Przejdź do zawartości

Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Centrum Nauki i Techniki EC1
w Łodzi
Ilustracja
Wejście od ul. Wojciecha Hasa
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Miejscowość

Łódź

Adres

ul. Targowa 1/3
90-022 Łódź

Data założenia

2008 (otwarcie 7 stycznia 2018)

Powierzchnia ekspozycji

18 000 m²

Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, w centrum znajduje się punkt z opisem „Centrum Nauki i Techniki EC1w Łodzi”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Centrum Nauki i Techniki EC1w Łodzi”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Centrum Nauki i Techniki EC1w Łodzi”
Ziemia51°46′04,1″N 19°28′04,5″E/51,767806 19,467917
Strona internetowa

Centrum Nauki i Techniki EC1centrum nauki znajdujące się w zrewitalizowanej Elektrowni Łódzkiej przy ul. Targowej 1/3 w Łodzi. Centrum zostało otwarte 7 stycznia 2018 roku i wchodzi w skład kompleksu EC1 Łódź – Miasto Kultury. Instytucja współprowadzona jest przez Miasto Łódź oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego[1]. Nazwa EC1 to akronim odwołujący się do późniejszej, lecz także historycznej nazwy obiektu, czyli elektrociepłowni nr 1 w Łodzi.

Centrum nauki jest skierowane do szerokiego grona odbiorców mając na celu popularyzację nauki, techniki oraz aktywizację zwiedzających w poznawaniu świata. Interaktywne eksponaty pozwalają wykonywać zwiedzającym eksperymenty m.in. z zakresu: akustyki, elektromagnetyzmu, magnetyzmu, mechaniki płynów, optyki, przewodnictwa cieplnego, radioaktywności.

Historia miejsca[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Elektrownia przy ul. Targowej w Łodzi, w sekcji Historia.

Centrum Nauki i Techniki EC1 powstało w dawnych, zrewitalizowanych budynkach pierwszej łódzkiej elektrowni. Historyczna zabudowa, w której znajduje się część ekspozycji została zbudowana w 1929 roku[2], jako rozbudowa działającej od 1907 roku Elektrowni Łódzkiej. Nowe budynki były nazywane „nową centralą”, ponieważ oprócz zwiększenia mocy produkcyjnej, przeniesiono także oraz scentralizowano nadzór i sterowanie nad poszczególnymi urządzeniami i procesami niezbędnymi w produkcji energii elektrycznej[2].

Na początku lat 50. Elektrownia Łódzka, została zmodernizowana i była w stanie produkować parę technologiczną na potrzeby łódzkiego przemysłu. Jednak dopiero w latach 60. zmieniono nazwę Elektrowni Łódzkiej na Elektrociepłownię nr 1, wiązało się to bezpośrednio z ukończeniem budowy Elektrociepłowni nr 2 oraz utworzeniem Łódzkiego Zespołu Elektrociepłowni. W takiej formie całość pracowała na rzecz miasta Łodzi do roku 2000[3][4].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Hala maszyn (wcześniejsza) – budowla o formach wczesnomodernistycznych z secesyjnym detalem we wnętrzach. Projekt został wykonany ok. roku 1905 przez architekta Diettmara (Brak bliższych danych biograficznych, pracownik warszawskiego oddziału niemieckiej firmy "Siemens & Halske"), realizacja budowy lata 1906-1907[5].

Projekt rozbudowy Elektrowni Łódzkiej (modernizm historyzujący) – przekształcenie pierwotnego projektu wykonał architekt Dawid Lande[5].

Proces rewitalizacji kompleksu EC1 prowadzony pod nadzorem konserwatorskim rozpoczął się w 2010 r. i był podzielony na dwa etapy:

 • EC1 Wschód – projekt – architekt Rafał Mysiak
 • EC1 Zachód – projekt – architekci Zbigniew Bińczyk oraz Mirosław Wiśniewski

Ekspozycja[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia ekspozycji wynosi ponad 18 tys. m², a całkowity koszt jej wyposażenia wyniósł 45,5 mln zł z czego blisko 18,4 mln zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego[6].

Ekspozycja stała składa się z trzech ścieżek tematycznych: „Przetwarzanie energii”[7], „Rozwój wiedzy i cywilizacji”[8] oraz „Mikroświat – Makroświat”[9]. Ekspozycja wzbogacona jest o audytorium, sferyczne kino 3D[10] oraz przestrzenie laboratoryjne podzielone zgodnie z tematyką ścieżek.

W sezonie letnim dostępny jest dla zwiedzających taras widokowy, zlokalizowany na szczycie ok. 40 metrowej chłodni kominowej.

Przetwarzanie energii[edytuj | edytuj kod]

Ścieżka historyczno-techniczna, skupia się na oryginalnym charakterze miejsca w różnych okresach oraz przedstawia przemianę energetyczną na podstawie konwencjonalnej elektrowni cieplnej opalanej węglem kamiennym.

Historyczna część ścieżki obejmuje: relacje byłych pracowników, materiały archiwalne, historie miejsca od powstania do chwili obecnej, łódzki kontekst historyczny, znaczenie dla łódzkiej oraz krajowej energetyki.

