Ciasto kruche

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kruche ciasto

Ciasto kruche – rodzaj słodkiego lub wytrawnego ciasta o kruchej strukturze. Wyrabia się z niego drobne ciastka oraz korpusy babeczek, tartaletek, tart, quiche, spody ciast (placków) owocowych (np. szarlotek), makowców, serników, mazurków, etc.

Skład[edytuj | edytuj kod]

Ciasto kruche swą kruchą strukturę zawdzięcza dużej zawartości tłuszczu (proporcja wagowa mąki do tłuszczu powinna wynosić 2:1). Oprócz wspomnianych składników do ciasta kruchego dodaje się także żółtka jaj, cukier, aromaty oraz sól. Z zasady nie stosuje się środków spulchniających, takich jak np. proszek do pieczenia.

Ciasto półkruche[edytuj | edytuj kod]

Ciasto, do wyrobu którego użyto również śmietany, białek jaj i proszku do pieczenia, nazywane jest ciastem półkruchym. Wykorzystuje się je jako spód do ciast (placków) owocowych, rzadziej wypieka się z niego ciasta zawijane (rolady i ślimaki). Robi się z niego ciasteczka, herbatniki, małe rogaliki, babeczki nadziewane przed pieczeniem, paszteciki etc.

Wyrabianie i pieczenie[edytuj | edytuj kod]

W celu uzyskania właściwej struktury ciasta istotne jest przesianie mąki i po dodaniu reszty sypkich składników wymieszanie jej ze schłodzonym tłuszczem poprzez siekanie nożem. Należy unikać kontaktu ciasta z ciepłymi dłońmi, ponieważ podwyższa to jego temperaturę. To prowadzi do zwiększonego użycia mąki, ponieważ łączy się ona z wodą zawartą w tłuszczu. "Przerobione" ciasto kruche nie jest delikatne, jest twarde.

Dodanie do ciasta surowych żółtek jaj zwiększa jego "plastyczność", zaś dodanie żółtek ugotowanych wpływa na jego większą kruchość. Należy pamiętać, by do ciasta kruchego nie dodawać cukru-kryształu, gdyż tego rodzaju ciasto nie ma takiej wilgotności, by cukier dobrze się rozpuścił - efektem czego może być jego niepożądane skarmelizowanie się w czasie pieczenia. Najlepiej dodawać cukier-puder. Doświadczeni cukiernicy zwracają też uwagę, że do wypieku ciast kruchych najlepsza jest mąka krupczatka.

Po wyrobieniu ciasto należy schłodzić (ok. 20-30 minut, na środkowych półkach lodówki), a potem rozwałkować na pożądany kształt i wielkość (odpowiednio do wymiarów formy do pieczenia). Piecze się ciasto w piekarniku nagrzanym wcześniej do ok. 200-220 °C, przez okres 15 do 30 minut. Pieczenie w niższej temperaturze (i, co z tego wynika, w dłuższym czasie) powoduje "wytapianie" się tłuszczu z ciasta, co pogarsza jego jakość.