Carl Spitzweg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Carl Spitzweg
Carl Spitzweg, Selbstporträt.jpg
Autoportret z 1840
Imiona i nazwisko Carl Spitzweg
Data i miejsce urodzenia 5 lutego 1808 Unterpfaffenhofen
Data i miejsce śmierci 23 września 1885 Monachium
Narodowość niemiecka
Dziedzina sztuki malarstwo
Ważne dzieła Straż nocna, 1870-1875
Biedny poeta, 1839
Alchemik, 1860

Carl Spitzweg (ur. 5 lutego 1808 w Unterpfaffenhofen (dz. Germering), zm. 23 września 1885 w Monachium) – malarz i rysownik niemiecki. Jego twórczość była związana ze środowiskiem niemieckiego mieszczaństwa, określanego jako „Biedermeier”.

Pochodził ze środowiska zamożnego kupiectwa. Zgodnie z wolą rodziny wykształcił się na kupca, był szanowany jako działacz polityczny.

Jego dwaj bracia zdobyli również zawody cieszące się szacunkiem w ich środowisku. Najstarszy, Simon, miał przejąć przedsiębiorstwo po ojcu, Carl miał zostać aptekarzem, a najmłodszy Eduard lekarzem. W wieku 11 lat stracił matkę. Jego ojciec ożenił się w tym samym roku powtórnie z siostrą zmarłej żony.

Carl Spitzweg ukończył z wyróżnieniem gimnazjum humanistyczne w Monachium.

Zgodnie z wolą ojca rozpoczął 1825 praktykę w nadwornej aptece królewskiej w Monachium. 1 grudnia 1828 zmarł jego ojciec.

1829 pracował w aptece „Pod Lwem” w Straubing, gdzie zetknął się z malarzami i aktorami.

W roku 1830 rozpoczął studia przyrodnicze na Uniwersytecie Monachijskim, ukończone z wyróżnieniem w roku 1832. W 1833 porzucił zawód aptekarza i poświęcił się całkowicie malarstwu. Nigdy nie studiował malarstwa, był zupełnym samoukiem. Odbył kilka podróży po Europie.

W roku 1845 został współpracownikiem pisma satyrycznego „Fliegende Blätter”, w którym zamieszczał liczne rysunki humorystyczne.

Został pochowany na Starym Cmentarzu Południowym w Monachium.

Dzieła[edytuj]