Bobby Shmurda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bobby Shmurda
Imię i nazwisko Ackquille Jean Pollard
Pseudonim Bobby Shmurda
Data i miejsce urodzenia 4 sierpnia 1994
Miami
Pochodzenie Nowy Jork, Brooklyn
Instrumenty wokal
Gatunki drill, trap, hip-hop, gangsta rap, rap
Zawód raper, muzyk, autor tekstów
Aktywność 2014-teraz
Wydawnictwo GS9, Epic
Powiązania Rowdy Rebel
Współpracownicy
Rowdy Rebel
Zespoły
GS9

Ackquille Jean Pollard (ur. 4 sierpnia 1994 w Miami), znany zawodowo jako Bobby Shmurda, to amerykański raper, autor tekstów i przestępca. Podpisał kontrakt z Epic Records po tym, jak jego piosenka „Hot Nigga” osiągnęła szóste miejsce na liście Billboard Hot 100 w 2014 roku[1][2]. Jego debiutancka EP, Shmurda She Wrote, została wydana 10 listopada 2014 roku.

W dniu 18 grudnia 2014 r. Policja z Nowego Jorku aresztowała Shmurdę, został oskarżony o spisek w celu morderstwa, posiadanie broni oraz stwarzanie lekkomyślnego zagrożenia[3][4]. W 2016 roku przyznał się do winy i został skazany na siedem lat więzienia, wyrok po uznaniu za dwa lata, które już odbył w oczekiwaniu na proces, został zredukowany do pięciu lat.[5] W dniu 21 września 2020 r. Shmurdzie odmówiono zwolnienia warunkowego, co oznacza, że odbędzie pełną karę i zostanie zwolniony z wiezienia 11 grudnia 2021 r.[6]

W 2018 roku Shmurda wystąpił w piosence 6ix9ine'a „Stoopid”, która zadebiutowała na 25 miejscu na liście Billboard Hot 100. On i Rowdy Rebel są uważani za pionierów muzyki drill z Brooklynu[7][8].

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Bobby Shmurda urodził się w Miami na Florydzie[9]. Jego matka jest Afroamerykanką, a ojciec jest Jamajczykiem[10]. Razem z matką przenieśli się do East Flatbush kiedy jego ojciec trafił do wiezienia[11]. Shmurda zetknął się z prawem, mieszkając na Brooklynie, spędził piętnaście miesięcy w areszcie za naruszenie warunków zawieszenia oraz został aresztowany pod zarzutem posiadania broni, zarzut później wycofano. Zgodnie z aktem oskarżenia z 2014 r. Shmurda był przywódcą przestępczego przedsiębiorstwa o nazwie „GS9”, które regularnie wchodziło w spory z gangami przestępczymi, było odpowiedzialne za morderstwa i strzelaniny oraz zajmowało się handlem narkotykami[12] wzdłuż Kings Highway i East Flatbush[13].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą piosenką, którą zremiksował, była „Knuck If You Buck” rapera Crime Mob[11], jednak nie zwróciła na niego uwagi aż do 2014 roku, kiedy to wydał piosenkę „Hot Nigga”[14]. Piosenka wykorzystuje instrumentalny utwór Lloyda Banksa z 2012 roku „Jackpot”[15]. Piosenka i towarzyszący jej teledysk, po umieszczeniu ich na YouTube wiosną 2014 roku stały się virallem[11]. „Taniec Shmoney”, który Shmurda wykonuje w teledysku, szybko stał się internetowym memem oraz stał się bardzo popularny w aplikacji Vine[16]; taniec został również zatańczony przez Beyoncé i Jay-Z podczas ich trasy koncertowej On the Run Tour[17] oraz przez kanadyjskiego rapera Drake'a podczas goszczenia na gali 2014 ESPY Awards[18][19]. Wielu raperów stworzyło freestyle pod wersje instrumentalną piosenki, w tym Juicy J[20], French Montana[21], Lil 'Kim[22], Gunplay[23], i T.I.[24] Po sukcesie piosenki, Shmurda podpisał kontrakt z Epic Records .[25] Piosenka znalazła się na szczycie listy piosenek Hot R & B / Hip-Hop i osiągnęła 6 miejsce na liście Billboard Hot 100, ostatecznie otrzymując platynę od Recording Industry Association of America. Teledysk uzyskał ponad 680 milionów wyświetleń na YouTube .[26] Oficjalny remiks piosenki - z gościnnymi wokalami takich artystów jak: Fabolous, Chris Brown, Jadakiss, Rowdy Rebel, Busta Rhymes i Yo Gotti - został wydany 4 września 2014 roku[16][27]. Remiks w wersji reggae piosenki został również wydany w sierpniu 2014 roku, w którym wystąpili gościnnie Junior Reid, Mavado, Popcaan i Jah X[28].Shmurda stał się również znany ze swojej piosenki „Bobby Bitch”, która zadebiutowała na 92 miejscu listy Billboard Hot 100. Jego debiutancka EP, Shmurda She Wrote, została wydana 10 listopada 2014 roku.

