Bogaci bankruci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bogaci bankruci
Arrested Development
Ilustracja
Gatunek

sitcom

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Oryginalny język

angielski

Twórcy

Mitchell Hurwitz

Główne role

Jason Bateman, Jeffrey Tambor, Jessica Walter

Liczba odcinków

84

Liczba serii

5

Produkcja
Reżyseria

Jay Chandrasekhar
Greg Mottola

Scenariusz

Dean Lorey
Karey Dornetto

Muzyka

David Schwartz

Zdjęcia

James Hawkinson

Wytwórnia

20th Century Fox Television

Czas trwania odcinka

22 minuty

Pierwsza emisja
Data premiery

2 listopada 2003

Stacja telewizyjna

Fox, Netflix
Comedy Central (Polska)

Status

zakończony

Strona internetowa

Bogaci bankruci (ang. Arrested Development) – amerykański komediowy serial telewizyjny, emitowany najpierw przez stację Fox od 2 listopada 2003 roku do 10 lutego 2006 roku (trzy serie), a następnie przez platformę internetową Netflix od 26 maja 2013 roku (czwarta i piąta seria). W Polsce emitowany przez kanał Comedy Central Polska.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Serial opowiada o perypetiach Michaela Blutha (Jason Bateman), wdowca wychowującego trzynastoletniego syna George’a Michaela (Michael Cera), oraz ich rodziny prowadzącej firmę deweloperską w Kalifornii. Fabułę otwiera aresztowanie ojca Michaela i dotychczasowego dyrektora przedsiębiorstwa, George'a Seniora (Jeffrey Tambor) oraz konflikt pomiędzy nimi z powodu przekazania stanowiska matce Michaela, Lucille (Jessica Walter).

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Główna[1][edytuj | edytuj kod]

Drugoplanowa[3][edytuj | edytuj kod]

Ponadto w rolach cameo wystąpili m.in.: Conan O’Brien, Ed Helms, John Krasinski, Jane Lynch, Bob Odenkirk, Amy Poehler, Andy Richter, Charlize Theron i Carl Weathers[3][6][7].

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Seria 1 (2003–2004)
Nr Tytuł

Reżyseria Scenariusz

Premiera
(Fox)

