Carl Spitzweg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Carl Spitzweg
Ilustracja
Carl Spitzweg, Autoportret, 1840
Data i miejsce urodzenia

5 lutego 1808
Unterpfaffenhofen

Data i miejsce śmierci

23 września 1885
Monachium

Narodowość

niemiecka

Dziedzina sztuki

malarstwo

Ważne dzieła
podpis

Carl Spitzweg (ur. 5 lutego 1808 w Unterpfaffenhofen, zm. 23 września 1885 w Monachium) – niemiecki malarz i rysownik; jego twórczość była związana ze środowiskiem niemieckiego mieszczaństwa, określanego jako „Biedermeier”.

Carl Spitzweg urodził się w Unterpfaffenhofen (od 1978 dzielnica Germering). Pochodził ze środowiska zamożnego kupiectwa. Zgodnie z wolą rodziny wykształcił się na kupca, był szanowany jako działacz polityczny.

Jego dwaj bracia zdobyli również zawody cieszące się szacunkiem w ich środowisku. Najstarszy, Simon, miał przejąć przedsiębiorstwo po ojcu, Carl miał zostać aptekarzem, a najmłodszy Eduard lekarzem. W wieku 11 lat stracił matkę. Jego ojciec ożenił się w tym samym roku powtórnie z siostrą zmarłej żony.

Carl Spitzweg ukończył z wyróżnieniem gimnazjum humanistyczne w Monachium.

Zgodnie z wolą ojca rozpoczął 1825 praktykę w nadwornej aptece królewskiej w Monachium. 1 grudnia 1828 zmarł jego ojciec.

1829 pracował w aptece „Pod Lwem” w Straubing, gdzie zetknął się z malarzami i aktorami.

W roku 1830 rozpoczął studia przyrodnicze na Uniwersytecie Monachijskim, ukończone z wyróżnieniem w roku 1832. W 1833 porzucił zawód aptekarza i poświęcił się całkowicie malarstwu. Nigdy nie studiował malarstwa, był zupełnym samoukiem. Odbył kilka podróży po Europie.

W roku 1845 został współpracownikiem pisma satyrycznego „Fliegende Blätter”, w którym zamieszczał liczne rysunki humorystyczne.

Został pochowany na Starym Cmentarzu Południowym w Monachium.

Dzieła[edytuj | edytuj kod]