Christopher Temple Emmet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Christopher Temple Emmet
Data i miejsce urodzenia

18 marca 1900
Port Chester w stanie Nowy Jork

Data i miejsce śmierci

11 lutego 1974
Nowy Jork

Christopher Temple Emmet (ur. 18 marca 1900 w Port Chester w stanie Nowy Jork, zm. 11 lutego 1974 w Nowym Jorku[1]) – amerykański pisarz polityczny, dyplomata, działacz antykomunistyczny i antynazistowski.

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Christopher Temple Emmet urodził się w marcu 1900 r. w Port Chester w stanie Nowy Jork, w zamożnej rodzinie protestanckiej[2], z ojca Christophera Temple Emmeta (1868-1957) i matki Alidy Chanler Emmet (1873-1969)[3]. W linii męskiej rodzina była pochodzenia irlandzkiego[1], a w linii żeńskiej niemieckiego[2]. Miał ośmioro rodzeństwa, z których pięcioro urodziło się w Niemczech. Emmet spędził znaczną część dzieciństwa w Niemczech, gdzie pobierał nauki od prywatnych nauczycieli i uczęszczał do prywatnych szkół. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych uczył się w prywatnym college’u z internatem, St. Paul’s School w New Hampshire[2]. W latach 1919-1920 studiował na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge. Opuścił jednak tę uczelnię i w latach dwudziestych przeniósł się do Niemiec, gdzie studiował przez sześć lat, m.in. na Uniwersytecie we Fryburgu[4]. Już w czasie studiów zainteresował się tematyką totalitaryzmów, badając działalność komunistów w Republice Weimarskiej[5].

Działalność publiczna[edytuj | edytuj kod]

Działalność publiczna do 1945 roku[edytuj | edytuj kod]

Lata 20. i początek lat 30. XX w., które Emmet spędził w Europie, uformowały jego światopogląd. W Niemczech był świadkiem dojścia do władzy Hitlera oraz starć brunatnych koszul (SA) z komunistami z „czerwonego frontu” (Red Front Fighter’s League)[6]. W roku 1933 Emmet powrócił do Stanów Zjednoczonych i działał aktywnie, zarówno w mowie jak i piśmie, przeciwko rozszerzającym się wpływom dwóch totalitaryzmównazizmu i komunizmu[6]. Jego pierwszą większą inicjatywą było zorganizowanie „Chrześcijańskiego komitetu bojkotu nazistowskich Niemiec” (Christian Committee to Boycott Nazi Germany) (1938/1939), której to organizacji został sekretarzem[7].

W czasie II wojny światowej czynnie angażował się w działania wspierające państwa europejskie walczące z Hitlerem oraz w prace mające na celu przezwyciężenie izolacjonizmu Stanów Zjednoczonych i przystąpienie ich do walki z państwami Osi. Był członkiem zarządu „Komitetu pomocy Wielkiej Brytanii przez wzajemny handel” (Committee to Aid Britain by Reciprocal Trade) (1940)[7], członkiem „Komitetu obrony Ameryki przez pomoc aliantom” (Committee to Defend America by Aiding the Allies) (1940)[8] i skarbnikiem w „Komitecie obrony amerykańsko-irlandzkiej” (Committee for American Irish Defense) (1941)[7]. Działał również w nowojorskim radiu WEVD (Woodhaven Emitting Victor Debs), prowadząc debaty na temat polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych[8]. Był także redaktorem biuletynu „Fakty Kontra Fikcja” (Facts Versus Fiction), który przeciwdziałał nazistowskiej propagandzie[9]. Pomógł założyć i był wiceprezydentem „Komitetu Wiecznej Francji” (France Forever Committee) (1941)[10] popierającego gen. Charles’a de Gaulle'a przeciwko rządowi Vichy[9].

Działalność publiczna po 1945 roku[edytuj | edytuj kod]

Emmet a CFR (Council on Foreign Relations)[edytuj | edytuj kod]

Emmet był członkiem „Rady Stosunków Zagranicznych” (CFR – Council on Foreign Relations). Głównym celem tego ciała politycznego była wymiana poglądów i pomysłów pomiędzy osobami reprezentującymi najważniejsze kręgi decyzyjne i grupy wpływów w USA i przez to formowanie polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych. Było to doskonałe miejsce do zdobycia najnowszych analiz dotyczących wydarzeń międzynarodowych i polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych. Tam Emmet dyskutował o swoich ideach i, co najważniejsze, nawiązywał kontakty w kręgach establishmentu politycznego[11], w czym pomagały mu koneksje rodzinne, wiążące go z klanem Aldrich-Rockefeller[7].