1 Pilot
Anthony i Joe Russo Mitchell Hurwitz 2 listopada 2003
Podczas przyjęcia z okazji odejścia na emeryturę, właściciel i dotychczasowy dyrektor rodzinnej firmy deweloperskiej George Bluth przekazuje stanowisko swojej żonie. Po jego aresztowaniu i zamrożeniu środków finansowych Lucille decyduje pogodzić się ze skłóconym Michaelem i z całą rodziną prosi go o przejęcie władzy w firmie.
2 Top Banana
Anthony Russo Mitchell Hurwitz i John Levenstein 9 listopada 2003
Postawione są pierwsze zarzuty wobec Bluth Company. Michael podejrzewa, że ojciec prowadzi firmę z aresztu, odwiedza i odpytuje go o znikające dokumenty i serię podpaleń. George Michael i kuzynka Maeby kradną gotówke z rodzinnego stoiska z mrożonymi bananami. Tobias szuka pracy jako aktor i odbywa pierwsze przesłuchanie do reklamy telewizyjnej.
3 Bringing Up Buster
Joe Russo Mitchell Hurwitz i Richard Rosenstock 16 listopada 2003
Lucille prosi Michaela, aby zaopiekował się młodszym bratem Busterem, który za namową rodzeństwa buntuje się przeciwko matce. Gob zamieszkuje w domu pokazowym. George Michael zapisuje się do przedstawienia szkolnego, aby przypodobać się kuzynce i wchodzi w konflikt z ojcem.
4 Key Decisions
Anthony Russo Brad Copeland 23 listopada 2003
Gob w walce o uznanie stowarzyszenia iluzjonistów postanawia dobrowolnie dać się umieścić w zakładzie karnym z ojcem, aby potem, w obecności mediów, z niego uciec. Lindsay interesuje się aktywizmem ekologicznym. Michael towarzyszy partnerce Goba na gali rozdania nagród telewizyjnych, gdzie Buster wzbudza zainteresowanie rywalki jego matki.
5 (6)[8] Charity Drive
Greg Mottola Barbie Adler 30 listopada 2003
Michael i Lindsay rywalizują w aktach dobroczynności. Gob walczy o szacunek bratanka i wysyła go na włamanie do urzędu. Michael konfrontuje rodzeństwo w sprawie dostępu do współdzielonego samochodu. Buster unika zainteresowanej nim Lucille Austero.
6 (5) Visiting Ours
Greg Mottola John Levenstein i Richard Rosenstock 7 grudnia 2003
Na prośbę ojca, Michael umawia dla niego intymne spotkanie z żoną w areszcie. Na jaw wychodzi niewierność George'a, Gob niechętnie pomaga bratu ukryć romans ojca ze swoją asystentką przed Lucille. Tobias i Lindsay walczą o swoje małżeństwo.
7 In God We Trust
Joe Russo Abraham Higginbotham 14 grudnia 2003
Barry Zuckerkorn negocjuje zwolnienie George'a na czas udziału w pokazie żywych obrazów. Michael kwestionuje jego kompetencje i zatrudnia nowego prawnika. Rodzeństwo oskarża matkę o manipulowanie. George Michael próbuje zaimponować kuzynce umięśnionym kostiumem, a Tobias zmaga się z rzadką fobią.
8 My Mother, the Car
Jay Chandrasekhar Jay Martin 21 grudnia 2003
W wyniku wypadku samochodowego Michael traci pamięć, co wykorzystuje jego matka, aby skłócić nieufnych wobec niej braci. Lindsay walczy o uwagę współwięźniów z aresztu ojca. Gob wprowadza się na rodzinny jacht. George Michael zaprasza Maeby na film o kazirodczym związku kuzynów. Buster umawia się z Lucille Austero.
9 Storming the Castle
Greg Mottola Brad Copeland 4 stycznia 2004
Michael dostaje pogróżki od rywala swojego brata-iluzjonisty, decyduje nie sabotować związku Goba i Marty. Tobias próbuje nadążyć za nowymi zainteresowaniami córki. Buster wpada w konflikt z matką przez swój związek z Lucille Austero.
10 Pier Pressure
Joe Russo Mitchell Hurwitz i Jim Vallely 11 stycznia 2004
Buster prosi bratanka o pomoc w zdobyciu medycznej marihuany dla Lucille. George Michael przekazuje prośbę do Goba, który informuje o tym Michaela. Nieświadomy prośby Bustera, postanawia zniechęcić syna do korzystania z narkotyków. Maeby dostaje szlaban od matki i spędza dzień z babcią.
11 Public Relations
Lee Shallat-Chemel Courtney Lilly 25 stycznia 2004
Michael zatrudnia publicystką do walki z negatwnym wizerunkiem medialnym rodziny. Lindsay podejmuje pracę, a George przyjmuje judaizm. Tobias próbuje odzyskać prawo wykonywania zawodu lekarza.
12 Marta Complex
Joe Russo John Levenstein i Jim Vallely 8 lutego 2004
Michael podejrzewa niewierność Marty wobec Goba, jednocześnie walcząc z własnymi uczuciami do niej. Tobias uczy się aktorstwa od Carla Weathersa i świętuje rocznicę ślubu z Lindsay. Buster wyprowadza się od matki.
13 Beef Consommé
Jay Chandrasekhar Chuck Martin i Richard Rosenstock 15 lutego 2004
Michael i Marta zbliżają się, Gob podejrzewa niewierność partnerki. George ma wziąć udział w pierwszym przesłuchaniu przed sądem. George Michael dowiaduje się nowych szczegółów o pokrewieństwu z Maeby. Tobias walczy ze swoją fobią.
14 Shock and Aww
Joe Russo Chuck Martin i Jim Vallely 7 marca 2004
Michael poznaje atrakcyjną nauczycielkę George'a Michaela. Lindsay pomaga bratankowi pogodzić się ze stratą matki. Lucille adoptuje syna w miejsce Bustera, a George poznaje w areszcie sympatyczkę i wyznawczynię jego nauk.
15 Staff Infection
John Fortenberry Brad Copeland 14 marca 2004
Firma nie ma środków, aby opłacić pensje pracowników. George Michael próbuje nawiązać kontakt z ojcem. Michael redukuje koszty zmieniając plan budowanego osiedla.
16 Altar Egos
Jay Chandrasekhar Barbie Adler 17 marca 2004
Rodzina decyduje ubiegać się o ugodę. Michael, za namową Goba i pod przybraną tożsamością, poznaje prawniczkę. Gob, w wyniku wyzwania, żeni się z nowopoznaną kobietą. Maeby przekupuje kuzyna, aby odrabiał za nią prace domowe.
17 Justice is Blind
Jay Chandrasekhar Abraham Higginbotham 21 marca 2004
Prawniczka poznana przez Michaela okazuje się niewidomą prokuratorką w sprawie przeciwko jego firmie. Tobias kradnie dowody z jej domu. George Michael demaskuje oszustwo kuzynki. Lindsay walczy o laicyzację wymiaru sprawiedliwości.
18 Missing Kitty
Joe Russo Mitchell Hurwitz i John Levenstein 28 marca 2004
Gob przygotowuje pokaz magiczny z udziałem jachtu. Kitty szantażuje Michaela. Tobias przejmuje władzę w gangu więziennym, walczy o szacunek George'a.
19 Best Man for the Gob
Lee Shallat-Chemel Mitchell Hurwitz i Richard Rosenstock 4 kwietnia 2004
George nieskutecznie namawia Michaela do zrzucenia odpowiedzialności za przestępstwa finansowe na księgowego. Postanawia zaszantażować go podczas wieczoru kawalerskiego Goba. Jego żona[9] prosi o unieważnienie niechcianego małżeństwa.
20 Whistler's Mother
Paul Feig John Levenstein i Jim Vallely 11 kwietnia 2004
Michael jest oblegany prośbami o środki firmowe. Na prośbę ojca kupuje od jego brata bliźniaka sad cytrusowy, który okazuje się bezwartościowy. Lindsay podejmuje aktywizm antywojenny.
21 Not Without My Daughter
Lee Shallat-Chemel Mitchell Hurwitz i Richard Rosenstock 25 kwietnia 2004
Michael zabiera Maeby do biura. Tobias dostaje pracę ochroniarza w centrum handlowym, które Lindsay, Gob i George Michael próbują okraść. Oscar zbliża się do szwagierki.
22 Let 'Em Eat Cake
Paul Feig Mitchell Hurwitz i Jim Vallely 6 czerwca 2004
George dostaje ataku serca podczas przesłuchania. Książka Tobiasa odnosi sukces sprzedażowy. Buster rywalizuje z adoptowanym bratem o zainteresowanie matki i względy kobiet.
Seria 2 (2004–2005)
Nr Tytuł

