Przejdź do zawartości

Entertainment Software Rating Board

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Logo ESRB

Entertainment Software Rating Board (ESRB) – amerykańsko-kanadyjska organizacja utworzona w 1994 przez Interactive Digital Software Association, której zadaniem jest ocenianie zawartości i wyznaczanie granic wiekowych dla wydawanych w Ameryce Północnej gier komputerowych.

Oceny ESRB mają zastosowanie we wszelkich materiałach promocyjnych gier oraz na ich opakowaniach, gdzie wyświetlane jest specjalne oznaczenie mówiące o tym, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczona jest dana gra. Ponadto, opis zawartości gry wydawany przez ESRB oznacza, czego można się spodziewać po danej grze. Chodzi tu o sceny nadużyć seksualnych, przemocy, czy wulgaryzmy.

Oceny ESRB to znaki alfanumeryczne, które dają się rozszerzyć do pełnego opisu danej grupy wiekowej[1]:

Ograniczenie Informacje

Early Childhood
Zawartość jest odpowiednia dla dzieci w okresie przedszkolnym. Gry z tą oceną nie zawierają treści, które rodzice mogliby uznać za nieodpowiednie dla tej grupy odbiorców. Ograniczenie wycofane w 2018 roku.

Everyone
Zawartość jest odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych. Może zawierać łagodniejsze formy przemocy oraz języka.

Everyone 10+
Zawartość jest odpowiednia dla dzieci od lat dziesięciu. Może zawierać animowaną, fantastyczną lub zwykłą przemoc, lżejsze przekleństwa i sugestywne podteksty.

Teen
Zawartość jest odpowiednia dla młodzieży od lat trzynastu. Może zawierać przemoc, silne przekleństwa lub sugestywne podteksty.

Mature
Zawartość jest odpowiednia dla osób od lat siedemnastu. Może zawierać sceny seksualne lub ostrą przemoc i przekleństwa.

Adults Only
Zawartość jest odpowiednia jedynie dla osób od osiemnastego roku życia. Może zawierać brutalne sceny seksu, nagości i gwałtu.

Rating Pending
Produkt został wysłany do ESRB na testy i oczekuje nadania oceny. Symbol ten najczęściej pojawia się w materiałach promocyjnych gry, która dopiero ma zostać wydana.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Ratings Guide [online], Entertainment Software Rating Board [dostęp 2020-02-26] (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]