Chesley Sullenberger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chesley Sullenberger
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 23 stycznia 1951
Denison
Chesley Sullenberger na zdjęciu US Air Force z roku 1973
Chesley Sullenberger (z lewej) podczas inauguracji prezydenta Obamy, styczeń 2009

Chesley Sullenberger (ur. 23 stycznia 1951[1]) – amerykański pilot wojskowy i cywilny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Potomek szwajcarskich osadników, którzy w XVIII wieku wyjechali do Ameryki z Wynigen w kantonie Berno, syn dentysty i nauczycielki, wychowywał się i uczęszczał do szkół w Denison (Teksas). Naukę w miejscowej Denison High School ukończył w 1969, a następnie podjął studia w wojskowej uczelni lotniczej. Ukończył je w 1973 i do roku 1980 służył w wojskowym lotnictwie amerykańskim jako pilot myśliwski, osiągając stopień kapitana. W czasie służby wojskowej był m.in. członkiem zespołu dochodzeniowego do spraw badania przyczyn wypadków lotniczych.

W 1980 przeszedł do lotnictwa cywilnego i zatrudnił się w Pacific Southwest Airlines (linie te przejęte zostały w 1988 przez US Air, które później przekształcone zostały w US Airways). Miał licencję na prowadzenie samolotów jedno- i wielosilnikowych, przez blisko 40 lat praktyki w lotnictwie wojskowym i cywilnym uczestniczył w licznych programach szkoleniowych – najpierw jako ich słuchacz, a potem jako instruktor. Miał 19 tysięcy godzin wylatanych na samolotach Airbus A320 i podobnych. Brał udział także w dochodzeniach przyczyn awarii lotniczych, był autorem opracowań szkoleniowych dotyczących metod postępowania i dowodzenia załogą samolotów cywilnych w sytuacjach kryzysowych.

Sullenberger ukończył także psychologię przemysłową w Purdue University oraz administrację publiczną w University of Northern Colorado.

Awaryjne lądowanie na rzece Hudson[edytuj | edytuj kod]

Chesley Sullenberger stał się postacią publiczną po tym, jak 15 stycznia 2009 jako pilot samolotu rejsowego lotu US Airways 1549 dokonał skutecznego lądowania awaryjnego (wodowania) na tafli wody rzeki Hudson w centrum aglomeracji nowojorskiej, kiedy tuż po starcie jego Airbus A320 zderzył się z kluczem gęsi, w wyniku czego obydwa silniki samolotu uległy awarii. Spośród 150 pasażerów i 5 członków załogi znajdujących się na pokładzie nikt nie zginął.

Wypadek, który wydarzył się w środku wielkiego miasta, w ciągu dnia i w warunkach bardzo dobrej widzialności, zaobserwowany był przez licznych świadków i kamery, a sprawnie przeprowadzona akcja ratunkowa była na żywo transmitowana przez liczne stacje telewizyjne na całym świecie. Doświadczenie Sullenbergera i jego załogi pozwoliło doprowadzić do szczęśliwego końca wydarzenie, które grozić mogło śmiercią wielu setek ludzi, za co zarówno kończący swą kadencję prezydent George W. Bush, jak i prezydent elekt Barack Obama wyrazili mu najwyższe swoje uznanie, podobnie jak burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg. Barack Obama wystosował Sullenbergerowi specjalne zaproszenie na uroczystość inauguracji swej prezydentury na 20 stycznia, a 22 stycznia Związek Pilotów i Nawigatorów Lotniczych (Guild of Air Pilots and Air Navigators) nagrodził go swym medalem mistrzowskim.

Wydarzenia te były podstawą filmu pt. Sully z 2016 r.[2]

Chesley Sullenberger ma żonę i dwie córki, mieszka w Danville (Kalifornia).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Texas Department of Health: Grayson County Births 1951 Denison, Texas (ang.). USGenWeb Archives. [dostęp 2011-11-01].
  2. Sully w bazie IMDb (ang.)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]