Reżyseria Scenariusz

Premiera
(Fox)

1 The One Where Michael Leaves
Lee Shallat-Chemel Mitchell Hurwitz i Richard Rosenstock 7 listopada 2004
2 The One Where They Build a House
Patty Jenkins Mitchell Hurwtizm i Jim Vallely 14 listopada 2004
3 The One Where They Build a House
Lee Shallat-Chemel Brad Copeland 21 listopada 2004
4 Good Grief
Jeff Melman John Levenstein 5 grudnia 2004
5 Sad Sack
Peter Laure Barbie Adler 12 grudnia 2004
6 Afternoon Delight
Jason Bateman Abraham Higginbotham i Chuck Martin 19 grudnia 2004
7 Switch Hitter
Paul Feig Barbie Adler 16 stycznia 2005
8 Queen for a Day
Andrew Fleming Brad Copeland 23 stycznia 2005
9 Burning Love
Paul Feig Chuck Martin i Lisa Parsons 30 stycznia 2005
10 Ready, Aim, Marry Me
Paul Feig Mitchell Hurwitz i Jim Vallely 13 lutego 2005
11 Out on a Limb
Danny Leiner Chuck Martin i Jim Vallely 6 marca 2005
12 Hand to God
Joe Russo Mitchell Hurwitz i Chuck Martin 6 marca 2005
13 Motherboy XXX
Joe Russo Mitchell Hurwitz i Jim Vallely 13 marca 2005
14 The Immaculate Election
Anthony Russo Barbie Adler i Abraham Higginbotham 20 marca 2005
15 Sword of Destiny
Peter Lauer Brad Copeland 27 marca 2005
16 Meat the Veals
Joe Russo Barbie Adler i Richard Rosenstock 3 kwietnia 2005
17 Spring Breakout
Anthony Russo Barbie Adler i Abaraham Higginbotham 10 kwietnia 2005
18 Righteous Brothers
Chuck Martin Mitchell Hurwitz i Jim Vallely 17 kwietnia 2005
Seria 3 (2005–2006)
Nr Tytuł

