Boskoop

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jabłoń domowa 'Boskoop'
Jabłoń domowa 'Boskoop': zdjęcie
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad klad różowych
Rząd różowce
Rodzina różowate
Rodzaj jabłoń
Gatunek jabłoń domowa
Nazwa systematyczna
Malus domestica 'Boskoop'

Boskoop albo Piękna z Boskoop[1]odmiana uprawna jabłoni domowej, pochodząca z Holandii. Otrzymana jako triploid przez W. Ottolandera w 1850 roku. Odmiana deserowa i przerobowa[2][3]. W okres owocowania wchodzi bardzo wcześnie, owocuje obficie. W Polsce należy do najbardziej znanych odmian, choć uprawiana jest coraz rzadziej i głównie w starych sadach i ogrodach przydomowych[3]. Wciąż popularna w intensywnych sadach Holandii, Belgii, Niemiec i Danii[1].

Morfologia[edytuj]

Pokrój
Drzewo rośnie bardzo silnie, a po wejściu w okres owocowania wzrost nieznacznie słabnie. Korona ma kształt kulisty, na konarach wyrastają liczne krótkopędy. Wymaga cięcia prześwietlającego i odmładzającego.
Owoce
Duże lub bardzo duże, baryłkowate, często nieregularne. Skórka średniej grubości, szorstka i silnie ordzawiona niekiedy pokryta częściowo krwistym lub pomarańczowym rozmyto-paskowanym rumieńcem. Przetchlinki są wyraźne, liczne, dość duże i jasnoszare. Miąższ gruboziarnisty, soczysty, kruchy, dość kwaśny o korzennym posmaku i aromacie[2].

Rozwój[edytuj]

W okres owocowania wchodzi średnio wcześnie, na ogół w 3–4 roku po posadzeniu. Jest odmianą plonującą dość obficie, lecz w starszym wieku przeważnie przemiennie. Ze względu na triploidalność jest złym zapylaczem i wymaga zapylenia pyłkiem innej odmiany. Dobrymi zapylaczami dla Boskoopa są m.in. Golden Delicious, Szampion, Oliwka Żółta, Gloster, Landsberska, Idared i Elstar. Kwitnie wcześnie, przed okresem masowego kwitnienia jabłoni[2].

Uprawa[edytuj]

Pielęgnacja
Dobrze owocuje w rejonach o wysokiej wilgotności powietrza. Nakłady na ochronę są niewielkie, lecz ze względu na wrażliwość na mróz wymaga ciepłego stanowiska i zalecana jest do uprawy w cieplejszych rejonach Polski. Konieczne jest stosowanie podkładek karłowych gdyż rośnie bardzo silnie[2].
Owocowanie i przechowywanie
W warunkach polskich dojrzałość zbiorczą osiąga w II dekadzie października, lecz po dojrzeniu nie opada. Dojrzałość konsumpcyjną w zależności od przechowywania osiągają w przechowalni na przełomie roku, natomiast w chłodni w lutym i marcu. Odmiana ma dosyć dobrą zdolność przechowalniczą, w zwykłej chłodni można ją przechować do początku kwietnia, a w chłodni z atmosferą kontrolowaną do końca kwietnia - początku maja. W czasie przechowywania zalecana jest stosunkowo wysoka temperatura (3-4 °C), gdyż powszechnie stosowana dla jabłek temperatura poniżej 2 °C pogarsza smak[1][2]. Ze względu na ordzawioną skórkę owoce silniej niż inne transpirują i są podatne na więdnięcie.

Zdrowotność[edytuj]

Boskoop jest odmianą o dużej wrażliwości na mróz. Jest jednak odmianą o dużej odporności na parcha jabłoni, mączniaka jabłoni i zarazę ogniową[2]. W czasie przechowywania może występować na owocach gorzka plamistość podskórna jabłek[1].

Mutanty[edytuj]

Owoce czerwonego sporta odmiany Boskoop

Na odmianie Boskoop znaleziono wiele sportów różniących się zabarwieniem lub charakterem wzrostu.

 • Red Boskoop Schmitz Hübsch – znaleziony w Niemczech o owocach czerwonopurpurowych[1], wpisany do Rejestru Odmian prowadzonego przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w 1990 roku[4] .
 • Boskoop Noville – wyselekcjonowany w Belgii o dużym, purpurowym rumieńcu,
 • Red Boskoop Welbo – znaleziony w Holandii, o owocach z rozmytym ciemnopurpurowym rumieńcem[2],
 • Boskoop Spur Tellier – pochodzi z Francji, ma zwarty kolumnowy pokrój korony,
 • Spurkoop – sport drugiego rzędu znaleziony na Red Boskoop Schmitz Hübsch o bardzo zwartej koronie z dużą liczbą krótkopędów[5].
 • Bieling Boskoop – znaleziony w Holandii o najbardziej intensywnym czerwonym rumieńcu[1].
 Zobacz też: Lista odmian jabłoni.

Przypisy

 1. a b c d e f Aleksander Rejman: Pomologia. Warszawa: PWRiL, 1994. ISBN 83-09-01612-3.
 2. a b c d e f g Mikołaj Ugolik: Odmiany jabłoni. Kraków: Plantpress, 1996. ISBN 83-85982-11-6.
 3. a b Bolesław Sękowski: Pomologia systematyczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1993. ISBN 83-01-10859-2.
 4. Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych: Lista Odmian Roślin Sadowniczych wpisanych do Krajowego Rejestru w Polsce. [dostęp 2013-04-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-29)].
 5. Dorota. Kruczyńska: Jabłonie : nowe odmiany. Warszawa: Hortpress, 2008. ISBN 978-83-89211-49-1.