Bundesrat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bundesrat
Herb Bundesrat
Państwo  Niemcy
Rodzaj wyższa izba
Rok założenia 1949
Kierownictwo
Przewodniczący Bundesratu Michael Müller
Wiceprzewodniczący Bundesratu Malu Dreyer
Struktura
Struktura Bundesrat
Liczba członków 69
Stowarzyszenia polityczne SPD/Zieloni (25)
CDU/SPD (18)
CSU (6)
CDU/Zieloni (5)
CDU/Linke (4)
SPD/Zieloni/Linke (4)
SPD/Zieloni/SSW (4)
SPD (3)
Ordynacja mianowanie
Siedziba
Siedziba Bundesrat
Leipziger Straße 3/4
10117 Berlin
Strona internetowa
Niemcy
Coat of arms of Germany.svg
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Niemiec

Portal Portal Niemcy

Bundesrat (BR; niem.; Rada Federalna) – jako konstytucyjne przedstawicielstwo krajów związkowych jest w Niemczech, obok Bundestagu, izbą parlamentu. Liczy 69 członków.

Każdy z 16 krajów związkowych ma (zależnie od liczby mieszkańców) od trzech do sześciu głosów, które muszą być oddawane jednolicie. Uprawnieni do głosowania członkowie Rady muszą być członkami z prawem głosu odpowiedniego rządu krajowego.

Ustawy uchwalone przez Bundestag wymagają akceptacji Rady, jeśli mają związek z suwerennością kraju związkowego lub jeśli instytucje krajów związkowych mają udział w ich realizacji.

Ponieważ konstytucja Niemiec nie określa jednoznacznie, czy nazwa izby wyższej brzmi Deutscher Bundesrat (Niemiecka Rada Federalna) czy Bundesrat (Rada Federalna), uregulowało to zarządzenie prezydenta RFN z 12 września 1952, wskazując na drugi wariant z wykorzystywaniem w kontaktach międzynarodowych określenia Bundesrat der Bundesrepublik Deutschland (Rada Federalna Republiki Federalnej Niemiec).

Przewodniczący Bundesratu[edytuj | edytuj kod]

Przewodniczący Bundesratu powoływany jest na roczną kadencję, która rozpoczyna się 1 listopada. Obowiązki przewodniczącego mają charakter organizacyjny, zwołuje on i prowadzi sesje plenarne.

Do prerogatyw Przewodniczącego Bundesratu należy przejęcie obowiązków głowy państwa w momencie opróżnienia urzędu Prezydenta Niemiec w wyniku jego rezygnacji lub śmierci.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]