Chaudhry Mohammad Ali

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chaudhry Mohammad Ali
چوہدری محمد علی
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

15 lipca 1905
Dźalandhar

Data i miejsce śmierci

2 grudnia 1980
Karaczi

Premier Pakistanu
Okres

od 12 sierpnia 1955
do 12 września 1956

Przynależność polityczna

Liga Muzułmańska

Poprzednik

Muhammad Ali Bogra

Następca

Huseyn Shaheed Suhrawardy

Chaudhry Mohammad Ali (urdu چوہدری محمد علی; ur. 15 lipca 1905 w Dźalandharze, zm. 2 grudnia 1980 w Karaczi) – pakistański polityk, premier Pakistanu w latach 1955–1956.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Pendżabie, ukończył studia na Uniwersytecie Pendżabskim. Następnie rozpoczął pracę w sektorze finansów indyjskim rządzie, był też jednym z najwyższych muzułmańskim urzędnikiem w Indiach Brytyjskich. W czasie formowania się państwa Pakistan został mianowany Sekretarzem Generalnym oraz powierzono mu stworzeniu budżetu. W 1951 został ministrem finansów.

W 1955 gubernator generalny Pakistanu Iskander Mirza mianował go premierem. Zastąpił on na tym stanowisku usuniętego premiera Muhammada Ali Bogrę. Jednym z największych osiągnięć Aliego jako premiera było wprowadzenie nowej konstytucji, która ustalała republikański ustrój państwa. Nowa konstytucja była bardzo popularna w Pakistanie, łączyła w sobie zasady demokracji oraz islamu.

Mimo tych sukcesów Aliemu nie udało się zapobiec rozłamowi w jego partii Lidze Muzułmańskiej. Wewnętrzny podział doprowadził do powstania nowej partii (Partia Republikańska). Zdołała ona zdobyć większość miejsc w pakistańskim zgromadzeniu narodowym pokonując Ligę Muzułmańską. W związku z zaistniałą sytuacją zrezygnował z funkcji premiera i przywódcy Ligi Muzułmańskiej w 1956.

Od 21 sierpnia 1955 do września 1956 pełnił funkcję przewodniczącego Pakistańskiego Stowarzyszenia Olimpijskiego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. History. nocpakistan.org. [dostęp 2018-03-17]. (ang.).