Bolesław Świderski (działacz polityczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bolesław Świderski
Data i miejsce urodzenia

7 stycznia 1912
Lwów

Data i miejsce śmierci

28 kwietnia 1969
Londyn

Zawód, zajęcie

prawnik

Narodowość

polska

Stanowisko

prezes Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska

Grób Bolesława Świderskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie

Bolesław Świderski (ur. 7 stycznia 1912 we Lwowie, zm. 28 kwietnia 1969 w Londynie) – polski prawnik, w czasie studiów na UJ działacz Obozu Wielkiej Polski i prezes Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska.

Działacz ONR, a następnie Ruchu Narodowo-Radykalnego „Falanga”, osadzony w Berezie Kartuskiej. Publikował na łamach „Kuriera Powszechnego” – krakowskiej mutacji „Kuriera Lwowskiego”. Pracował w redakcji „Prosto z Mostu”. Po klęsce wrześniowej przedostał się na Węgry, gdzie był internowany. W czasie próby powrotu na ziemie polskie złapany przez Niemców, trafił do Auschwitz (gdzie - wedle relacji Z. Przetakiewicza - niósł pomoc Żydom)[1], później skierowany do obozów w Neuengamme i Mauthausen. Następnie trafił do II Korpusu Polskiego. Wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Po wojnie zorganizował Katolicki Ośrodek Wydawniczy „Veritas” w Londynie, którym kierował do 1949 roku. Założył własne wydawnictwo i księgarnię. Nawiązał kontakt ze służbami PRL i dzięki ich wsparciu finansowemu założył tygodnik „Kronika”. Pochowany na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie (kwatera B20-8-19)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Z. Przetakiewicz, Od ONR-u do PAX-u, wyd. 2 popr. i zm., Wydawnictwo Prasy Lokalnej, Warszawa 2010, s. 38.
  2. Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Arkadiusz Meller, Patryk Tomaszewski: Życie i śmierć dla narodu! Antologia myśli narodowo-radykalnej z lat trzydziestych XX wieku. Warszawa: Prohibitia, 2011. ISBN 978-83-61344-20-9.