Boris Skosyriew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Boris Michajłowicz Skosyriew, ros. Борис Михайлович Скосырев, Boris Skossyreff (ur. 12 czerwca 1896 w Wilnie, zm. w 1989 r. w Boppard) – rosyjski biały emigrant, awanturnik, krótkotrwały władca Andorry w 1934 r., tłumacz Wehrmachtu podczas II wojny światowej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z arystokratycznej rodziny. Podczas wojny domowej w Rosji był tłumaczem japońskiej misji wojskowej. Na pocz. 1919 r. wyjechał do Wielkiej Brytanii. Według jego wspomnień wypełniał różnego rodzaje tajne misje na rzecz brytyjskiego państwa. Faktycznie był aresztowany przez policję za fałszowanie czeków i malwersacje finansowe. W 1925 r. przybył do Holandii, gdzie miał otrzymać tytuł comte d’Orange. W 1932 r. osiedlił się na Balearach, gdzie podawał się za profesora literatury angielskiej. W grudniu 1933 r., zagrożony wydaleniem z Hiszpanii, odwiedził Andorrę, otrzymując miejscowe obywatelstwo. Przedstawił Radzie Generalnej, stanowiącej organ wykonawczy księstwa, plan reform polityczno-gospodarczych. Został on jednak odrzucony w maju 1934 r. 7 lipca tego roku ponownie zwrócił się do Rady Generalnej, proponując dodatkowo swoją kandydaturę na króla Andorry. Po poparciu większości członków Rady ogłosił się królem Borisem I jako regent króla francuskiego. Ogłosił konstytucję księstwa. Rada zatwierdziła reformy B. M. Skosyriewa. W ciągu kilku następnych dni wypowiedział on wojnę biskupowi hiszpańskiego Urgell, który – obok prezydenta Francji – sprawował wcześniej zwierzchnictwo nad księstwem. 20 lipca B. N. Skosyriew został aresztowany przez hiszpańskich żandarmów przysłanych przez biskupa Urgell. Po procesie w Barcelonie krótko przebywał w więzieniu, po czym w listopadzie został deportowany do Portugalii. Tam ponownie go aresztowano, ale krótko potem wypuszczono na wolność. Później prawdopodobnie mieszkał we Francji. W 1939 r. został internowany w obozie pod Tuluzą, z którego wypuszczono go po klęsce Francji w wojnie z Niemcami w czerwcu 1940 r. Po ataku wojsk niemieckich na ZSRR 22 czerwca 1941 r., służył na froncie wschodnim jako tłumacz w stopniu Sonderführera w Wehrmachcie. Według jednej wersji w 1945 r. miał dostać się do niewoli amerykańskiej, a następnie być sądzony za współpracę z Niemcami. Według innej wersji w 1948 r. został aresztowany przez Sowietów w Eisenach i do 1956 r. przebywał w gułagu, po czym zamieszkał w zachodnich Niemczech.

W 1984 r. kataloński pisarz Antoni Morell i Mora napisał opowiadanie Boris I, rei d’Andorra opisujące andorski epizod życia B. N. Skosyriewa.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]