Przejdź do zawartości

Bożena Porzyńska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bożena Porzyńska
Miejsce urodzenia

Landwarów

Typ głosu

sopran, mezzosopran

Gatunki

opera

Zawód

śpiewaczka operowa, pedagog

Odznaczenia
Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Bożena Antonina Porzyńska – polska śpiewaczka operowa i solowa (sopran, mezzosopran), pedagog, profesor śpiewu solowego, do jej najwybitniejszych wychowanków należą m.in. Dawid Jung[1] (tenor dramatyczny występujący w Rzymie, kantor papieski, doskonalił wokalistykę w Italii)[2], Katarzyna Mędlarska (sopran dramatyczny występująca we Włoszech)[3] i prof. dr hab. Aleksandra Bubicz-Mojsa (sopran koloraturowy)[4].

Urodziła się w Landwarowie na Wileńszczyźnie w rodzinie o wielopokoleniowych tradycjach artystycznych (m.in. jej dziadek był pianistą i organistą). Naukę śpiewu rozpoczęła w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Gdańsku-Wrzeszczu pod kierunkiem Haliny Mickiewiczówny, którą ukończyła w 1968 roku[5]. Równocześnie przez dwa lata zdobywała umiejętności aktorskie, pracując w gdańskim Teatrze Miniatura. Studia wokalne w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku w klasie śpiewu Barbary Bragińskiej-Iglikowskiej ukończyła z wyróżnieniem w 1974 roku. Już jako studentka rozpoczęła błyskawiczną karierę, zdobywając nagrody na trzech międzynarodowych konkursach wokalnych. Zadebiutowała w 1974 roku na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku partią Madame Butterfly w operze G. Pucciniego.

W 2024 otrzymała brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[6].

Nagrody w konkursach wokalnych[7]

[edytuj | edytuj kod]
  • 1973 - IV nagroda w Tokio-Nagasaki za wykonanie partii Madame Butterfly z opery „Madame Butterfly” G.Pucciniego
  • 1974 - III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Francesco Vinas w Barcelonie
  • 1974 - I nagrodę i Grand Prix oraz Wielka Waza Prezydenta Francji na XX Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Tuluzie (Francja)[8]
  • 1975 - Nagroda Wojewody Gdańskiego „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wokalistyki”
  • 1976 - Złoty Medal na Festiwalu Śpiewaczym im. Kati Popowej w Pleven (Bułgaria)
  • 2024 - za całokształt pracy artystycznej Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury (z okazji 80. rocznicy urodzin)[9]

Kariera artystyczna

[edytuj | edytuj kod]

W 1975 roku podjęła roczną współpracę z Teatrem Wielkim w Łodzi, by kolejne dwa sezony spędzić na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku. W latach 1977–1981 była śpiewaczką w Teatrze Wielkim w Poznaniu, a w latach 1981-1984 śpiewała w Opery w Bydgoszczy. Potem w 1984-1989 powróciła na scenę Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Jako solistka teatrów operowych zasłynęła rolami w operach „Tosca” i „Madame Butterfly” G.Pucciniego, Miacaeli w „Carmen” G.Bizeta, Abigail w „Nabucco” G.Verdiego, Elzy z „Lohengrin” R.Wagnera, w tytułowych rolach w operach S.Moniuczki „Hrabina” i „Halka” oraz w „Eugeniuszu Onieginie” P.Czajkowskiego. W swoim repertuarze posiada 21 oper, partie oratoryjne oraz pieśni kompozytorów polskich i obcych.

Występowała w wielu krajach europejskich (Bułgaria, RFN, NRD, Hiszpania, Słowacja, Francja, Rumunia, Wielka Brytania, Czechosłowacja, Belgia, 'Włochy) a także w Stanach Zjednoczonych i ZSRR.