Reżyseria Scenariusz

Premiera
(Fox)

1 The Cabin Show
Paul Feig Mitchell Hurwitz i Jim Vallely 19 września 2005
2 For British Eyes Only
John Fortenberry Mitchell Hurwitz i Richard Day 26 września 2005
3 Forget-Me-Now
John Amodeo Tom Saunders 3 października 2005
4 Notapusy
Lev L. Spiro Ron Weiner 7 listopada 2005
5 Mr. F
Arlene Sanford Richard Day i Jim Vallely 7 listopada 2005
6 The Ocean Walker
Paul Feig Jake Farrow i Sam Laybourne 5 grudnia 2005
7 Prison Break-In
Robert Berlinger Karey Dornetto 12 grudnia 2005
8 Making a Stand
Peter Lauer Mitchell Hurwitz i Chuck Tatham 19 grudnia 2005
9 S.O.B.s
Robert Berlinger Richard Day i Jim Vallely 2 stycznia 2006
10 Fakin' It
Lev L. Spiro Dean Lorey i Chuck Tatham 10 lutego 2006
11 Family Ties
Robert Berlinger Ron Weiner 10 lutego 2006
12 Exit Strategy
Rebecca E. Asher Mitchell Hurwitzm i Jim Vallely 10 lutego 2006
13 Development Arrested
John Fortenberry Richard Day, Mitchell Hurwitz, Chuck Tatham i Jim Vallely 10 lutego 2006
Seria 4 (2013)
Nr Tytuł

Reżyseria Scenariusz

Premiera
(Netflix)

1 Flight of the Phoenix
Mitchell Hurwitz i Troy Miller Mitchell Hurwitz 26 maja 2013
2 Borderline Personalities
Mitchell Hurwitz i Troy Miller Jim Vallely i Richard Rosenstock 26 maja 2013
3 Indian Takers
Mitchell Hurwitz i Troy Miller Caroline Williams i Dean Lorey 26 maja 2013
4 The B. Team
Mitchell Hurwitz i Troy Miller Mitchell Hurwitz i Jim Vallely 26 maja 2013
5 A New Start
Mitchell Hurwitz i Troy Miller Dean Lorey i Jim Vallely 26 maja 2013
6 Double Crossers
Mitchell Hurwitz i Troy Miller Dean Lorey i Richard Rosenstock 26 maja 2013
7 Colony Collapse
Mitchell Hurwitz i Troy Miller Mitchell Hurwitz i Jim Vallely 26 maja 2013
8 Red Hairing
Mitchell Hurwitz i Troy Miller Caroline Williams i Richard Rosenstock 26 maja 2013
9 Smashed
Mitchell Hurwitz i Troy Miller Dean Lorey i Richard Rosenstock 26 maja 2013
10 Queen B.
Mitchell Hurwitz i Troy Miller Dean Lorey i Richard Rosenstock 26 maja 2013
11 A New Attitude
Mitchell Hurwitz i Troy Miller Mitchell Hurwitz i Jim Vallely 26 maja 2013
12 Señoritis
Mitchell Hurwitz i Troy Miller Jim Brandon i Brian Singleton 26 maja 2013
13 It Gets Better
Mitchell Hurwitz i Troy Miller Dean Lorey i Richard Rosenstock 26 maja 2013
14 Off the Hook
Mitchell Hurwitz i Troy Miller Mitchell Hurwitz i Jim Vallely 26 maja 2013
15 Blockheads
Mitchell Hurwitz i Troy Miller Mitchell Hurwitz i Jim Vallely 26 maja 2013
Seria 5 (2018–2019)
Nr Tytuł

