Cecylia Eusepi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Błogosławiona
Cecylia Eusepi

Cecilia Eusepi
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 17 lutego 1910
Monte Romano (Lacjum)
Data i miejsce śmierci 1 października 1928
ośrodek dla chorych „La Massa” w Nepi
Czczona przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 17 czerwca 2012
przez Benedykta XVI (legat kard. Angelo Amato)
Wspomnienie 1 października

Cecylia Eusepi (ur. 17 lutego 1910 w Monte Romano, zm. 1 października 1928 w Nepi) – włoska tercjarka Sług Najświętszej Maryi Panny (serwitów, OSM), błogosławiona Kościoła katolickiego[1].

Cecylia Eusepi urodziła się w ubogiej, bardzo religijnej rodzinie. Bardzo wcześnie zmarł jej ojciec, od tego czasu zajmował się nią wujek. W 1915 roku przeniosła się wraz z matką do Nepi i tam rozpoczęła naukę w klasztorze św. Bernarda sióstr cysterek. Była zafascynowana św. Teresą z Lisieux i św. Gabrielem od Matki Bożej Bolesnej.

W 1922 roku wstąpiła do Świeckiego Zakonu Sług Maryi. 14 lutego 1922 roku otrzymała szkaplerz tercjarski i przyjęła imię zakonne Maria Aniela. Wkrótce z powodu choroby musiała wrócić do Nepi. Tam zapisała się do Akcji Katolickiej Młodzieży Żeńskiej. Po wyzdrowieniu wstąpiła do tzw. mantellatek w Pistoi w Toskanii, ale po 3 latach musiała je opuścić ze względu na nawrót choroby. Stwierdzono u niej zapalenie otrzewnej, a wkrótce potem zapalenie płuc.

Zmarła 1 października 1928 roku, we wspomnienie św. Teresy z Lisieux, pozostawiając po sobie swój życiorys zatytułowany „Dzieje Pajaca” (podpisany 29 czerwca 1927)[1].

Została beatyfikowana 17 czerwca 2012 roku przez Benedykta XVI[2]. Uroczystego aktu, w imieniu papieża, dokonał prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato[1].

Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dies natalis[3]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Beatyfikacja Cecylii Eusepi – świeckiej tercjarki. e-KAI.
  2. Like a good-for-nothing clown (ang.). Serwis 30Giorni.
  3. Gianpiero Pettiti, Massimo Cuofano, OSSM: Beata Cecilia Eusepi Terziaria servita (wł.). Enciclopedia dei Santi. [dostęp 2013-01-29].