Debiutancki album studyjny Shmurdy miał zostać wydany w 2016 roku, a jego producentem wykonawczym miał być Jahlil Beats[15]. Został on jednak odroczony z powodu pobytu Shmurdy w wiezieniu.

Shmurda wykonał freestyle dla rapera Meek Mill'a w lutym 2017 roku. Jak sam twierdzi, w więzieniu nadal piszę muzykę[29].

Podczas pobytu w więzieniu wystąpił na singlu rapera 6ix9ine'a „Stoopid”, wydanym 5 października 2018 r.[30][31], swoje zwrotki wykonał przez telefon więzienny.

Problemy prawne[edytuj | edytuj kod]

3 czerwca 2014 r. Shmurda został aresztowany i oskarżony o posiadanie broni. Policja twierdzi, że widzieli, jak strzela pistoletem w mieszkaniu, a kiedy poszli to zbadać, próbował ukryć broń w kanapie. Został zwolniony za kaucją w wysokości 10 000 dolarów[32]. W dniu 17 grudnia 2014 r. Policja aresztowała Shmurdę i 14 innych ludzi, w tym jego brata Javese'a i kolegę z wytwórni GS9 Rowdy Rebel'a[4]. Policja oskarżyła Shmurdę o spisek w celu popełnienia morderstwa, stwarzanie lekkomyślnego zagrożenia oraz posiadanie narkotyków i broni; oskarżenia przeciwko pozostałym obejmowały morderstwo, usiłowanie zabójstwa, napad i handel narkotykami[3]. Shmurda przyznał się do winy i został zatrzymany za kaucją w wysokości 2 milionów dolarów[33]. Policja powiedziała, że prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa i strzelania w miejscach publicznych na długo przed tym, jak Shmurda zyskał sławę. Policja twierdzi, że Shmurda był „siłą napędową” gangu znanego jako GS9 (co oznacza „Grimey Shooters”, „Gun Squad” lub „G Stone Crips.”)[34], GS9 zajmowało się handlem narkotykami oraz toczyło śmiertelne bitwy z rywalizującymi gangami o terytorium. Groził mu wyrok od 8 do 25 lat pozbawienia wolności[35][36].

James Essig, szef jednostki NYPD, która dokonała aresztowań członków grupy GS9, powiedział, że piosenki i teledyski Shmurdy były „prawie jak prawdziwy dowód tego, co robili na ulicach”[35]. W swojej piosence „Hot Nigga” Shmurda rapował że „Sprzedaję crack od piątej klasy”, ponieważ „Jaja mnie nauczył”; Shmurda również rapował o przeszłych i przyszłych morderstwach swojej ekipy[37]. Shmurda zapewnił w kilku wywiadach, że jego teksty przedstawiają jego prawdziwe życie, chociaż Sąd Najwyższy w New Jersey niedawno orzekł, że teksty piosenek nie mogą być odczytywane na rozprawie jako dowód, chyba że mają „silny związek” z konkretnym przestępstwem[3]. W czasie pobytu w więzieniu Shmurda był zamieszany w walkę związaną z gangami Bloods i Crips[38].

