Chart afrykański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Chart afrykański
Chart afrykański Azawakh II 654.jpg
Inne nazwy azawakh,
ang. tuareg sloughi
(sloughi Tuaregów)[1]
Kraj patronacki Francja
Kraj pochodzenia Mali
Wymiary
Wysokość 64–74 cm (u psa),
60–70 cm (u suki)
Masa 20–25 kg (u psa), 15–20 kg (suki)
Klasyfikacja
FCI Grupa X, sekcja 3,
wzorzec nr 307[2]
UKC Grupa 3 – Sighthound and Pariah
Wzorce rasy
UKC
Głowa dorosłej suki azawakha

Chart afrykański (oryginalna nazwa azawakh) – rasa psa zaliczana do grupy chartów, charakteryzująca się delikatnym, krótkim włosem, wyhodowana w starożytności na obszarze południowej Sahary, użytkowana pierwotnie jako pies myśliwski, stróżujący i pies-towarzysz, obecnie również jako pies wyścigowy i ozdobny.

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Historia tej rasy nie jest do końca wyjaśniona – wiadomo, że psy te towarzyszyły plemionom nomadzkim południowej Sahary w polowaniach (m.in. Tuaregom[1]). Dzięki swojej czujności były wykorzystywane także jako psy stróżujące. Charty afrykańskie były bardzo szanowane przez owe plemiona, miały wstęp do namiotów i były częstymi prezentami lub posagami.

Klasyfikacja FCI[edytuj | edytuj kod]

W klasyfikacji FCI rasa ta została zaliczona do grupy X – charty, w sekcji chartów krótkowłosych. Nie podlega próbom pracy[3].

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Pies jest wysoki, o lekkim kośćcu i wydłużonym pysku. Sylwetka powinna być szczupła, a kości uwydatnione. Stop bardzo słabo zaznaczony[2], oczy dość duże, szeroko rozstawione. Głowa ma kształt gruszki. Uszy zwisające. Nogi długie i mocne.

Szata i umaszczenie[edytuj | edytuj kod]

Azawakh posiada w większym lub mniejszym stopniu białe znaczenia na łapach i ogonie. Kolorystycznie sierść może być od płowożółtej do czerwonej bądź brązowoczerwonej.

Zachowanie i charakter[edytuj | edytuj kod]

Psy tej rasy są niezależne, uznające zhierarchizowany model rodzinny, czyli taki, w którym pies podporządkowuje się tylko jednej osobie (liderowi), wobec której jest oddany.

Użytkowość[edytuj | edytuj kod]

Psy używane do polowań, szczególnie cenne, gdyż biegają niezwykle szybko, do 65 km/h[1], i, jak wszystkie charty, w odróżnieniu od pozostałych psów myśliwskich kierują się wzrokiem, a nie słuchem.

Popularność[edytuj | edytuj kod]

W Europie i Ameryce Północnej rasa ta jest bardzo rzadko spotykana.

Dzięki informacjom o tej rasie zebranym przez Xaviera Przeździeckiego został w 1982 roku ustalony wzorzec azawakha. Ten francuski oficer polskiego pochodzenia przyczynił się także do rozpowszechnienia tej rasy.

Przypisy

  1. a b c Bruce Fogle: Wielka encyklopedia : Psy. Warszawa: MUZA SA, 1996, s. 93. ISBN 83-7079-672-0.
  2. a b Wzorzec rasy nr 307 (FCI Standard N° 307 ) (pdf), Związek Kynologiczny w Polsce - Zarząd Główny
  3. Systematyka ras według FCI z uwzględnieniem polskiego nazewnictwa ras (pdf), Związek Kynologiczny w Polsce - Zarząd Główny

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Eva Maria Krämer: Rasy psów. Warszawa: Oficyna Wydawnicza MULTICO, 1998, s. 286. ISBN 83-7073-122-8.