Cholera (ciasto)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cholera
przystawka, przekąska
{{{alt grafiki}}}
Cholera w Lozannie
Kuchnia

kuchnia szwajcarska

Data i miejsce powstania

1836 (?)
kanton Wallis

Obróbka żywności

pieczenie

Składniki

ciasto kruche, dodatki

Cholera – charakterystyczne dla kuchni szwajcarskiej z kantonu Wallis kruche ciasto wytrawne[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Ciasto stanowiło sposób na zagospodarowanie resztek pozostałych w domowym gospodarstwie, a zatem nie miało ściśle ustalonego składu dodatków. Ma okrągłą formę, a na jego wierzchu umieszcza się np. jabłka, ser, ziemniaki, cebulę, pory, bekon, czy gruszki. Zamiast ciasta kruchego możliwe jest użycie ciasta francuskiego[1].

Obecnie szwajcarskie piekarnie sprzedają cholerę na zimno w kawałkach, a restauracje zazwyczaj serwują ją na ciepło jako przystawkę. Podaje się ją z zieloną sałatą[2] oraz winami pinot noir lub Walliser Heida[1].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Istnieje legenda, że nazwę ciastu nadano na cześć choroby cholera[3], po szczególnie poważnej epidemii, która miała miejsce w 1836[2]. Mieszkańcy kantonu Wallis pozostawali wówczas w domach, aby uniknąć zakażenia i zmuszeni byli spożywać produkty, które mieli w spiżarniach i ogrodach. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że nazwa pochodzi od żarzącego się węgla w kominku, na którym wypiekano ciasto. Słowo węgiel w języku wysokoniemieckim to Kohle, ale w dialekcie z Wallis to Chola lub Cholu. Inną możliwością było powzięcie nazwy od Backhausu (tylnej części gospodarstwa, magazynu, w którym przechowywano opał), znane jako Cholära - prawdopodobnie tam ciasto odpoczywało przed pieczeniem[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Walliser Cholera [online], Helvetic Kitchen [dostęp 2020-12-29] (ang.).
  2. a b Most Popular Traditional Dishes in The Canton of Valais [online], www.tasteatlas.com [dostęp 2020-12-29].
  3. Valais Cholera [online], en.lacucinadifulvio.com [dostęp 2020-12-29].