Casablanca Records

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Casablanca Records
Logo
Logo
Holding

Universal Music Group

Rok powstania

1973

Założyciel

Neil Bogart
Larry Harris
Cecil Holmes
Buck Reingold

Dystrybucja

Republic Records (2000–do teraz)
Island Def Jam (1973–2000)
Universal Music Group

Gatunki

Różne

Siedziba

Nowy Jork

Kraj pochodzenia

 Stany Zjednoczone

Strona internetowa

Casablanca Records – amerykańska wytwórnia płytowa wchodząca w skład Universal Music Group[1] i mająca swoją siedzibę w Nowym Jorku. Założycielami firmy w roku 1973 byli Neil Bogart, Larry Harris oraz Cecil Holmes.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wytwórnia została założona w 1973 przez byłego dyrektora Buddah Records Neila Bogarta, który nazwał wytwórnię na cześć filmu Casablanca. Wytwórnia została utworzona po opuszczeniu Buddah i zabezpieczona finansowo przez Warner Bros. Records. W 1976 r. wytwórnia połączyła się z firmą filmów niezależnych Filmworks dowodzoną przez założyciela Petera Gubera by utworzyć Casablanca Record and FilmWorks, Inc., którego przebojami była Głębia i Midnight Express.

W 1977 roku PolyGram przejął połowę udziałów Casablanki za 15 milionów dolarów; W 1980 roku zakupił pozostałą połowę. W 1980 roku jedna z kontrahentek - Donna Summer przeniosła się do innej wytwórni, ponieważ ona i Casablanca nie umieli dojść do porozumienia w sprawie jej przyszłości muzycznej. W tym samym roku, PolyGram wyrzucił Bogarta z Casablanki za przekroczenie budżetu i nieregularności w rozliczeniach. Oddział filmowy został oddzielony od wytwórni i nazwany Polygram Pictures. We wczesnych latach 80., kiedy Bogart nie był już głową firmy, Casablanca współpracowała z Lipps Inc., Stephanie Mills, Cameo i z Irene Cara, lecz nie odnieśli tak dużego sukcesu jak w latach 70.

W 1999 r. PolyGram został zakupiony przez Seagram, a następnie połączył się z wytwórnią MCA Records, aby utworzyć Universal Music Group. W 2000 roku Casablanca została wznowiona na wspólne przedsiębiorstwo Universal Music Group i Tommy’ego Mottoli. Na łamach tygodnika Billboard, Matolla powiedział, że wybrał nazwę jako hołd oryginalnej wytwórni, ale nowa wytwórnia nic nie ma wspólnego ze starą. Casablanca jest obecnie elektroniczną firmą pod nazwą Republic Records, na czele z GM, Brettem Alperowitzem.

Aktualni artyści[edytuj | edytuj kod]

Wcześniejsi artyści[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Albumy Casablanca Records.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. UNIVERSAL MUSIC POLSKA, „Universal Music Polska” [dostęp 2017-05-22] (pol.).