Cabrales (ser)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ser Cabrales
Porcja sera Cabrales

Cabrales (Ser)Ser z przerostem niebieskiej pleśni, wytwarzany z mleka krowiego, owczego, koziego lub mieszanego w Asturii w Hiszpanii o chronionej nazwie pochodzenia.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Cabrales produkowany jest z wykorzystaniem naturalnej podpuszczki w temperaturze 22-26 °C, następnie solony i pozostawiony do dojrzewania w naturalnych grotach na okres 2 do 5 miesięcy w temperaturze 8-12 °C. W tym czasie w serze rozwija się szlachetna, niebieska pleśń. Ser produkowany jest wyłącznie w regionach Cabrales i Peñamellera Alta w regionie Asturii[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o produkcji sera Cabrales sięgają XVII wieku. Na rolniczej wystawie w Madrycie w 1857 roku został oficjalnie uznany za produkt charakterystyczny dla swojego regionu[2].

Zastosowanie w gastronomii[edytuj | edytuj kod]

Ser Cabrales powinien być przechowywany w papierze, w lodówce w strefie o najwyższej temperaturze. Może być jedzony na dowolnym etapie dojrzewania. Zbyt wyschnięty ser można zmiękczyć poprzez zanurzenie w wysokiej jakości wytrawnym cydrze. Jest stosowany w wielu przepisach zarówno solo, jak i jako składnik ciepłych i zimnych sosów. Stanowi tapas zaostrzający apetyt w połączeniu z cydrem lub czerwonym winem, a także deser w zestawieniu ze słodkimi sherry.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rada Regulacyjna Sera Cabrales. [dostęp 2013-01-04]. (hiszp.).
  2. Mauro Rosati: Qualigeo. Atlas of European and non-European PDO, PGI, TSG Agri-food Products. s. 411. ISBN 978-88-96530-00-9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]