Bogdanowicze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herby Bogdanowiczów
Herb z nobilitacji Deodata i Jana w 1782
Herb z nobilitacji Michała, Waleriana i Bernarda w 1784
Herb z nobilitacji Teodora w 1791

Bogdanowicze (Bohdanowicze, Bochdanowicze, Rosko-Bogdanowicze) − rodzina kupiecka ormiańskiego pochodzenia. Jej członkowie posiadali majątki ziemskie, oraz prowadzili interesy w Galicji. Pod koniec XVIII wieku, w różnych latach, przedstawiciele tej rodziny otrzymywali nobilitacje galicyjskie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Protoplastą rodziny był Deoda (Leopold) Rosko, ojciec Szymona, Krzysztofa, Antoniego, Łazarza, Dawida i Bernarda. Krzysztof był ojcem Michała, Waleriana i Bernarda, którzy otrzymali drugi stopień szlachectwa (Ritter von) z herbem Bogdanowicz w 1784. Posiadali oni majątki Przymiłówka, Taustobaby, Orelec, Ottonia i inne, interesy prowadzili w Stanisławowie.

Synowie Antoniego, Deodat i Jan, otrzymali pierwszy stopień szlachectwa (Edler von) z herbem Bohdanowicz i przydomkiem von Oroscheny w 1782. Byli oni kupcami, którzy wzbogacili się na dostawach dla armii austriackiej.

Z tej samej rodziny Teodor Rosko-Bogdanowicz, również kupiec, dostawca dla armii, zamieszkały w Szionda, otrzymał pierwszy stopień szlachectwa (Edler von) z herbem Bochdanowicz w 1791.

Inne rody szlacheckie o podobnym nazwisku[edytuj | edytuj kod]

Nie należy mylić Bogdanowiczów herbów własnych z innymi rodami szlacheckimi o tym samym lub podobnym nazwisku. Tadeusz Gajl wymienia dziewięć innych rodów o nazwisku Bogdanowicz, używających herbów: Bogoria, Gozdawa, Łabędź, Łada, Lubicz, Mogiła, Niezgoda, Suchekomnaty i Topór[1]. Rodów o nazwisku Bohdanowicz wymienia Gajl osiem. Używały one według niego herbów Bończa, Gozdawa, Korczak, Łada, Lubicz, Mogiła, Niezgoda i Radwan[2].

Bogdanowicze/Bohdanowicze h. Mogiła[edytuj | edytuj kod]

Bogdanowiczowie tego herbu wywodzą się ze Żmudzi[3]. Familia wchodzi w skład rodu Zodeyków/Zodeykowiczów. "Schodeyken" - szlachcic z powiatu Rosienie (Raseiniai), jest wymieniony w liście wielkiego księcia litewskiego Witolda do wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego w 1418 r.[4]. Jego pierwsza żona Milussa była córką Kiejstuta i siostrą Witolda. Z nią Zodeyko miał dwóch synów - Bila i Monstwila. Synem Monstwila był Bagdonas (Bogdan) urodzony w 1450 r. Innymi familiami z tego rodu są Andruszkowiczowie[3], Billewiczowie[3], Stankiewiczowie, Montwiłłowie i Dowgirdowie[3]

Istnieje wiele innych rodzin szlacheckich o nazwiskach Bogdanowicz/Bohdanowicz - nie tylko pochodzenia ormiańskiego i żmudzkiego, ale także tatarskiego i rusińskiego. Herbu Mogiła używają jednak tylko wywodzący się od Zodeyki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tadeusz Gajl: Herbyszlachty.pl. [dostęp 2011-01-31].
  2. Tadeusz Gajl: Herbyszlachty.pl. [dostęp 2011-01-31].
  3. a b c d Wojciech Wijuk Kojałowicz: Herbarz szlachty Wielkiego Księstwa Litewskiego zwany Nomenclator. Kraków: Anczyc i Ska, 1905.
  4. Codex epistolaris Vitoldi Magni Ducis Lithuaniae: 1376-1430, Collectus opera A. Prochaska, Monumenta Medii Aevi Historica Res Gestas Poloniae Illustrantia, Cracoviae 1882, t. 6, s. 411.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]