Przejdź do zawartości

Brachypsectra fulva

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Brachypsectra fulva
LeConte, 1874
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

sprężykokształtne

Nadrodzina

sprężyki

Rodzina

Brachypsectridae

Rodzaj

Brachypsectra

Gatunek

Brachypsectra fulva

Brachypsectra fulvagatunek chrząszcza z rodziny Brachypsectridae. Występuje w południowych Stanach Zjednoczonych i Meksyku.

Taksonomia

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1874 roku przez Johna Lawrence’a LeConte. Jako miejsce typowe wskazał on Teksas[1]. Pierwszego zilustrowania larw dokonał w 1930 roku Kenneth Blair[2], a opisu morfologicznego larw w 1931 roku dokonali Adam Giede Böving i Frank Craighead[3]. W 2006 roku ukazał się piórem Cleide Costy i współpracowników przegląd przedstawicieli rodzaju Brachypsectra wraz z redeskrypcją owadów dorosłych i larw B. fulva[4].

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]

Samce osiągają od 3,7 do 6,3 mm długości, a samice od 5 do 7,7 mm długości ciała. Kształt jego jest spłaszczony, podługowaty, u samicy szerszy niż u samca. Ubarwienie jest żółtawobrązowe z jaśniejszym spodem i pokrywami. Nieco szersza niż dłuższa głowa osadzona jest głęboko w przedtułowiu. Oczy złożone są duże i kulistawe. Czułki u samca mają człony od piątego do dziesiątego, a u samicy od ósmego do dziesiątego grzebykowane, u samca silniej niż u samicy. Żuwaczki są małe i jednozębne. Przedplecze u samca ma boczne brzegi w nasadowej ⅓ faliste i dalej zbieżne ku przodowi, kąty tylne wąsko zaostrzone i wyraźnie wystające na boki oraz powierzchnię z parą krótkich żeberek sublateralnych przed kątami tylnymi. Przedplecze u samicy ma boczne brzegi w nasadowej ⅓ prawie równoległe i dalej zaokrąglenie zbieżne ku przodowi, kąty tylne niewystające na boki i powierzchnię bez żeberek sublateralnych. U obu płci tylna krawędź przedplecza jest trójfalista. Tarczka jest w zarysie prawie trapezowata, gwałtownie wyniesiona. Pokrywy u samca są od 1,8 do 2,2 raza dłuższe niż szerokie, o bokach niemal równoległych. U samicy są one od 1,6 do 1,7 raza dłuższe niż szerokie, o bokach zaokrąglonych, w ⅔ długości lekko rozszerzone. Odnóża są smukłe, długie, pozbawione ostróg na goleniach, zakończone pięcioczłonowymi stopami o niezmodyfikowanych pazurkach. Genitalia samca mają symetryczny, trójpłatowy edeagus z tak długą jak szeroką fallobazą. Paramery są w części wierzchołkowej przewężone, ich krawędzie wewnętrzne zwężają się stopniowo ku szczytowi, krawędzie zewnętrzne są silnie zwężone u szczytu, a krawędzie wierzchołkowe są proste do lekko zaokrąglonych. Boczne wyrostki paramer są ostre i umieszczone wierzchołkowo. Prącie ma proste i bardzo szeroko rozbieżne rozpórki nasadowe, boki prawie równoległe, a od środka długości zwęża się ku wąsko zaokrąglonemu szczytowi[4].

Larwa osiąga 15 mm długości ciała. Jego kształt jest szeroko-owalny i silnie spłaszczony, dyskowaty. Mniej więcej tak długa jak szeroka, prawie trapezowata w zarysie głowa zaopatrzona jest w wydatne, pozbawione szypułek oczka larwalne oraz trójczłonowe czułki z członem drugim gęsto pokrytym złożonymi szczecinkami. Szew epikranialny ma krótki trzon i lekko lirowate ogałęzienia frontalne. Szew epistomalny jest widoczny. Warga górna jest wolna, lekko poprzeczna, bardzo mała. Smukłe, sierpowate żuwaczki pozbawione są retynakulum, moli i prosteki. Szczęki mają kotwiczki zlane w jedną, trapezowatą płytkę. Stykające się ze sobą głaszczki wargowe mają bardzo długi człon pierwszy i długi człon ostatni. Bardzo wąska gula wydzielona jest szwami gularnymi. Wszystkie segmenty tułowia oraz segmenty odwłoka od pierwszego do ósmego zaopatrzone są w płaty boczne, które z kolei mają mniejsze płatki (lobule); na przednich płatach dwóch pierwszych segmentów odwłoka występują po dwie lobule. Pierwsza para odnóży nie jest osadzona blisko przetchlinek śródtułowia[4].

Biologia i ekologia

[edytuj | edytuj kod]

Owady te bytują pod nienaruszoną korą martwych i żywych drzew, pod liśćmi i w pochwach liściowych roślin jednoliściennych oraz w szczelinach skalnych. Larwy są niewyspecjalizowanymi drapieżnikami polującymi z zasadzki na różne bezkręgowce. Ich ofiarami padają m.in. larwy innych chrząszczy, w tym łyszczynkowatych, pawężnikowatych i czarnuchowatych, błonkówki, w tym mrówkowate, a także karaczany, termity, pająki, solfugi i zaleszczotki. Osobniki dorosłe chętnie przylatują do sztucznych źródeł światła[4].

W rozwoju występują przynajmniej trzy stadia larwalne, a ich ilość i długość cyklu rozwojowego prawdopodobnie zależą od warunków. W hodowli obserwowano przeżycie larwy przez ponad dwa lata bez dostarczania im pokarmu. Przepoczwarczenie następuje w jedwabistym oprzędzie, zwykle sklejającym korę i drewno. Stadium poczwarki trwa około 6 tygodni[4].

Rozprzestrzenienie

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek północnoamerykański, w Stanach Zjednoczonych znany jest z Utah, Kolorado, Arizony, Nowego Meksyku i Kalifornii, w Meksyku zamieszkuje zaś m.in. stany Baja California i Baja California Sur[4][5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. J.L. LeConte. Descriptions of new Coleoptera chiefly from the Pacific slope of North America. „Transactions of American Entomological Society (Philadelphia)”. 5, s. 43–72, 1874. 
  2. K.G. Blair. Brachypsectra Lec. –the solution to an entomological enigma. „Transactions of the Royal Entomological Society of London”. 78, s. 45–50, 1930. 
  3. A.G. Bøving, F.C. Craighead. An illustrated synopsis of the principal larval forms of the order Coleoptera. „Entomologica Americana (New Series)”. 11, s. 1–351, 1931. 
  4. a b c d e f Cleide Costa, Sergio A Vanin, John F Lawrence, Sergio Ide, Marc A Branham. Review of the Family Brachypsectridae (Coleoptera: Elateroidea). „Annals of the Entomological Society of America”. 99 (3), s. 409–432, 2006. DOI: 10.1603/0013-8746(2006)99[409:ROTFBC]2.0.CO;2. 
  5. Brachypsectridae LeConte & Horn, 1883. W: American Beetles, Volume II: Polyphaga: Scarabaeoidea through Curculionoidea. Ross H. Arnett Jr., Michael C. Thomas, Paul E. Skelley, J. Howard Frank (red.). CRC Press, Taylor & Francis Group, 2002.