Centrum Medyczne Tel Awiw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Centrum Medyczne Tel Awiw
המרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי
Ilustracja
Nazwa angielska The Tel Aviv Sourasky Medical Center
Data założenia 1961
Państwo  Izrael
Adres 6 Weizman Street,
64239 Tel Awiw
Liczba lekarzy 1132
Liczba personelu medycznego 1780
Kadra naukowa 300
Dyrektor Prof. Gabriel Barbash
Łóżka szpitalne 1050
Oddziały szpitalne 43[1]
Położenie na mapie Tel Awiwu
Mapa konturowa Tel Awiwu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Centrum Medyczne Tel Awiw”
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Centrum Medyczne Tel Awiw”
Ziemia32°04′48″N 34°47′24″E/32,080000 34,790000
Strona internetowa

Centrum Medyczne Tel Awiw (hebr. המרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי; ang. The Tel Aviv Sourasky Medical Center) czasami nazywany jako Szpital Ichilow – największy szpital w mieście Tel Awiw, w Izraelu. Jest to Szpital Miejski Tel Awiwu, i jeden z trzech najważniejszych szpitali w Izraelu[2].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Szpital jest nazywany dwoma nazwami: Centrum Medyczne Sourasky i Szpital Ichilow.

Pierwsza nazwa jest związana z osobą żydowskiego filantropa z Meksyku, Eliasa Sourasky, który w 1973 udzielił wsparcia finansowego szpitalowi. W tej sprawie podpisano specjalną umowę pomiędzy Stowarzyszeniem Przyjaciół Centrum Medycznego Sourasky, rządem Izraela i władzami miejskimi Tel Awiwu. Natomiast druga nazwa szpitala jest związana z osobą Mosze Ichilowa, zastępcy burmistrza miasta i przewodniczącego zarządu Szpitala Miejskiego. Zmarł on w 1957.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Centrum medyczne zajmuje powierzchnię 15 tys. w obrębie ulic Weizmana, Dafna, Henrietty Szold i Be’eri, w osiedlu Ha-Cafon ha-Chadasz we wschodniej części Tel Awiwu[3]. Na północ od szpitala znajduje się pełniące różnorodne funkcje Centrum Weizmana.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Potrzebę budowy nowoczesnego szpitala miejskiego, który mógłby zastąpić Szpital Hadassah (pełnił funkcję Szpitala Miejskiego), zgłoszono już w 1934. Władze miejskie dostrzegając ważność problemu, zleciły architektom i głównemu inżynierowi miasta opracowanie odpowiednich planów zagospodarowania przestrzennego miasta, które uwzględniłyby miejsce na duży kompleks szpitalny.

Realizację tych planów opóźnił wybuch II wojny światowej, a następnie wojny domowej w Mandacie Palestyny i wojny o niepodległość. Po zakończeniu tej ostatniej wojny, miasto zyskało nowe tereny do rozwoju przestrzennego. Opracowanie planów budowy nowego szpitala powierzono architekcie Arieh Szaron. Całość projektu konsultował on z dyrektorem Szpitala Hadassah Dr Abramowicz i dyrektorem Szpitala Beilinson (w Petach Tikwa) Dr Heller'em. W 1951 położono kamień węgielny, jednak budowa przeciągała się przez 10 lat z powodu trudności finansowych. Uroczystość otwarcia szpitala odbyła się 1 lutego 1961[3].

W 1967 na terenie kompleksu szpitalnego otworzono Szkołę Pielęgniarstwa Sheinborn. W 1980 otworzono Centrum Rehabilitacji Idy Sourasky. W 1986 rozpoczęto budowę Szpitala Dziecięcego Dana, który został otwarty w 1991. W grudniu 1994 w szpitalu przeprowadzono pierwszy przeszczep nerki w Izraelu. W lipcu 1997 otworzono Szpital Położniczy Lies[4].

W 2001 wybudowano wieżowiec Arison Medical Tower (wysokość 60 metrów), na którego dachu znajduje się lądowisko dla helikopterów. Umożliwiło to szybki transport chorych oraz szybsze udzielenie mu pomocy medycznej. W sierpniu 2008 rozpoczęto budowę Centrum Kardiologicznego Sammy Ofer. Istnieją dalsze plany rozbudowy centrum[5].

