Centrum nauki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Centrum nauki (oboczne nazwy: muzeum edukacyjne lub muzeum nauki) – instytucja promująca nowoczesną komunikację naukową. Jej celem jest m.in. rozbudzanie zainteresowania nauką w społeczeństwie, inicjowanie debaty na związane z nauka tematy, wspomaganie samodzielnego uczenia się oraz wspieranie systemu szkolnictwa.

W odróżnieniu od tradycyjnych muzeów, w centrum nauki stanowiska są zaprojektowane w sposób interaktywny, aby zwiedzający mogli sami, w bezpiecznych warunkach przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska z różnych dziedzin nauki. Doświadczenia te dotyczą nie tylko nauk przyrodniczych, ale także nauk społecznych i szeroko pojętej humanistyki; obecne są też eksponaty z pogranicza nauki i sztuki.

Pierwsze Centrum nauki założył amerykański fizyk Frank Oppenheimer w San Francisco w 1969 roku. Obecnie na całym świecie działa ponad 2400 centrów nauki, głównie w Europie Zachodniej, Ameryce Północnej i Azji.[potrzebny przypis] W ostatnich latach nowe centra nauki powstają także w Europie Środkowo-Wschodniej.

Centra współpracują ze sobą poprzez regionalne organizacje, m.in.: European Network of Science Centres and Museums (ECSITE) w Europie, Association of Science-Technology Centers (ASTC) działającego w USA, Nordiska Science Center Förbundet (Nordic Science Center Association – NSCF) w Skandynawii, The Southern African Association of Science & Technology Centres (SAASTEC) w Afryce południowej.

Centra nauki i interaktywne wystawy promujące nowoczesną komunikację istniejące w Polsce:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]