Bitwa pod El Bruc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod El Bruc
Wojna na Półwyspie Iberyjskim 1807-1814
ilustracja
Czas 6 czerwca i 14 czerwca 1808
Miejsce El Bruc k. Barcelony
Hiszpania
Terytorium Katalonia
Wynik zwycięstwo hiszpańskie
Strony konfliktu
Cesarstwo Francuskie Królestwo Hiszpanii
Dowódcy
Generał Schwartz Generał Franch
Siły
3 800 2 000
Straty
360 zabitych, 60 ujętych nieznane
Wojna na Półwyspie Iberyjskim 1807-1814

Dos de MayoEl BrucCabezónSaragossa (1808)WalencjaMedina del Rio SecoBailénBrilosRoliçaVimeiroPancorboValmasedaBurgosGamonalEspinozaTudelaSomosierraSahagúnBenaventeSaragossa (1809)YevenesCiudad RealCacabelosLa CorunaTalaveraAlmonacidGerona (1809)OcañaAlba de TormesFuengirolaCôaAlmeidaBuçacoPombalGeboraFuentes de OñoroBadajozAlbueraSalamankaVitoriaSan SebastianNivelleNiveOrthezTuluza

Tzw. bitwa pod El Bruc – dwie potyczki kolumn wojsk francuskich i ugrupowań hiszpańskich ochotników i najemników w czerwcu 1808 roku pod Barceloną w czasie trwania wojny w Hiszpanii.

Francuski oddział pod dowództwem generała Schwartza wyszedł z Barcelony 4 czerwca celem przebicia się z okrążenia, maszerując w kierunku na Saragossę-Lleidę. Silna burza poważnie opóźniła marsz kolumny, co dało czas na zmobilizowanie lokalnych sił katalońskich składających się z milicji z okolicznych wiosek, ochotników zwanych (somatén) oraz szwajcarskich i walońskich żołnierzy najemnych z dawnego barcelońskiego garnizonu. Hiszpanie, dowodzeni przez generała Frencha, rozstawili się 6 czerwca w okolicach miasteczka i przełęczy El Bruc.

Starcie zakończyło się zwycięstwem Hiszpanów[1], w wyniku czego Francuzi zostali zmuszeni do zawrócenia do Barcelony ze stratą około 300 ludzi i jednego działa.

Drugi francuski wypad w dniu 14 czerwca spowodował jedynie wzniecenie kilku pożarów w El Bruc i nieznaczne straty po obu stronach. Siły francuskie ponownie musiały zawrócić do miasta, którego nie opuściły do ofensywy armii cesarskiej w roku następnym.

Przypisy

  1. Gates, p.59

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • David Gates, The Spanish Ulcer, A History of the Peninsular War, Da Capo Press 2001, ​ISBN 0-306-81083-2