Między końcem czerwca a początkiem lipca 2015 r. Raper wraz ze swoją byłą dziewczyną zostali złapani przez funkcjonariuszy, jego dziewczyna przemycała dla niego nóż do więzienia na Rikers Island[39]. Oboje zostali oskarżeni o dwa zarzuty przemytu, co może skutkować dodatkowym siedmioletnim wyrokiem. Shmurda pojawił się w Sądzie Najwyższym w Bronxie, aby stawić czoła zarzutom przemytu noża do więzienia oprócz tego groziło mu 25 lat za poprzedni zarzut pod koniec 2014 r. On i jego była dziewczyna nie przyznali się do zarzutu przemytu, ale Shmurdzie nadal groził maksymalny wyrok 25 lat pozbawienia wolności za posiadanie narkotyków i broni[40][41].

Przyznanie się do zarzutów[edytuj | edytuj kod]

W dniu 2 września 2016 r., W ramach ugody, Shmurda przyznał się do jednego zarzutu konspiracji trzeciego stopnia i jednego zarzutu posiadania broni i został skazany na siedem lat więzienia. Zgodnie z umową, Shmurda nie może odwołać się od wyroku, ale zostanie mu przyznany kredyt za dwa lata odbywania kary w czasie oczekiwania na wyrok, pozostawiając mu tylko pięć lat do zakończenia kary, oraz został skazany na pięć lat w zawieszeniu[42]. Jego prawnik Alex Spiro przewiduje, że przy dobrym zachowaniu Shmurda będzie w wiezieniu tylko przez około trzy i pół roku[43]. Na początku 2017 roku Shmurda został skazany na cztery lata więzienia za przemyt w więzieniu. Wyrok będzie obowiązywał jednocześnie z trwającym siedmioletnim wyrokiem, co oznacza, że nie grożą mu dodatkowe lata pozbawienia wolności[44]. Shmurda ma rozprawę w sprawie zwolnienia warunkowego zaplanowaną na sierpień 2020 r., A jego warunkowe zwolnienie zaplanowano na 4 sierpnia 2020 r.[45]

Pobyt w więzieniu[edytuj | edytuj kod]

Shmurda został po raz pierwszy uwięziony w więzieniu na Rikers Island[46]. Był zaangażowany w liczne incydenty podczas osadzenia w więzieniu. W maju 2015 roku Shmurda wdał się w bójkę, w której uczestniczyli członkowie ulicznych gangów Bloods i Crips[47]. W listopadzie 2016 r. Shmurda był zamieszany w bójkę między kilkoma osadzonymi, w wyniku której stracił na nieokreślony czas prawo dostępu do telefonu oraz został wysłany do izolatki na miesiąc[48]. W 2017 roku został przeniesiony do zakładu karnego w Clinton w północnej części stanu Nowy Jork[49].

Przesłuchanie Shmurdy zostało zaplanowane na 18 sierpnia 2020 r. Jednak zostało odrzucone[50][51].

Termin warunkowego zwolnienia Shmurdy został wyznaczony na 11 grudnia 2020 r.[52] Ponieważ odmówiono mu zwolnienia warunkowego, Shmurda będzie musiał odbyć cały wyrok i zostanie zwolniony dopiero 11 grudnia 2021 r.[53] Jednak po przeglądzie dokonanym przez Departament Więziennictwa, przywrócone zostały zasługi Shmurdy za dobre zachowanie. Instytucjonalne kwalifikują go do warunkowego zwolnienia w dniu 23 lutego 2021 r.[54]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Mixtape'y[edytuj | edytuj kod]

Lista mixtape'ów z informacjami
Tytuł Informacje
Shmoney Shmurda (z GS9)[55]
 • Wydany: 8 lipca 2014
 • Wytwórnia: GS9
 • Format: Digital download
Shmurdaville
 • Wydany: 14 października 2014
 • Wytwórnia: GS9, Shmurdaville
 • Format: Digital download

EP[edytuj | edytuj kod]

Lista EP z informacjami i pozycjami na listach
Tytuł Informacje Pozycje na listach
USA
[56]
US
R&B/HH

[57]
US
Rap

[58]
Shmurda She Wrote
 • Wydany: 10 listopada 2014[59]
 • Wytwórnia: Epic
 • Formats: Digital download
79 7 5