Reżyseria Scenariusz

Premiera
(Netflix)

1 Family Leave
Troy Miller Mitchell Hurwitz i Jim Vallely 29 maja 2018
2 Self-Deportation
Troy Miller Richard Day 29 maja 2018
3 Everyone Gets Atrophy
Troy Miller Mitchell Hurwitz 29 maja 2018
4 An Old Start
Troy Miller Jim Vallely 29 maja 2018
5 Sinking Feelings
Troy Miller Jim Vallely i Mitchell Hurwitz 29 maja 2018
6 Emotional Baggage
Troy Miller Evan Mann i Gareth Reynolds 29 maja 2018
7 Rom-Traum
Troy Miller Maggie Rowe 29 maja 2018
8 Premature Independence
Troy Miller Mitchell Hurwitz i Jim Vallely 29 maja 2018
9 Unexpected Company
Troy Miller Hallie Cantor 15 marca 2019
10 Taste Makers
Troy Miller Mitchell Hurwitz 15 marca 2019
11 Chain Migration
Troy Miller Richard Day 15 marca 2019
12 Check Mates
Troy Miller Evan Mann i Gareth Reynolds 15 marca 2019
13 The Untethered Sole
Troy Miller Chris Marrs 15 marca 2019
14 Saving for Arraignment Day
Troy Miller Hallie Cantor 15 marca 2019
15 Courting Disasters
Troy Miller Mitchell Hurwitz i Jim Vallely 15 marca 2019
16 The Fallout
Troy Miller Mitchell Hurwitz 15 marca 2019

Fateful Consequences[edytuj | edytuj kod]

Fabuła sezonu czwartego w pierwotnym wydaniu opowiedziana była w sposób polichroniczny. Każdy z 15 oryginalnych odcinków obejmował ten sam zakres wydarzeń, jednak przedstawiony z perspektywy innego bohatera[10]. Przed premierą piątego sezonu, twórca serialu Mitchell Hurwitz napisał i zlecił zmontowanie alternatywnej wersji serii czwartej, w której te same wydarzenia przedstawione zostaną w sposób chronologiczny[11]. Powstałe w ten sposób 22 nowe odcinki oparte zostały zarówno na ujęciach z oryginalnego sezonu czwartego, jak i scenach niewykorzystanych wcześniej. Narrator Ron Howard nagrał nową ścieżkę lektorską do zmienionego scenariusza. Sezon opublikowany został na platformie streamingowej 4 maja 2018 roku pod tytułem Arrested Development: Fateful Consequences[12] i miał na celu przypomnieć widzom wydarzenia, których bezpośrednią kontynuacją jest część piąta serialu[13].

Fateful Consequences (2018)
Nr Tytuł

Reżyseria Scenariusz

Premiera
(Netflix)

