Christiane Amanpour

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Christiane Amanpour

Christiane Amanpour; (perski: کریستیان امانپور) (ur. 12 stycznia 1958 w Londynie) – brytyjska dziennikarka, główna korespondentka ds. międzynarodowych CNN, prowadzi program „Amanpour”.

Jej ojciec jest Irańczykiem, matka Brytyjką. Jest chrześcijanką. Dzieciństwo spędziła w Teheranie. W wieku 11 lat wróciła do Anglii, uczęszczała tam do szkół, a na studia wyruszyła do USA.

W 1983 roku trafiła do CNN. W roku 1989 mając bazę we Frankfurcie nad Menem relacjonowała upadek komunizmu w Europie Wschodniej. Słynna stała się dzięki wojnie w Zatoce Perskiej przeciw Irakowi (1990-91). Zajmowała się też konfliktem w Bośni, nadając z Sarajewa, została honorową obywatelką Sarajewa. Ogólnie często przebywała w rejonach walk zbrojnych na całym świecie.

Obecnie ma bazę w biurze CNN w Nowym Jorku (wcześniej w Londynie). Jest prawdopodobnie najlepiej opłacaną reporterką terenową na świecie. W ostatnich latach zajmuje się sprawami Bliskiego Wschodu (Izrael, Iran).

Jej mężem jest James Rubin, niegdyś rzecznik Departamentu Stanu. Mają syna Dariusa Johna, urodzonego w 2000.

Obraz Christiane Amanpour w mediach[edytuj | edytuj kod]

Jej praca w Iraku została przedstawiona w satyrycznym świetle w filmie Złoto pustyni (1999). Postać ją przypominająca, bezwzględna reporterka, nazywa się tam Adriana Cruz, a zagrała ją aktorka Nora Dunn.

W 2016 pojawiła się w filmie Zoolander 2 (występ cameo)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zoolander 2 w bazie IMDb (ang.)