Bitwa pod Listwieniem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa pod Listwieniem
Walki o tron Rusi
Ilustracja
Jarosław I Mądry
Czas

1024

Miejsce

Listwień (Obwód czernihowski)

Terytorium

Ukraina

Wynik

Zwycięstwo Mścisława

Strony konfliktu
Księstwo czernihowskie Waregowie
Dowódcy
Mścisław I Chrobry Jarosław I Mądry
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, u góry znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
51°46′N 31°30′E/51,766667 31,500000

Bitwa pod Listwieniem – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 1024.

W roku 1015 doszło do walk o tron książęcy pomiędzy synami zmarłego Włodzimierza I: Jarosławem I i Mścisławem. Jarosław I, ożeniony ze skandynawską księżniczką, posiadał poparcie Waregów.

W 1024 Mścisław wykorzystał nieobecność Jarosława w Kijowie i ruszył wraz ze swoją drużyną na stolicę[1]. Nie zdołał jednak zająć miasta, a kiedy jego wojska skierowały się w drogę powrotną na Czernihów, w ślad za nimi ruszyła armia Jarosława[1]. Do decydującego starcia pomiędzy obydwoma antagonistami doszło pod Listwieniem[2]. Wareskie oddziały Jarosława ustawiły się przed obozem. Jarosław jako obcoplemieniec nie mógł być ich wodzem, wobec czego dowodzenie spoczywało w rękach skandynawskich[potrzebny przypis]. Dowódcą drużyny Jarosława był Wareg o imieniu Hakon[1]. Siły Mścisława składały się z wojsk czernihowskich, Siewierzan oraz drużyny z Tmutorakania[1]. Przewaga liczebna znajdowała się po stronie wojsk Jarosława[potrzebny przypis].

Nocą tuż przed bitwą rozszalała się burza[1], którą starał się wykorzystać Mścisław atakując przeciwnika. Na początek wysłał do boju oddziały siewierskie i czernihowskie, a następnie rzucił na wyczerpane oddziały Waregów odwód w postaci drużyny z Tmutorakania[1]. Wojska Jarosława rozpoczęły ucieczkę, jednak zwycięzcy nie podjęli pościgu. Jarosław na czele większości wojów wrócił do Nowogrodu[1].

Wynik bitwy zmusił Jarosława do zawarcia ugody z Mścisławem[3]. W 1026 oponenci zgodzili się na porozumienie, wyznaczając granicę swoich posiadłości na Dnieprze[3]. Dopiero po śmierci Mścisława w 1036, Jarosław zrealizował swój cel, jakim było zjednoczenie wszystkich ziem ruskich[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]