1 Re Cap'n Bluth
Mitchell Hurwitz i Troy Miller Mitchell Hurwitz, Dean Lorey, Richard Rosenstock, Jim Vallely i Caroline Williams 4 maja 2018
2 Three Half Men
Troy Miller i Mitchell Hurwitz Mitchell Hurwitz, Richard Rosenstock i Jim Vallely 4 maja 2018
3 A Couple-A New Starts
Mitchell Hurwitz i Troy Miller Mitchell Hurwitz, Dean Lorey, Jim Vallely i Caroline Williams 4 maja 2018
4 Just Deserters
Troy Miller i Mitchell Hurwitz Mitchell Hurwitz, Dean Lorey, Richard Rosenstock i Jim Vallely 4 maja 2018
5 A Trial Run
Mitchell Hurwitz i Troy Miller Mitchell Hurwitz, Dean Lorey, Richard Rosenstock, Jim Vallely i Caroline Williams 4 maja 2018
6 The Parent Traps
Troy Miller i Mitchell Hurwitz Mitchell Hurwitz, Dean Lorey, Richard Rosenstock i Jim Vallely 4 maja 2018
7 One Degree of Separation
Mitchell Hurwitz i Troy Miller Jim Brandon, Dean Lorey, Richard Rosenstock, Brian Singleton, Jim Vallely i Caroline Williams 4 maja 2018
8 The Weak Become the Strong
Troy Miller i Mitchell Hurwitz Jim Brandon, Mitchell Hurwitz, Richard Rosenstock, Brian Singleton, Jim Vallely i Caroline Williams 4 maja 2018
9 Modern Marvels
Mitchell Hurwitz i Troy Miller Mitchell Hurwitz, Dean Lorey, Jim Vallely i Caroline Williams 4 maja 2018
10 Recurring Dreams
Troy Miller i Mitchell Hurwitz Jim Brandon, Mitchell Hurwitz, Dean Lorey, Richard Rosenstock, Brian Singleton i Jim Vallely 4 maja 2018
11 Fun Night
Mitchell Hurwitz i Troy Miller Jim Brandon, Mitchell Hurwitz, Dean Lorey, Richard Rosenstock, Brian Singleton, Jim Vallely i Caroline Williams 4 maja 2018
12 Get On Up
Mitchell Hurwitz i Troy Miller Mitchell Hurwitz, Dean Lorey, Richard Rosenstock, Jim Vallely i Caroline Williams 4 maja 2018
13 What Goes Around
Troy Miller i Mitchell Hurwitz Mitchell Hurwitz, Dean Lorey, Richard Rosenstock i Jim Vallely 4 maja 2018
14 What Goes Around
Mitchell Hurwitz i Troy Miller Jim Brandon, Mitchell Hurwitz, Dean Lorey, Richard Rosenstock, Brian Singleton, Jim Vallely i Caroline Williams 4 maja 2018
15 Locked and Loaded
Troy Miller i Mitchell Hurwitz Jim Brandon, Mitchell Hurwitz, Dean Lorey, Richard Rosenstock, Brian Singleton i Caroline Williams 4 maja 2018
16 Mixed Messages
Troy Miller i Mitchell Hurwitz Mitchell Hurwitz, Dean Lorey, Richard Rosenstock i Jim Vallely 4 maja 2018
17 Dire Straights
Mitchell Hurwitz i Troy Miller Jim Brandon, Mitchell Hurwitz, Dean Lorey, Richard Rosenstock, Brian Singleton i Caroline Williams 4 maja 2018
18 Turning on Each Other
Troy Miller i Mitchell Hurwitz Mitchell Hurwitz, Dean Lorey, Richard Rosenstock, Jim Vallely i Caroline Williams 4 maja 2018
19 Fast Company
Mitchell Hurwitz i Troy Miller Jim Brandon, Mitchell Hurwitz, Dean Lorey, Richard Rosenstock i Brian Singleton 4 maja 2018
20 Cinco de Cuatro I
Troy Miller i Mitchell Hurwitz Jim Brandon, Mitchell Hurwitz, Dean Lorey, Richard Rosenstock, Brian Singleton, Jim Vallely i Caroline Williams 4 maja 2018
21 Cinco de Cuatro II
Mitchell Hurwitz i Troy Miller Mitchell Hurwitz, Dean Lorey, Richard Rosenstock i Jim Vallely 4 maja 2018
22 Cinco de Cuatro III
Troy Miller i Mitchell Hurwitz Mitchell Hurwitz, Dean Lorey, Richard Rosenstock, Jim Vallely i Caroline Williams 4 maja 2018

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Złote Globy[edytuj | edytuj kod]

2005

 • Złoty Glob – Najlepszy aktor w serialu komediowym lub musicalu Jason Bateman

Emmy[edytuj | edytuj kod]

2005

 • Emmy – Najlepszy scenariusz serialu komediowego James Vallely, Mitchell Hurwitz – za odcinek „The Righteous Brothers”

