Bojan Zulfikarpašić

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bojan Zulfikarpašić
Ilustracja
Bojan Z na Festiwalu Moers, czerwiec 2006, Niemcy
Imię i nazwisko Бојан Зулфикарпашић
Pseudonim Bojan Z.
Data i miejsce urodzenia 2 lutego 1968
Belgrad, Serbia
Instrumenty Fortepian
Gatunki jazz
Aktywność od 1988
Powiązania Bojan Z Quartet
Strona internetowa

Bojan Zulfikarpašić (ser. Бојан Зулфикарпашић), znany też jako Bojan Z. (ur. 2 lutego 1968 w Belgradzie) – francuski muzyk jazzowy pochodzenia serbskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Naukę gry na pianinie zaczął w wieku 5 lat. Już jako nastolatek grał w jazzowych grupach belgradzkich, a w 1989 został wyróżniony nagrodą dla Najlepszego Jugosłowianskiego Młodego Muzyka Jazzowego.

W 1986 studiował w master class Clare Fisher w Blue Lake Fine Arts Camp w Michigan. Bojan zetknął się z ludową muzyką Bałkanów grając w orkiestrze podczas odbywania służby wojskowej. W 1988 przeprowadził się do Paryża i zaczął grać z Noël Akchoté, Julien Lourau, Magic Malikiem, Marc Buronfosse, Henri Texier i innymi sławami francuskiego jazzu.

W 1993 nagrał debiutancką płytę z grupą Bojan Z Quarter z wytwórnią Label Blue, w 1995 wydał następną płytę zatytułowaną "Yopla!". W 1999 zaangażował się w wielokulturowy projekt "Koreni" z takimi muzykami jak Karim Ziad z Algierii, Kudsi Erguner z Turcji i Vlatko Stefanovski z Macedonia|.

Jego solowy album "Solobsession" z 2001-go roku przyniósł mu międzynarodowe uznanie. W 2003 zaczął wspὸłpracę z amerykańskimi muzykami jazzowymi Scotem Colleyem i Nasheet Waits, co zaowocowało płytą "Transpacifik" (2003). Następny album to "Xenophonia" (2006) z Benem Perowskym, Ari Hoenig i Remi Vignolo.

Bojan używa bardzo często kombinacji akustycznego pianina z elektrycznym Fender Rhodes, często grając na nich jednocześnie. Został nazwany wynalazcą ksenofonu – instrumentu-hybrydy swojej inwencji, na bazie elektrycznego pianina Fender Rhodes. Można usłyszeć go na płycie "Xenophonia".

W 2002 Bojan Zulfikarpašić został uhonorowany tytułem Chevalier de l'ordre des Arts et des Lettres z ręki francuskiego rządu oraz zdobył nagrodę Django Reinhardta dla Muzyka Roku Francuskiej Akademii Jazzu.