Bordżomi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bordżomi
ბორჯომი
Ilustracja
Uzdrowisko w Bordżomi sprzed 1915
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Gruzja

Region

Samcche-Dżawachetia

Data założenia

1829

Prawa miejskie

1921

Powierzchnia

16,85 km²

Wysokość

820 m n.p.m.

Populacja
• liczba ludności


11 194
(2023)

Nr kierunkowy

+995 367

Kod pocztowy

1200

Położenie na mapie Samcche-Dżawachetii
Mapa konturowa Samcche-Dżawachetii, u góry znajduje się punkt z opisem „Bordżomi”
Położenie na mapie Gruzji
Mapa konturowa Gruzji, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Bordżomi”
Ziemia41°50′N 43°23′E/41,833333 43,383333

Bordżomi (gruz. ბორჯომი) – miasto uzdrowiskowe w Gruzji, w regionie Samcche-Dżawachetia. Położone jest w górach Małego Kaukazu, nad rzeką Kurą (w Wąwozie Bordżomskim). Wokół miasta roztaczają się tereny Bordżomsko-Charagaulskiego Parku Narodowego. Zamieszkiwane jest przez 10,5 tys. osób (2014).

Miasto zostało założone w 1829 roku. W latach trzydziestych XX-wieku odkryte zostały chlorkowo-wodorowo-węglanowo-sodowo-wapniowe wody mineralne, mające leczniczy wpływ na drogi żółciowe i choroby przewodu pokarmowego. W czasach sowieckich miasto zyskało status modnego uzdrowiska. Pozostałością lat świetności jest park Likani, w którym znajdują się dawne pałace rodziny carskiej. Obecnie ogólnodostępne są gorące i zimne źródła w parku zdrojowym.

Miasto słynie z butelkowanej w tym uzdrowisku wody mineralnejBordżomi”. W maju 2006 roku, na fali ochłodzenia stosunków rosyjsko-gruzińskich, rosyjskie władze zakazały importu wody „Bordżomi” do Rosji, co − ze względu na popularność marki − spotkało się z protestami. Pomimo utraty głównego rynku zbytu, producent wody kontynuuje ekspansję w innych krajach (w 2006 roku, wśród odbiorców wody było 28 państw).

Bordżomi kandydowało do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku, jednak nie zostało wybrane, a Igrzyska odbyły się w Rosji w Soczi.

W latach 2013–2014 przeprowadzono projekt finansowany ze środków polskiego MSZ przy współpracy Polskiej Pomocy „Rozwój turystyki konnej i budowa lokalnej sieci partnerstwa w społecznościach wiejskich okolic Borjomi w Gruzji” oraz „Wsparcie turystyki konnej II etap i znakowanie szlaków w rejonie Borjomi i Parku Narodowego Borjomi – Kharagauli w Gruzji”. Projekty te miały na celu podniesienie standardu usług w zakresie turystyki konnej w regionie oraz wypracowanie przejrzystego systemu oznakowania tras turystycznych w Parku Narodowym Borjomi Kharagauli.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]