Buwełno (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Buwełno
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Marcinowa Wola, Cierzpięty

Wysokość lustra

117 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

3,6 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


8,8 km
0,8 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


12,5 m
49,10 m

Objętość

45 km³

Hydrologia
Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie gminy Miłki
Mapa konturowa gminy Miłki, na dole nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Buwełno”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Buwełno”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Buwełno”
Położenie na mapie powiatu giżyckiego
Mapa konturowa powiatu giżyckiego, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Buwełno”
Ziemia53°53′09,4″N 21°51′57,0″E/53,885944 21,865833

Jezioro Buwełnojezioro typu rynnowego, ciągnące się z południa na północ, położone na wysokości 117 m n.p.m., o powierzchni 360 ha, maksymalnej głębokości 49,10 m, szerokości do 700 m i długości 8,8 km. Długość linii brzegowej wynosi 20,725 km, a wskaźnik rozwinięcia to 3,08[1]. Położone w odległości 10 km na północny zachód od Orzysza.

Jezioro położone jest wśród łąk i pól o stromych brzegach i urozmaiconej linii brzegowej. Na północy wąski strumyk łączy je z jeziorem Wojnowo, które z kolei połączone jest z jeziorem Niegocin. Południowa część jeziora łączy się kanałem z jeziorem Ublik Wielki. Na południowym brzegu leży wieś Cierzpięty, na zachodnim – Marcinowa Wola. W odległości 1 km na zachód od jeziora znajdują się Bagna Nietlickie.

Z Buwełna prowadzą szlaki wodne na jeziora Niegocin i Ublik Wielki.

W jeziorze występuje miętus pospolity, leszcz, okoń, szczupak, sandacz, węgorz, sieja, płoć, kleń.

Ponieważ jezioro leży z dala od szlaku wodnego Wielkich Jezior Mazurskich, w przewodnikach turystycznych polecane jest przede wszystkim osobom lubiącym zaciszne miejsca. Jeszcze w okresie międzywojennym pojawiły się plany połączenia Buwełna z odległym o 2 km jeziorem Tyrkło, co pozwoliłoby na niezakłóconą żeglugę między tymi jeziorami i jeziorami Niegocin, Jagodne, Tałty, Mikołajskim i Śniardwy. Począwszy od XXI wieku planowano połączenie jezior tunelem[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Moje Mazury: Jezioro Buwełno. [dostęp 2011-11-12].
  2. Tunel między jeziorami Tyrkło i Buwełno „całkiem realny”, Wyborcza.pl, 10 stycznia 2015 [dostęp 2015-01-10] [zarchiwizowane z adresu 2015-01-10].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]