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Tomorrow's Hits: Bobby Shmurda, Priory & Anzel, Billboard [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 2. Bobby Shmurda, Billboard [dostęp 2021-02-09].
 3. a b c Gail Sullivan, How rapper Bobby Shmurda, charged in murder, drug trafficking sting, became an alleged gangster, „Washington Post”, ISSN 0190-8286 [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 4. a b Rebecca Rosenberg, Chris Perez, Bobby Shmurda to be arraigned on drug ring charges, Page Six, 18 grudnia 2014 [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 5. Chelsia Rose Marcius, Dareh Gregorian, Bobby Shmurda cops seven-year plea deal in gang conspiracy case, nydailynews.com [dostęp 2021-02-09].
 6. Bobby Shmurda Denied Parole After Almost 6 Years Behind Bars, TMZ [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 7. You're Not Paying Attention to New York's Most Exciting New Rap Scene, www.vice.com [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 8. XXL Staff, There's a New Hip-Hop Movement Brewing in New York, and Everybody Knows It, XXL Mag, 2020 [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 9. M.L. Nestel, Rapper Bobby Shmurda Arrested at New York’s Notorious Quad Studios, „The Daily Beast”, 17 grudnia 2014 [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 10. Premiere: Brooklyn’s Last Badmon Bobby Shmurda Talks “Hot Nigga” Reggae Remix, The FADER [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 11. a b c Meet Bobby Shmurda, the Brooklyn Rapper Everyone Is Talking About, Complex [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 12. http://www.nyc.gov/html/snp/downloads/pdf/gs-9-pr.pdf.goły link w tytule
 13. Sheldon Pearce, Why is Bobby Shmurda still in jail?, „The Guardian”, 16 grudnia 2015, ISSN 0261-3077 [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 14. Jamaica Observer Limited, Jamaica Observer [dostęp 2021-02-09].
 15. a b Interview: Jahlil Beats Talks Producing “Hot Nigga,” Bobby Shmurda’s Breakout Hit, The FADER [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 16. a b Bobby Shmurda Confirms Chris Brown & More For "Hot Nigga" Official Remix, HotNewHipHop [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 17. Looks Like Beyoncé Did the Shmoney Dance At the "On The Run" Show Tonight, Complex [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 18. Drake Hosts The 2014 ESPY Awards - rapWAVE, web.archive.org, 10 sierpnia 2014 [dostęp 2021-02-09] [zarchiwizowane z adresu 2014-08-10].
 19. Drake Hosts 2014 ESPY Awards, HotNewHipHop [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 20. Juicy J - Hot Nigga Freestyle | New Hip Hop Music & All The New Rap Songs 2011 | HipHop DX, web.archive.org, 11 sierpnia 2014 [dostęp 2021-02-09] [zarchiwizowane z adresu 2014-08-11].
 21. Adam Fleischer, French Montana Shmoney Dances All Over Bobby Shmurda's 'Hot N---a' Remix, MTV News [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 22. New Music: Lil Kim Jumps On Bobby Shmurda's 'Hot N**ga', Vibe, 7 sierpnia 2014 [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 23. Dan Rys, Gunplay Throws Shots At 50 Cent On His "Hot N***a" Remix - XXL, XXL Mag, 2014 [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 24. New Music: T.I. – 'Hot Ni**a (Remix)', Rap-Up [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 25. Nadeska Alexis, Bobby Shmurda Signed A Record Deal... Break Out The Shmoney Dance, MTV News [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 26. Iggy Azalea Closes In On Rap Chart Record With 'Fancy', Billboard [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 27. New Music: Bobby Shmurda Feat. Fabolous, Jadakiss, Chris Brown, Busta Rhymes, Rowdy Rebel And Yo Gotti 'Hot Ni**a (Remix)', Vibe, 5 września 2014 [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 28. Nadeska Alexis, Listen To Bobby Shmurda's Official Reggae Remix Of 'Hot N---a', MTV News [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 29. Listen to Bobby Shmurda Deliver a Freestyle From Prison, Spin, 28 lutego 2017 [dostęp 2021-02-09].