Techniczna część ścieżki skupia się na wykorzystaniu, wędrówce i znaczeniu: węgla, wody/pary wodnej, powietrza (tlenu) oraz użytkowaniu i znaczeniu poszczególnych elementów elektrowni/elektrociepłowni w procesie produkcji energii cieplnej i energii elektrycznej.

W skład ścieżki wchodzą dobrze zachowane pomieszczenia Elektrowni Łódzkiej wraz z oryginalnym lub odtworzonym wyposażeniem[2]:

Ekspozycja w interaktywny sposób wykorzystuje część oryginalnych elementów dając możliwość symulacji: pracy kotła, pracy zaworów, pracy turbozespołu (model), pracy w nastawni i pracy przy dystrybucji wytworzonej energii elektrycznej.

Ponad to, w tematyce energetyki konwencjonalnej wspomniany jest potencjał oraz możliwość wykorzystania innych paliw kopalnych oraz przedstawiony jest model elektrowni jądrowej.

W tematyce alternatywnych źródeł energii przedstawione i omówione są modele elektrowni geotermalnej, elektrowni szczytowo-pompowej, instalacji fotowoltaicznej i łopata turbiny wiatrowej.

Wyłącznym sponsorem ścieżki edukacyjnej "Przetwarzanie energii" jest Veolia Energia Łódź SA, w ramach współpracy powstają materiały o charakterze historycznym, ale także zajęcia zorientowane na zrównoważony rozwój i ekologię[12].

Rozwój wiedzy i cywilizacji[edytuj | edytuj kod]

Ścieżka interaktywna przedstawia najciekawsze doświadczenia, eksperymenty oraz wynalazki będące kamieniami milowymi w rozwoju ludzkości

Poruszane zagadnienia to:

Mikroświat – Makroświat[edytuj | edytuj kod]

Ścieżka wnikliwa, przedstawiająca świat w pełnej skali od mikroobiektów do największych obiektów we wszechświecie:

 • Mikroświat
 • Makroświat
  • Stanowiska przedstawiające metody pomiaru odległości w kosmosie: metoda paralaksy oraz metoda świecy standardowej
  • Obiekty w skali świata makroskopowego
  • Ekrany sferyczne ze zbiorem informacji o Ziemi i gwiazdach
 • Strefa człowiek w kosmosie (Uzupełnienie ścieżki o obiekty związane z obecnością człowieka w kosmosie i modele obiektów znajdujące się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej)

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych[edytuj | edytuj kod]

Większość przestrzeni oraz stanowisk jest dostępnych i dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami[13]:

 • Tabliczki informacyjne posiadają napisy wykonane alfabetem Braille’a
 • Stanowiska multimedialne posiadają 3 różne dopasowania kontrastowe dla przedstawianych treści
 • Dostępny jest audioprzewodnik dla osób niewidomych i słabowidzących.
 • Na każdym piętrze znajduje się przynajmniej jedna toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
 • We współpracy z Fundacją JiM w każdy pierwszy wtorek miesiąca organizowane są "ciche wtorki". Są to dni, gdzie bodźce występujące na ekspozycji są dostosowane do potrzeb osób ze spektrum autyzmu oraz innymi neurotrudnościami[14].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Statut instytucji. bip.ec1lodz.pl. [dostęp 2020-02-11].
 2. a b c Elektrownia Łódzka. 1907–1932, XXV, Łódź: Łódzkie Towarzystwo Elektryczne Sp. Akc. w Łodzi, 1932.
 3. Historia EC1. ec1lodz.pl. [dostęp 2020-02-03].
 4. Elektrownia Łódzka – Elektrociepłownia nr 1 – EC1 Łódź – Miasto Kultury. 1907-2017. [dostęp 2020-01-31].
 5. a b Krzysztof Stefański, Ludzie którzy zbudowali Łódź. Leksykon architektów i budowniczych miasta do 1939 roku, 10 grudnia 2009, ISBN 978-83-61253-44-0.
 6. Centrum Nauki i Techniki EC1 | Centrum Nauki i Techniki EC1 [online], centrumnaukiec1.pl [dostęp 2020-01-28].
 7. Przetwarzanie energii | Centrum Nauki i Techniki EC1 [online], centrumnaukiec1.pl [dostęp 2020-01-28].
 8. Rozwój wiedzy i cywilizacji | Centrum Nauki i Techniki EC1 [online], centrumnaukiec1.pl [dostęp 2020-01-28].
 9. Mikroświat – Makroświat | Centrum Nauki i Techniki EC1 [online], centrumnaukiec1.pl [dostęp 2020-01-28].
 10. O kinie sferycznym | Centrum Nauki i Techniki EC1 [online], centrumnaukiec1.pl [dostęp 2020-01-28].
 11. High-pressure water-tube boiler with divided header, 3 września 1926 [dostęp 2020-02-11] (ang.).
 12. Energetyczny wehikuł czasu [online], Veolia – Energia dla Łodzi, 19 sierpnia 2020 [dostęp 2020-09-04] (pol.).
 13. Informacje dla niepełnosprawnych | Centrum Nauki i Techniki EC1 [online], www.centrumnaukiec1.pl [dostęp 2020-03-02] [zarchiwizowane z adresu 2020-01-28].
 14. JiM [online], AuTyzm? [dostęp 2020-03-02] (pol.).