2004

 • Emmy – Najlepszy serial komediowy
 • Emmy – Najlepsza reżyseria serialu komediowego Anthony Russo, Joe Russo – za odcinek pilotażowy
 • Emmy – Najlepszy dobór obsady serialu komediowego
 • Emmy – Najlepszy montaż serialu komediowego kręconego przy użyciu jednej kamery Lee Haxall – za odcinek pilotażowy
 • Emmy – Najlepszy scenariusz serialu komediowego Mitchell Hurwitz – za odcinek pilotażowy

Satelity[edytuj | edytuj kod]

2005

 • Satelita – Najlepszy aktor w serialu komediowym lub musicalu Jason Bateman

2005

 • Złoty Satelita – Najlepsza aktorka w serialu komediowym lub musicalu Portia de Rossi
 • Złoty Satelita – Najlepszy aktor w serialu komediowym lub musicalu Jason Bateman

2004

 • Złoty Satelita – Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu komediowym lub musicalu Jessica Walter
 • Złoty Satelita – Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu komediowym lub musicalu Jeffrey Tambor
 • Złoty Satelita – Najlepszy serial komediowy lub musical

Amerykańska Gildia Scenarzystów[edytuj | edytuj kod]

2013

 • Lista 101 najlepiej napisanych seriali wszech czasów – 16. miejsce

Amerykańska Gildia Scenografów[edytuj | edytuj kod]

2004

 • ADG – Najlepsza scenografia w odcinku serialu kręconego przy użyciu wielu kamer Dawn Snyder, Elizabeth Lapp, Luke Freeborn

Amerykańskie Stowarzyszenie Montażystów[edytuj | edytuj kod]

2006

 • Eddie – Najlepszy montaż półgodzinnego serialu telewizyjnego Stuart Bass – za odcinek „The Ocean Walker”[14]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. 'Arrested Development' cast list and everything you need to know about them, Republic World, 26 marca 2021 [dostęp 2023-07-31] (ang.).
 2. Hallie Cantor, Jeffrey Tambor Reveals the Genesis of Oscar Bluth, Vulture, 21 marca 2012 [dostęp 2023-07-31] (ang.).
 3. a b Elise Czajkowski, Our Very Favorite ‘Arrested Development’ Side Characters, Vulture, 23 maja 2013 [dostęp 2023-07-31] (ang.).
 4. Why The Role Of Ann Was Recast On Arrested Development, Looper, 9 marca 2022 [dostęp 2023-07-31] (ang.).
 5. Stephanie Dube Dwilson, Ron Howard’s Children: Is That His Real Family on ‘Arrested Development’?, Heavy.com, 29 maja 2018 [dostęp 2023-07-31] (ang.).
 6. Lesley Goldberg, ‘Arrested Development’ Enlists Conan O’Brien, Andy Richter (Video), The Hollywood Reporter, 24 października 2012 [dostęp 2023-07-31] (ang.).
 7. Arrested Development: 8 Cameos From The Office Cast, ScreenRant, 25 sierpnia 2019 [dostęp 2023-07-31] (ang.).
 8. Odcinki 5 i 6 są zamienione chronologicznie, poprawiona kolejność trafiła dopiero na wydanie DVD.
 9. Imię żony Goba nie zostało podane. Gob zwraca się do niej „Usarmy” na widok naszywki US Army na jej mundurze.
 10. Hadley Freeman, Arrested Development recap: season four, episodes 1-5, „The Guardian”, 26 maja 2013, ISSN 0261-3077 [dostęp 2023-07-24] (ang.).
 11. Ryan Gilliam, Everything you need to remember about Arrested Development before season 5, Polygon, 28 maja 2018 [dostęp 2023-07-24] (ang.).
 12. What Is The ‘Arrested Development’ Season 4 “Remix”? Netflix Is Giving Fans A Whole New Way To Watch Those Divisive Episodes, Bustle, 2 maja 2018 [dostęp 2023-07-31] (ang.).
 13. Daniel Schroeder, Arrested Development’s Season 4 “Remix” Is an Experiment Gone Horribly Wrong, „Slate”, 14 maja 2018, ISSN 1091-2339 [dostęp 2023-07-31] (ang.).
 14. Bogaci bankruci / Arrested Development. [dostęp 2020-04-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]