,0
5. Michaił Botwinow  Austria 2:09:21,7 +3:00,9
6. Hiroyuki Imai  Japonia 2:09:41,3 +3:20,5
7. Anders Aukland  Norwegia 2:10:05,7 +3:44,9
8. Lukáš Bauer  Czechy 2:10:41,9 +4:21,1
9. Frode Estil  Norwegia 2:10:44,8 +4:24,0
10. Erling Jevne  Norwegia 2:12:06,6 +5:45,8

Data: 23.02.2002


Klasyfikacja medalowa[edytuj]

Miejsce Państwo Gold medal.svg Silver medal.svg Bronze medal.svg Razem
1.  Norwegia 5 2 4 11
2.  Włochy 2 2 2 5
3.  Rosja 2 1 1 4
4.  Niemcy 1 2 2 5
5.  Estonia 1 1 1 3
6.  Austria 1 1 0 2
7.  Kanada 1 0 0 1
8.  Czechy 0 2 0 2
9.  Szwajcaria 0 0 1 1
 Szwecja 0 0 1 1

Przypisy

Bibliografia[edytuj]