Nagrania

[edytuj | edytuj kod]

W swoim dorobku artystka posiada kasetowe nagrania muzyki wokalnej o tematyce patriotycznej i religijnej:

  • Dar Ducha dla Ojczyzny – wspólnie z Andrzejem Nanowskim (organy)
  • Polskie Kolędy
  • Pieśni Religijne – Mój Krzyż - wspólnie z Andrzejem Nanowskim (organy)
  • Pieśni Religijne – Dar Serca - wspólnie z Andrzejem Nanowskim (organy)
  • Ave Maria - wspólnie z Romanem Peruckim (organy), Krystyną Jurecką – skrzypce i Szymonem Pawłowskim – trąbka
  • Najpiękniejsze Pieśni Patriotyczne Kompozytorów Polskich - wspólnie z Anną Prabucką-Firlej (fortepian)
  • Pieśń Legionowa - wspólnie z Anną Prabucką-Firlej (fortepian)
  • Pieśń Religijna - wspólnie z Andrzejem Nanowskim (organy)
  • Zbudzić się z ułudnych snów (płyta CD), nagrania arii z oper, m.in.: Stanisław Moniuszko, Giuseppe Verdi, Giacomo Puccini, Piotr Czajkowski i in[10].

Działalność pedagogiczna

[edytuj | edytuj kod]

W 1979 roku objęła stanowisko starszego wykładowcy w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Po przeniesieniu się do Gdańska, od 1982 roku, prowadzi klasę śpiewu solowego oraz naucza emisji głosu w Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Aktorskim[11], obecnie w stopniu profesora tej uczelni. Jest także profesorem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie prowadzi klasę śpiewu solowego. Ponadto wykłada w tej uczelni na Podyplomowym Studium Wokalistyki. Przez wiele lat prowadziła klasę śpiewu solowego w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu. Przez dwa lata pracowała w Studium Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Kariera naukowa

[edytuj | edytuj kod]

W 1986 roku uzyskała dyplom kwalifikacyjny I st., a w 2001 roku - dyplom kwalifikacyjny II st.

Inna działalność

[edytuj | edytuj kod]
  • W latach 2004–2005 była członkiem prawicowej partii politycznej "Dom Ojczysty".
  • Współpracowała ze Społeczną Fundacją Pamięci Narodu Polskiego - organizacją pozarządową o charakterze historyczno-patriotycznym, będąc jej Członkiem Zwyczajnym[12].
  • Przewodniczyła jury III Wojewódzkiego Przeglądu Piosenki Patriotycznej w Gdyni (2010).
  • Na stałe współpracuje z Instytutem Foniatrii w Gdańsku przy ustalaniu przyczyn powstawania chorób strun głosowych u wokalistów.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Oficjalna strona prof. Bożeny Porzyńskiej. [dostęp 2022-12-27].
  2. Biografia. [dostęp 2022-12-27].
  3. Operabase. [dostęp 2022-12-27].
  4. Oficjalna strona Akademii Muzycznej w Łodzi. [dostęp 2022-12-27].
  5. Strona internetowa Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu - Absolwenci klasy śpiewu. [dostęp 2012-05-04].
  6. Profesorowie Akademii Muzycznej w Gdańsku docenieni przez ministra kultury - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Portal Gov.pl [online], Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego [dostęp 2024-05-13] (pol.).
  7. Strona domowa Bożeny Porzyńskiej - konkursy. [dostęp 2012-05-14].
  8. Palmarès des précédentes éditions -Théâtre du Capitole [online], web.archive.org, 26 marca 2018 [dostęp 2020-06-07] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-26].
  9. Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury
  10. Oficjalna strona serwisu aukcyjnego allegro - CD Bożena Porzyńska. [dostęp 2022-12-27].
  11. Barbara Długońska (opracowanie): Pedagodzy w latach 1947 – 1997. Strona internetowa Akademii Muzyczne im. St.Moniuszki w Gdańsku. [dostęp 2012-05-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-12-24)].
  12. Strona internetowa Fundacji Gospodarczej – Bezrobotnym SŁAWPOL Wolna Przedsiębiorczość – członkowie zwyczajni Fundacji. [dostęp 2012-05-14].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]