Greyhound

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Ten artykuł dotyczy rasy psa. Zobacz też: M8 Greyhound – transporter opancerzony.
Greyhound
Greyhound.crop..JPG
Chart angielski - Greyhound
Inne nazwy ang. english greyhound,
chart angielski
Kraj patronacki Anglia
Wymiary
Wysokość 70–76 cm (pies),
65–71 cm (suka)
Masa 23–36 kg
Klasyfikacja
FCI Grupa X, sekcja 3,
nr wzorca 158[1]
AKC Hound Group
ANKC Grupa 4 – Hounds
CKC Grupa 2 – Hounds
KC(UK) Hound
NZKC Hounds
UKC Sighthounds & Pariah Group
Wzorce rasy
FCI AKC ANKC CKC KC(UK) NZKC UKC
Wyścigi greyhoundów

Greyhoundrasa psa zaliczana do grupy chartów, jeden z najszybszych psów, hodowany w Anglii od wczesnego średniowiecza, użytkowany do polowań i na wyścigach psów. Typ chartowaty[2].

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Liczący prawie 5 tysięcy lat rysunek w egipskich grobowcach sugeruje, że przodkowie rasy pochodzą z Bliskiego Wschodu[1] (Egiptu[3]), skąd były wywożone m.in. do Hiszpanii, Chin i Persji[3]. Współczesna forma tej rasy powstała w Wielkiej Brytanii. W Anglii, do której dotarły we wczesnym średniowieczu[4], greyhoundy hodowano do polowań, podczas których miały za zadanie doścignąć zdobycz. Nie dążono do stworzenia samotnych myśliwych, greyhoundy miały współpracować z innymi psami. Przejście z myślistwa na tor wyścigowy utrzymało tę cechę ich osobowości.

Greyhoundy przez długi czas kojarzono ze szlachtą. Od XI do XIV wieku angielskie prawo zabraniało „ludziom z plebsu” posiadania greyhoundów pod karą śmierci.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Greyhound to pies o długiej szyi i głowie, o mało widocznym stopie, bądź garbonosie.

 • Uszy są małe i zazwyczaj płasko noszone do tyłu wzdłuż szyi; mogą być półstojące bądź całkiem podniesione w momentach wzmożonego zainteresowania. Takie ucho nazywane jest uchem różyczkowym (w kształcie płatka róży).
 • Grzbiet psa jest długi i muskularny z silnymi, lekko wysklepionymi lędźwiami. Głęboka klatka piersiowa i wąska talia nadają greyhoundowi charakterystyczną sylwetkę.
 • Nogi są długie i mocne. Łapy małe i zwarte, o wyrazistych kostkach palców. Ogon długi i lekko wygięty.

Szata i umaszczenie[edytuj | edytuj kod]

Szata greyhounda jest gęsta i delikatna. Występują w każdym kolorze, wliczając biały, płowy, czerwony, czarny, niebieski, wiele odcieni pręgowania i z motywami wszystkich tych kolorów połączonych z białym[5]

Zachowanie i charakter[edytuj | edytuj kod]

Greyhoundy mają spokojne i delikatne usposobienie. Są psami bardzo związanymi ze stadem i szybko akceptują ludzi jako jego członków. Wykazują dużo cierpliwości w kontaktach z domownikami. Wiele osobników zachowuje skłonności do pogoni za zwierzyną, stąd problematyczne może być hodowanie greyhounda wraz z innymi, mniejszymi zwierzętami domowymi. Szybko się uczą i radzą sobie na szkoleniach posłuszeństwa.[potrzebne źródło]

Użytkowość[edytuj | edytuj kod]

Współcześnie wykorzystywany jest jako pies wyścigowy lub do towarzystwa. Jest jednym z najszybszych psów[6][4]. Rekordowa prędkość jaką odnotowano w czasie wyścigów wynosi 72 km/h[1].

Zdrowie i pielęgnacja[edytuj | edytuj kod]

Nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Proces linienia jest u nich znikomy. Istnieje konieczność zaspokojenia naturalnej potrzeby ruchu tego psa, z tym, że nie wymaga on długich spacerów, ale jednorazowego wysiłku. Zrealizowanie tego typu potrzeb umożliwi uczestnictwo psa w wyścigach lub w coursingu. Przeciętna długość życia greyhoundów wynosi od 12 do 14 lat.

Klasyfikacja FCI[edytuj | edytuj kod]

W klasyfikacji FCI rasa ta została zaliczona do grupy X – charty, sekcja chartów krótkowłosych[7]. Ostatnie zmiany we wzorcu wprowadzono 13 października 2010. Greyhound nie podlega próbom pracy (do uzyskania praw hodowlanych lub championatu międzynarodowego nie są wymagane wyniki konkursów lub zawodów)[1].

Przypisy

 1. a b c d Wzorzec rasy nr 158 (FCI Standard N° 158) (pdf), Związek Kynologiczny w Polsce - Zarząd Główny
 2. Rino Falappi: Czworonożni przyjaciele: rasy, pielęgnacja i hodowla psów. s. 189.
 3. a b Bruce Fogle: Wielka encyklopedia : Psy. Warszawa: MUZA SA, 1996, s. 86. ISBN 83-7079-672-0.
 4. a b D. Najmanova, Z. Humpal: Psy rasowe. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1987, s. 202.
 5. David Taylor: Księga psów. s. 38-39.
 6. Multimedialna Encyklopedia Powszechna WIEM edycja 2006. Young Digital Poland S.A., 2006.
 7. Systematyka ras według FCI z uwzględnieniem polskiego nazewnictwa ras (pdf), Związek Kynologiczny w Polsce - Zarząd Główny

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Eva Maria Krämer: Rasy psów. Warszawa: Oficyna Wydawnicza MULTICO, 1998, s. 295. ISBN 83-7073-122-8.
 • Rino Falappi: Czworonożni przyjaciele: rasy, pielęgnacja i hodowla psów. Warszawa: Dom Wydawniczy "Bellona", 2001. ISBN 83-11-09354-7.
 • David Taylor: Księga psów. Warszawa: Świat Książki, 1995. ISBN 83-7129-102-7.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]