Christopher Paolini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Christopher Paolini
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

17 listopada 1983
Paradise Valley, Montana

Zawód, zajęcie

pisarz

Narodowość

amerykańska

podpis

Christopher Paolini (ur. 17 listopada 1983 w Paradise Valley w stanie Montana) – amerykański pisarz pochodzenia włoskiego, autor cyklu Dziedzictwo.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uczył się w domu i szkołę średnią ukończył w wieku 15 lat dzięki kursom korespondencyjnym. To właśnie wtedy zaczął pracować nad powieścią Eragon i dwiema następnymi. W ciągu pierwszego roku powstał zarys książki, następny rok autor poświęcił na jej rozbudowanie. W 2002 r. Eragon został wydany przez Paolini International LCC, spółkę wydawniczą rodziców Paoliniego. Następnie autor odwiedził 130 szkół, dyskutując na temat książki, czytając i pisząc. Kiedy powieściopisarz Carl Hiaasen za namową swojego syna przeczytał książkę, zawiadomił swojego wydawcę, Knopfa. Po większych korektach, gdy około 20 000 słów zostało wyciętych, druga edycja Eragona została opublikowana w sierpniu 2003 r.

Eragon figurował 24 tygodnie na liście bestsellerów; tylko piąta część przygód Harry’ego Pottera sprzedawała się lepiej, zaś wokół samej książki zgromadziło się wielu fanów. Eragon stał się także przyczyną dyskusji na temat homeschoolingu, ale sama jakość książki też stała się powodem do debat. Początkowo część krytyków nazwała Paoliniego „objawieniem”, zachwycając się wykreowaną przez niego krainą. Kiedy jednak blask nowości osłabł, przebiły się inne głosy, zwracające uwagę na to, że powieść jest jedynie komercyjnym produktem, w którym brak jakiejkolwiek oryginalności, postacie są bezlitośnie płaskie, a fabuła łatwa do przewidzenia[potrzebny przypis].

Twórczość Paoliniego traktuje się z rosnącym dystansem – z jednej strony cichnie szum medialny zarówno wokół jego osoby, jak i jego książek, z drugiej strony powszechnie wiadomym faktem jest, że znaczącą rolę w promocji książki odegrali rodzice autora oraz firma wydawnicza będąca ich własnością, co również spotyka się z krytyką[potrzebny przypis].

31 grudnia 2018 ukazał się zbiór opowiadań The Fork, the Witch, and the Worm, osadzony w Alagaësii, świecie Eragona. Fragment do książki napisała Angela Paolini, siostra Christophera[1].

Cykl Dziedzictwo[edytuj | edytuj kod]

  • Eragon: Dziedzictwa księga pierwsza
  • Najstarszy (Eldest): Dziedzictwa księga druga
  • Brisingr: Dziedzictwa księga trzecia
  • Dziedzictwo. Tom 1 (Inheritance) księga czwarta tom 1
  • Dziedzictwo. Tom 2 (Inheritance) księga czwarta tom 2
  • ,,Widelec, Wiedźma i Smok. Opowieści ze świata Alagaësii. Tom 1: Eragon

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Christopher Paolini ponownie zabierze czytelników w podróż do Alagaësii, niestatystyczny.pl, 19 października 2018 [dostęp 2018-10-19].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]