Burmistrzowie Jarosławia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Burmistrzowie Jarosławia
Ilustracja
Herb Jarosławia
Stanowisko
Państwo

 Polska

Data utworzenia

1571

Pierwszy Burmistrz

Jan Pęgowski

Długość kadencji

5 lat

Obecny Burmistrz

Waldemar Paluch

Obecny od

8 grudnia 2014

Siedziba

ulica Rynek 1
37-500 Jarosław

Wójtowie, burmistrzowie (naczelnicy) Jarosławia – organ władzy wykonawczej samorządu miejskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ogół ówczesnych mieszkańców Jarosławia podlegał samorządowej władzy miejskiej reprezentowanej przez dziedzicznego wójta. Z zamożniejszych mieszkańców wybierano według dawnego zwyczaju i prawa burmistrza (proconsul, magister civitas). Samorząd „republiki jarosławskiej” był w pewien sposób uzależniony od właścicieli miasta, których umowa z 1594 roku (Ostrogskich i Sieniawskich) przewidywała możliwość oddziaływania na wybór rady, wójta sądowego i ławników. W 1636 roku nastąpiła nowa organizacja miejskich urzędów. Elekcja burmistrza miała się odbywać 1 czerwca każdego roku. Do 1787 roku wybory burmistrza odbywały się przede wszystkim zgodnie z dawnymi zwyczajami polskimi pod kontrolą komisarzy rządowych oraz plenipotentów rodziny Czartoryskich, jednak stopniowo usunięto większość urzędów pozostawiając wyłącznie stanowisko burmistrza, syndyka i asesorów, wybieranych i kontrolowanych (od 1792 r.) przez wydziały miejskie, złożone z 12 mieszczan jarosławskich.

Dzięki przemianom ustrojowym w monarchii austriackiej w 1867 roku miasta galicyjskie, a wśród nich Jarosław, otrzymały duże swobody w samorządzie. Działalność władz miejskich regulowała ustawa o organizacji i zakresie działania samorządów gminnych z 1866 roku. Organem uchwałodawczym i kontrolnym była Rada Miejska, a organem wykonawczym był zarząd złożony z naczelnika (burmistrza), jego zastępcy i asesorów. Z powodu kłopotów finansowych miasta rada miejska była zmuszona w 1887 roku wnieść petycję do Sejmu Krajowego o zapewnienie miastu nowych dochodów. Namiestnik Kazimierz Badeni postanowieniem z dnia 28 czerwca 1889 roku rozwiązał radę miejską i zarządził wprowadzenie rządów komisarycznych, które zakończyły się z chwilą nowych wyborów do rady miejskiej w maju 1890 roku, przeprowadzonych według nowej ustawy gminnej dla trzydziestu miast galicyjskich.

Po zakończeniu I wojny światowej i ustanowieniu polskich rządów, w listopadzie 1918 roku Jarosław stał się „istotną i nieodłączną częścią wolnego i zjednoczonego państwa polskiego”. 23 marca 1933 roku została wydana ustawa o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorialnego. Miała ona na celu ograniczenie jego kompetencji, a jednocześnie ściślejsze związanie władz miejskich z administracją państwową. Wówczas uległy zmniejszeniu kompetencje kontrolne rady wobec zarządu miejskiego oraz jej własny zakres działania. We wrześniu 1939 roku Jarosław znalazł się pod okupacją niemiecką. 10 września tego roku do miasta wkroczyły wojska niemieckie. W tym czasie władzę sprawował Tymczasowy Zarząd Miejski na czele z burmistrzem, władzę naczelną nad miastem miała tymczasowa komenda (Ortskommando). 27 lipca 1944 roku na przedmieściach Jarosławia pojawiły się pierwsze oddziały Armii Radzieckiej. W ostatnich dniach lipca powołano Powiatową i Miejską Radę Narodową i ich prezydia.

Lista[edytuj | edytuj kod]

Okres władzy szlacheckiej[edytuj | edytuj kod]

Zabór austriacki[edytuj | edytuj kod]

Autonomia galicyjska[edytuj | edytuj kod]

II Rzeczpospolita[edytuj | edytuj kod]

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

PRL[edytuj | edytuj kod]

III Rzeczpospolita[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zdjęcie Imię i nazwisko Okres sprawowania Przynależność partyjna
Od Do
1. Stanisław Hajnus 8 czerwca 1990 19 czerwca 1994 Porozumienie dla Jarosławia
2. Jerzy Matusz 14 grudnia 1994 28 lipca 1999 Porozumienie dla Jarosławia/ Akcja Wyborcza Solidarność
3. Jan Kazimierz Gilowski 28 lipca 1999 10 listopada 2002 Akcja Wyborcza Solidarność
4 Janusz Andrzej Dąbrowski 10 listopada 2002 14 grudnia 2006 Forum Prawicy
5 Andrzej Wyczawski 14 grudnia 2006 8 grudnia 2014 Prawo i Sprawiedliwość
6. Waldemar Paluch 8 grudnia 2014 nadal Rozwój i Postęp/Ponadpartyjna Koalicja Waldemara Palucha

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kazimierz Gottfried, Jarosław Dzieje miasta od jego początku do 1939 roku, Jarosław 2019.
  • Jacek Marian Hołub, Społeczność Jarosławia w latach 1918-1939, Jarosław 2022.
  • Akta miasta Jarosławia w: Archiwum Państwowym w Przemyślu, sygn. 56/132/0.
  • Jarosławskie drogi do Niepodległej, Jarosław 2018