Gdy 4 listopada 1995 doszło do zamachu na premiera Icchaka Rabina, został on przewieziony do tego szpitala. Po jego śmierci, izbę przyjęć nazwano imieniem Icchaka Rabina.

Oddziały szpitalne[edytuj | edytuj kod]

Szpital Dziecięcy Dana

Kompleks szpitalny składa się z trzech szpitali:

 • Główny Szpital Ichilow (hebr. בית החולים הכללי איכילוב) posiada około 60 oddziałów szpitalnych i 150 poradni klinicznych. Poza normalną działalnością medyczną, szpital przyjmuje ofiary zamachów terrorystycznych oraz rannych żołnierzy[3].
 • Szpital Dziecięcy Dana (hebr. בית החולים דנה לילדים) został otworzony w 1991. Posiada oddziały dziecięcej urologii, ortopedii, alergii, endokrynologii, cukrzycy, laryngologii, onkologii, intensywnej terapii, chirurgii, kardiologii i innych. Szpital przyjmuje dzieci do 18. roku życia. Każdego roku przyjmowanych jest w nim 7,2 tys. dzieci i przeprowadza się około 1200 operacji[6].
 • Szpital Położniczy Lies (hebr. בית החולים ליס לנשים וליולדות) został otworzony w 1997. Posiada dwa oddziały szpitalne położnictwa, sale porodowe, oddział noworodków i laboratoria analiz medycznych. W szpitalu przyjmuje się 10 tys. urodzeń każdego roku. Osobnym działem są oddziały ginekologiczne, które specjalizują się między innymi w zabiegach zapłodnienia in-vitro i badaniami nad płodnością. Znajduje się tutaj bank spermy[7].
 • Centrum Rehabilitacji Idy Sourasky (hebr. מרכז השיקום ע”ש אידה סוראסקי)

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Centrum Medyczne służy jako ośrodek nauczania medycznego oraz centrum badań naukowych. Jest utrzymywana stała współpraca z Uniwersytetem Telawiwskim, na którym znajdują się:

 • Wydział Medycyny Sackler – jest największą uczelnią medyczną w Izraelu. W jej skład wchodzą między innymi: Akademia Medyczna Sackler, Szkoła Medycyny Stomatologicznej Goldschlegera oraz Szkoła Zawodów Medycznych. Dodatkowo nauka jest prowadzona w licznych instytutach medycznych, 7 szpitalach klinicznych, 6 szpitalach psychiatrycznych i centrum rehabilitacji[8].
 • Szkoła Pielęgniarstwa Sheinborn[3].

Transport[edytuj | edytuj kod]

W bezpośrednim sąsiedztwie szpitala przebiega droga ekspresowa nr 2 ISR-HW-2.svg (Tel Awiw-Natanja-Hajfa) i autostrada nr 20 ISR-FW-20.svg (Ayalon Highway), która rozpoczyna się w Riszon Le-Cijon na południu i kończy w Riszpon na północy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Facts & Figures (ang.). W: The Tel Aviv Sourasky Medical Center [on-line]. 1 maja 2010.
 2. Ayala Hurwicz: Shiva – duży szpital w Izraelu (hebr.). W: Ma’ariw [on-line]. 7 maja 2007. [dostęp 1 maja 2010].
 3. a b c d Tel Aviv Medical Center – ID (hebr.). W: The Assuta Hospital [on-line]. 1 maja 2010.
 4. Milestones of the Medical Center’s Development (ang.). W: The Tel Aviv Sourasky Medical Center [on-line]. 1 maja 2010.
 5. Sourasky Medical Center (ang.). W: Emporis.com [on-line]. [dostęp 1 maja 2010].
 6. The Dana Children's Hospital (hebr.). W: The Tel Aviv Sourasky Medical Center [on-line]. 1 maja 2010.
 7. The Lis Maternity Hospital (hebr.). W: The Tel Aviv Sourasky Medical Center [on-line]. 1 maja 2010.
 8. Sackler Faculty of Medicine: Sackler Faculty of Medicine (ang.). [dostęp 20 lutego 2010]. [zarchiwizowane z tego adresu (11 października 2010)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]