Sam Brownback

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sam Brownback
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

12 września 1956
Garnett

Senator Stanów Zjednoczonych z Kansas
Okres

od 7 listopada 1996
do 3 stycznia 2011

Przynależność polityczna

Partia Republikańska

Poprzednik

Sheila Frahm

Następca

Jerry Moran

Gubernator Kansas
Okres

od 10 stycznia 2011
do 31 stycznia 2018

Poprzednik

Mark Parkinson

Następca

Jeff Colyer

podpis

Sam Brownback, właśc. Samuel Dale Brownback (ur. 12 września 1956) – amerykański polityk, senator ze stanu Kansas od listopada 1996 (wybrany ponownie w 1998 i 2004), członek Partii Republikańskiej. W latach 2011-2018 roku gubernator stanu Kansas.

Wychował się na małej farmie w Kansas. W 1976 jako student brał udział w kampanii wyborczej Ronalda Reagana (który przegrał wówczas walkę z Geraldem Fordem o nominację. W 1994 zdobył miejsce w Izbie Reprezentantów (zasiadał w niej od 3 stycznia 1995). W listopadzie 1996 natomiast w prawyborach republikańskich senator Sheilę Frahm, po czym bez trudu wygrał walkę o dokończenie mandatu senatora Boba Dole’a, który ustąpił w czasie swej kampanii prezydenckiej w 1996. Wybrany na pełną kadencję w 1998 i ponownie w 2004. Ogłosił, że nie będzie ubiegać się o trzecią w 2010. Zamiast tego postanowił kandydować na gubernatora stanu Kansas. W przeprowadzonych 2 listopada 2010 wyborach pokonał kandydata Demokratów Toma Hollanda.

Przedstawiciel bardzo konserwatywnego skrzydła amerykańskiej sceny politycznej (czasami określa się go nawet jako przedstawiciela „skrajnej, religijnej prawicy”). Kandydował w wyborach prezydenckich w 2008. Oficjalnie kandydaturę zgłosił 20 stycznia 2007 w Topece[1]. Liczył na duże poparcie w prawyborach, gdzie duża część aparatu podziela jego konserwatywne poglądy (i odnosi się do innych pretendentów, jak np. John McCain czy Mitt Romney, jako „zbyt liberalnych”), a w konsekwencji i nominację. Jednak jego szanse na zostanie prezydentem uważane były za niewielkie, nawet gdyby został kandydatem republikanów, ponieważ zbyt radykalne jego poglądy odstraszają umiarkowanych wyborców. Ostatecznie jednak Brownback zdobył znikome poparcie w pierwszych prawyborach i szybko wycofał swoją kandydaturę, a poparcie wielu konserwatywnych wyborców zdobył Mike Huckabee.

Wypowiedź Brownbacka w związku z premierą filmu o Irenie Sendlerowej, w której użył sformułowania „Polskie obozy koncentracyjne” wywołały protesty amerykańskiej Polonii[2].

Jest katolikiem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)