Carl Perkins

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Carl Perkins
Ilustracja
Carl Perkins (1977)
Imię i nazwisko Carl Lee Perkins
Data i miejsce urodzenia 9 kwietnia 1932
Tiptonville
Data i miejsce śmierci 19 stycznia 1998
Jackson
Instrumenty gitara
Gatunki country, rockabilly, rock and roll
Zawód piosenkarz, kompozytor, gitarzysta

Carl Lee Perkins znany też jako Carl Perkins (ur. 9 kwietnia 1932 w Tiptonville TN, zm. 19 stycznia 1998 w Jackson TN[1]) – amerykański piosenkarz i gitarzysta związany z gatunkami country, rockabilly i rock and roll. Perkins był jednym z pionierów rock and rolla, nazywany królem rockabilly - wcześniejszej formy rock and rolla, wywodzącej się głównie z muzyki country i bluesa. Gdy w 1954 pierwszy raz usłyszał śpiewającego Elvisa Presleya oraz towarzyszącego mu wybitnego gitarzystę rockabilly Scotty'ego Moore'a, od razu stał się wielkim orędownikiem nowego stylu. Osądzając po skromnej dyskografii i ilości przebojów, można by sądzić, że był muzykiem mało istotnym i peryferialnym. W istocie zaliczany jest do jednego z najistotniejszych w swym gatunku. W szczególności jego technika gitarowa, stała się słynna. Perkins znalazł setki naśladowców, wśród rockowych gitarzystów głównie brytyjskich, lecz także amerykańskich z kręgu stylu Southern Rock. Jego słynne krótkie riffy gitarowe, tak zwane licks (zagrywki), były niemal wiernie kopiowane przez takich instrumentalistów jak George Harrison, John Fogerty czy Brian Setzer. Wielkimi fanami muzyka byli Beatlesi. Utwory Perkinsa były coverowane przez zespół częściej niż jakiegokolwiek innego wykonawcy.

Perkins jest autorem przeboju Elvisa Presleya Blue Suede Shoes z 1956. Carl Perkins nagrał utwór w grudniu 1955, Presley miesiąc później. Mimo iż wersja Presleya zdobyła większą popularność, to oryginał zyskał większe uznanie krytyków - wersja Perkinsa została umieszczona na 95. miejscu listy 500 Utworów Wszech Czasów Magazynu Rolling Stone, podczas gdy cover Presleya - dopiero na 430.

Carl Perkins przez całe swe dorosłe życie walczył z nałogiem alkoholizmu. To właśnie było wielką przeszkodą w harmonijnym rozwoju jego kariery i przyczyniło się do śmierci w wieku 65 lat.

W roku 1987 Carl Perkins został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame[2]. Jest twórcą bardzo popularnego zwrotu "One for the money, two for the show"; od tych słów zaczyna się tekst przeboju Blue Suede Shoes.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jon Pareles: Carl Perkins Dies at 65; Rockabilly Pioneer Wrote 'Blue Suede Shoes' (ang.). NYTimes.com. [dostęp 2010-06-2].
  2. Carl Perkins: inducted in 1987 (ang.). The Rock and Roll Hall of Fame and Museum, Inc.. [dostęp 2016-07-01].