 30. Bobby Shmurda Guests on 6ix9ine's New Song "Stoopid", Complex [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 31. {{{tytuł}}}, music.apple.com [dostęp 2021-02-09].tytuł
 32. http://www.contactmusic.com/story/rapper-bobby-shmurda-facing-gun-charge_4346237.goły link w tytule
 33. Bobby Shmurda Speaks From Jail: 'People Are Trying to Take My Life Away for Being Blessed' (Exclusive), Billboard [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 34. Kevin Smith, A 20-Year-Old Kid From Brooklyn Just Owned Hip-Hop This Summer, Here's How, Elite Daily [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 35. a b https://news.yahoo.com/ny-rapper-bobby-shmurda-faces-gun-drug-charges-065210216.html.goły link w tytule
 36. Bobby Shmurda will be eligible for prison release next month, Happy Mag, 7 stycznia 2021 [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 37. And tell my niggas, Shmurda teaming, ho (Shmurda teaming, ho) / Mitch caught a body about a week ago, week ago, Genius [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 38. Bobby Shmurda -- Knuckles Up for Crips vs. Bloods ... Jailhouse Edition, TMZ [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 39. Bobby Shmurda Faces More Jail Time After Smuggling a Knife Into Jail, www.vice.com [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 40. Bobby Shmurda & Girlfriend Plead Not Guilty to Her Smuggling Knife Into Prison: Report, Billboard [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 41. Bobby Shmurda Denied Bail Yet Again, Trial Set For 2016, HotNewHipHop [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 42. Bobby Shmurda Accepts Plea Deal, Will Serve Seven Years, Billboard [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 43. James C. McKinley jr., Rapper Bobby Shmurda Takes 7-Year Plea Deal in Gang Case (Published 2016), „The New York Times”, 10 września 2016, ISSN 0362-4331 [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 44. Bobby Shmurda Sentenced For Prison Shank, TMZ [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 45. NYS Department of Corrections and Community Supervision, nysdoccslookup.doccs.ny.gov [dostęp 2021-02-09].
 46. HipHopDX-, Bobby Shmurda Moves Prisons After Someone Tries To Stab Him, HipHopDX, 3 lutego 2017 [dostęp 2021-02-09].
 47. Bobby Shmurda Was Reportedly Involved in a Gang-Related Jail Fight, Complex [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 48. Here's How Much Money Bobby Shmurda Is Reportedly Making With New Prison Job, BET.com [dostęp 2021-02-09].
 49. Bobby Shmurda Looks Happy In Prison In New Photo With Family, Urban Islandz, 6 października 2018 [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 50. Despite online rumors, Bobby Shmurda’s parole hearing isn’t until later this month, ajc [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 51. Todd Malm, Boddy Shmurda Won’t Get Out Of Prison Until 2021 – He Was Denied Parole, Breaking Celebrity News, Entertainment News, and Celebrity Gossip - Celebrity Insider, 22 września 2020 [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 52. Frank Yemi, Bobby Shmurda jail photo surfaces ahead of 2020 release date, Monsters and Critics, 10 stycznia 2020 [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 53. Todd Malm, Boddy Shmurda Won’t Get Out Of Prison Until 2021 – He Was Denied Parole, Breaking Celebrity News, Entertainment News, and Celebrity Gossip - Celebrity Insider, 22 września 2020 [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 54. Joe Coscarelli, Bobby Shmurda Eligible for Release From Prison in February, „The New York Times”, 4 stycznia 2021, ISSN 0362-4331 [dostęp 2021-02-09] (ang.).
 55. Shmoney Shmurda (Shmixtape) Mixtape by GS9, www.datpiff.com [dostęp 2021-02-09].
 56. Bobby Shmurda - Chart history | Billboard, web.archive.org, 5 czerwca 2016 [dostęp 2021-02-09] [zarchiwizowane z adresu 2016-06-05].
 57. Bobby Shmurda - Chart history | Billboard, web.archive.org, 5 czerwca 2016 [dostęp 2021-02-09] [zarchiwizowane z adresu 2016-06-05].
 58. Bobby Shmurda - Chart history | Billboard, web.archive.org, 5 czerwca 2016 [dostęp 2021-02-09] [zarchiwizowane z adresu 2016-06-05].
 59. Shmurda She Wrote - EP by Bobby Shmurda. [dostęp 2021-02-09].