Przejdź do zawartości

Brown Bluff

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Brown Bluff
Ilustracja
Brown Bluff (2011)
Terytorium

 Antarktyka

Położenie

Półwysep Antarktyczny

Wysokość

720 m n.p.m.

Położenie na mapie Półwyspu Antarktycznego
Mapa konturowa Półwyspu Antarktycznego, u góry po prawej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Brown Bluff”
Położenie na mapie Antarktyki
Mapa konturowa Antarktyki, u góry po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Brown Bluff”
Ziemia63°32′S 56°55′W/-63,533333 -56,916667
Kolonia pingwinów (2015)

Brown Bluffwygasły wulkan we wschodniej części Tabarin Peninsula na północno-wschodnim krańcu Półwyspu Antarktycznego.

Początkowo obiekt nazywany był prawdopodobnie Cabo Hope od Zatoki Nadziei (ang. Hope Bay)[1]. Po badaniach regionu w marcu 1946 roku przez Falkland Islands Dependencies Survey (FIDS), wzniesienie otrzymało nazwę Brown Bluff od czerwono-brązowych skał na jego północnych stokach[1].

Geografia

[edytuj | edytuj kod]

Góra o ściętym szczycie pokrytym lodem położona ok. 6 km[a] na południe od Zatoki Nadziei we wschodniej części Tabarin Peninsula na północno-wschodnim krańcu Półwyspu Antarktycznego[2]. Wznosi się na ok. 720 m[b], a jej średnica u podstawy to ok. 7 km[3].

Bazaltowy wulkan wygasły, którego wiek szacowany jest na 1,1 do 1,22 mln lat, a jego erupcja miała miejsce pod ponad 400–metrową warstwą lodu[4]. W jego ewolucji wyróżnia się cztery etapy: lawę poduszkową, tufowy stożek, obsunięte zbocze i hialoklastyczną deltę[5].

Jego północne stoki tworzą skały wulkaniczne o charakterystycznej czerwono-brązowej barwie[2]. Pod skałami znajduje się pokryta popiołami wulkanicznymi plaża[6], o długości ok. 1,5 km[7]. Północne stoki Brown Bluff są silnie zerodowane, z licznymi piargami i odłamkami skalnymi[7]. Od wschodu i zachodu obszar okalają lodowce[7].

Na głazach przybrzeżnych do wysokości 185 m zaobserwowano porosty z rodzajów Xanthoria i Caloplaca, a wyżej mchy[6].

Obszar jest ostoją ptaków IBA z uwagi na zamieszkującą go dużą kolonię ptaków morskich, przede wszystkim pingwinów białookich[6]. Naliczno tu 18630 gniazdujących par pingwinów białookich (stan na 2013 rok) i ok. 550 par pingwinów białobrewych (stan na 2010 rok)[6]. Odnotowano tu również gniazda mew południowych i oceanników żółtopłetwych[6]. Ponadto na obszarze tym można spotkać gniazda warcabników, petreli śnieżnych, kormoranów niebieskookich, pochwodzióbów żółtodziobych, wydrzyków antarktycznych i brunatnych, a także rybitw antarktycznych[6]. Zaobserwowano tu również weddelki[6].

Turystyka

[edytuj | edytuj kod]

Brown Bluff jest popularnym celem wycieczek turystycznych[7]. Wszystkie wycieczki muszą odbywać się pod nadzorem przewodników[7].

  1. BirdLife International (2023) podaje, że Brown Bluff leży ok. 13 km na południowy wschód od Zatoki Nadziei i 8 km na zachód od Jonassen Island, zob. Bird Life International ↓.
  2. Gazetteer of the British Antarctic Territory podaje, że Brown Bluff wznosi się na ok. 745 m, zob. SCAR Composite Gazetteer of Antarctica and Gazetteer of the British Antarctic Territory ↓.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]