John Carpenter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
John Carpenter
Ilustracja
John Carpenter (2001)
Data i miejsce urodzenia

16 stycznia 1948
Carthage

Zawód

reżyser, scenarzysta, kompozytor

Lata aktywności

od 1962

podpis
Strona internetowa

John Howard Carpenter (ur. 16 stycznia 1948 w Carthage w stanie Nowy Jork w USA) – amerykański reżyser filmowy i scenarzysta, twórca głównie horrorów oraz filmów science fiction.

Do niektórych filmów sam pisze scenariusze, niekiedy też sam komponuje muzykę. Jest współscenarzystą kultowego slashera Halloween, który zapoczątkował serię horrorów i otworzył mu drogę do hollywoodzkiej kariery. Cechą rozpoznawalną w filmach Carpentera jest pokazywanie grozy w postaci kroczących lub też stojących w bezruchu postaci, jakby bezwolnych, opanowanych przez destruktywne zło, którego geneza jest różna w różnych filmach (Atak na posterunek 13, Mgła, Ucieczka z Nowego Jorku, Coś, Książę ciemności, Oni żyją, Wioska przeklętych, Łowcy wampirów, Duchy Marsa). Charakterystyczne jest też dla Carpentera stawianie głównego bohatera przed dylematem natury moralnej, gdy jego bliżsi znajomi przechodzą niezamierzoną mentalną oraz fizyczną transformację przechodząc na stronę zła, stanowiącego bezwzględne zagrożenie i musi podjąć decyzję o ich unicestwieniu. (Coś, Książę ciemności, Łowcy wampirów).

Filmy kinowe[edytuj | edytuj kod]

Filmy telewizyjne[edytuj | edytuj kod]

Scenariusze[edytuj | edytuj kod]

Komentarze audio[edytuj | edytuj kod]

John Carpenter jest entuzjastą płytowych materiałów dodatkowych. Bardzo chętnie udziela się w nagrywaniu komentarzy audio do wydań DVD swoich filmów, w których przeważnie występuje wraz z innym członkiem ekipy danego filmu. Jego komentarze, pełne ciekawostek i anegdot z produkcji filmu, są uznawane za jedne z najlepszych i najbardziej wartościowych merytorycznie. Przed wprowadzeniem formatu DVD, reżyser nagrał dwa komentarze dla wydań na nośniku LaserDisc. Obecność komentarzy audio na płytach DVD z filmami Johna Carpentera nie jest jednakowa dla wydań w różnych krajach. Niektóre komentarze były obecne tylko w edycjach amerykańskich, niektóre tylko w brytyjskich. Kilka z nich zostało umieszczonych na polskich wydaniach DVD. Carpenter kończy swoje komentarze frazą: thanks for watching and see you at the movies (ang. dzięki za obejrzenie i do zobaczenia w kinie).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]