Bonnie i Clyde

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy pary przestępców. Zobacz też: Bonnie and Clyde.
Bonnie i Clyde
Bonnie Parker stojąca przed samochodem Ford V-8 B-400 Convertible Sedan z 1932

Bonnie Parker (ur. 1 października 1910, zm. 23 maja 1934) i Clyde Barrow (ur. 24 marca 1909, zm. 23 maja 1934) – para amerykańskich przestępców z lat 30. XX wieku.

Początkowo popełniali drobne wykroczenia, takie jak kradzież (najczęściej portfeli), rozboje czy włamania. Z czasem zaczęli się dopuszczać morderstw. Kiedy Clyde został skazany na dwa lata więzienia, Bonnie przeszmuglowała pistolet do jego celi pomagając mu w ucieczce. Clyde został wkrótce ponownie zatrzymany i przewieziony do znacznie surowszego więzienia, znanego jako Burning Hell, czyli Płonące piekło. Kiedy wyszedł na wolność, zaczęli wspólnie organizować gang. Zginęli zastrzeleni 23 maja 1934 roku w policyjnej zasadzce.

Bonnie Parker[edytuj]

Bonnie Elizabeth Parker urodziła się 1 października 1910 roku w miejscowości Rowena w stanie Teksas, jako drugie z trójki dzieci. Jej ojciec, Charles Parker, murarz, zmarł w 1914 roku, kiedy Bonnie miała cztery lata. Jej matka, Emma Krause Parker (1886–1946) przeniosła się z dziećmi do West Dallas. Bonnie była w liceum wzorową uczennicą, wygrywając nawet krajowy konkurs w sztuce pisania. Jej zamiłowanie do pisania znalazło potem ujście w poematach, takich jak Suicide Sal i The Story of Bonnie and Clyde. Miała na swym koncie wstępne przemówienia dla lokalnych polityków. Opisywana była jako inteligentna i silna osobowość. Była młodą, atrakcyjną kobietą. Niska, liczyła zaledwie 150 cm wzrostu i ważyła 90 funtów (41 kg).

25 września 1926 roku, tuż przed swoimi 16. urodzinami, poślubiła Roya Thorntona. Małżeństwo trwało krótko, od stycznia 1929 roku para była w separacji, lecz nigdy się nie rozwiodła. W chwili śmierci Bonnie miała nawet na palcu obrączkę ślubną. Reakcja męża na wiadomość o jej śmierci była następująca: Jestem szczęśliwy z faktu, że odeszli w taki sposób. To o wiele lepsze, niż bycie złapanym. 5 marca 1933 roku Thornton został skazany na pięć lat więzienia za włamanie. Został zastrzelony przez strażników 3 października 1937 roku podczas próby ucieczki z więzienia Eastham Farm.

Jest kilka wersji opisujących pierwsze spotkanie Bonnie i Clyde'a. Jedna z nich mówi, że miało ono miejsce w styczniu 1930 roku w mieszkaniu wspólnych znajomych. Bonnie nie miała pracy i mieszkała w West Dallas, pomagając przyjaciółce ze złamaną ręką. Clyde wpadł do mieszkania dziewczyny, a Bonnie rzekomo była w kuchni i robiła gorącą czekoladę. Według innej wersji mieli się spotkać, gdy Bonnie pracowała jako kelnerka. Gdy doszło do ich pierwszego spotkania, byli sobą oczarowani.

Clyde Barrow[edytuj]

Clyde Barrow urodził się 24 marca 1909 roku w hrabstwie Ellis w stanie Teksas, niedaleko Telico na południe od Dallas. Był szóstym z ośmiorga dzieci w biednej, farmerskiej rodzinie. Po raz pierwszy aresztowano go w 1926 roku, gdyż nie oddał na czas wynajętego samochodu. Drugi raz aresztowano go z bratem, Buckiem Barrowem, tym razem z powodu kradzieży indyków. Chociaż w latach 1927–1929 zajmował się dorywczo różnymi pracami, nadal włamywał się do sejfów, rabował sklepy i kradł samochody. Według Johna Neala Phillipsa powodem działań Clyde'a nie była chęć zdobycia sławy i fortuny, lecz szukanie zemsty na teksańskim systemie więziennym za nadużycia, których był ofiarą w czasie pobytów w więzieniu.

Bibliografia[edytuj]