Emmet a sprawa niemiecka      [edytuj | edytuj kod]

Sprawą bardzo ważną dla Emmeta było ratowanie powojennych Niemiec przed komunizmem. Krytykował politykę zagraniczną Stanów Zjednoczonych względem Niemiec w czasie we wczesnych latach powojennych i był przeciwny Planowi Morgenthaua. W listopadzie 1947 wydał "Apel przeciwko natychmiastowej rozbiórce niemieckich fabryk" (Appeal Against Dismantling German Factories Now), podpisany przez reprezentantów związków zawodowych, dziennikarzy i nauczycieli. Następnie opublikował broszurę "Zniszczenie na nasz koszt: jak likwidacja niemieckich fabryk powiększa inflację w Stanach Zjednoczonych i sabotuje plan Marshalla” (Destruction at Our Expense: How Dismantling Factories in Germany Helps Inflation in the United States and Sabotages the Marshall Plan)[12].

Emmet był współzałożycielem, a od 1951 r. wiceprezesem wykonawczym „Amerykańskiej Rady ds. Niemiec” (ACG – American Council on Germany), która wspierała demokrację w Niemczech Zachodnich. W 1958 r. został odznaczony za swoje zaangażowanie przez władze Republiki Federalnej Niemiec[13].

Emmet a organizacje i komitety pomocowe[edytuj | edytuj kod]

Emmet należał, jako członek zarządu, do antykomunistycznej organizacji non-profit „Wspólna Sprawa” (Common Cause) (1947)[14]. Jako przedstawiciel tej organizacji zaangażował się w 1948 roku w słynny zimnowojenny proces, kiedy to Oksana Kosenkina – nowojorska nauczycielka – została oskarżona o szpiegostwo na rzecz ZSSR[1]. Wspólnie z Davidem Martinem brał udział w agitacji antykomunistycznej wśród chłopów i robotników podczas wyborów we Włoszech w 1947 r.[15]. Został dyrektorem „Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego” (IRC – International Rescue Committee), świadczącego pomoc uchodźcom, osobom przesiedlonym w wyniku wojny, prześladowań lub klęski żywiołowej. Ponadto Emmet był członkiem zarządu i powiernikiem „Domu Wolności”, (Freedom House), organizacji, która zbierała informacji na temat praw człowieka łamania praw człowieka na całym świecie. Uczestniczył również w spotkaniach „Kongresu dla Wolności Kulturowej” (CCF – Congress for Cultural Freedom)[16].

W latach 1955-1972 Emmet należał do organizacji ,,Amerykańscy Przyjaciele Narodów Ujarzmionych" (AFCN – American Friends of Captive Nations), która zrzeszała amerykańskich obywateli współpracujących ze ,,Zgromadzeniem Narodów Ujarzmionych'' (Assembly of Captive European Nations)[17]. Był też członkiem licznych stowarzyszeń zajmujących się sprawami pokoju, bezpieczeństwa światowego i walki z komunizmem, m.in. „Komitetu ds. Sprawiedliwego procesu dla gen. Drazi Mihailovicha” (Committee for a Fair Trial for Draja Mihailovich), „Komitetu ds. sprawiedliwego pokoju z Włochami” (Committee for a Just Peace with Italy), „Amerykańscy Przyjaciele Wietnamu” (AVFN – American Friends of Vietnam)[7]. Niektóre z wymienionych organizacji, zwłaszcza IRC, AFVN i AFCN, niekiedy pomagały wywiadowi amerykańskiemu " implementować rozmaite tajne operacje " w krajach należących do bloku sowieckiego w czasie zimnej wojny[18].

!Emmet związany był także z „Radą Przeciwko Komunistycznej Agresji” (Council Against Communist Aggression). Organizacja ta skupiała ludzi o prawicowych poglądach i miała na celu rozpowszechnianie informacji dotyczących demokracji w celu wspierania dążeń wolnościowych na świecie. W 1959 roku Emmet został delegatem na Kongres Atlantycki w Londynie w 1959 r.[19]. Należał także do „Rady Amerykańskiej w NATO” (American Council on NATO)[18]. Był też członkiem „Komitetu Nadzwyczajnego ONZ ds. Zdarzeń na Węgrzech” (Emergency Committee for U.N. Action on Hungary)[20].  

Emmet pełnił również funkcję wiceprzewodniczącego do spraw wykonawczych agencji „Pomoc dla Uchodźców, Chińskich Intelektualistów” (ARCI – Aid Refugee Chinese Intellectuals) (1952), która zbierała fundusze na wsparcie materialne dla uchodźców z Chin oraz osób pozostających w tym kraju i walczących z komunizmem. Starała się również uświadamiać światu zachodniemu jakie zagrożenie dla innych krajów azjatyckich stanowił komunizm[21]. Emmet został także członkiem „Krajowej Rady Doradczej przy Komitecie ds. Wolnych Chin” (National Advisory Board, Committee For a Free China) utworzonej 15 lutego 1972 r.[22]. Należał również do "Komitetu Jednego Miliona" (pierwotnie The Committee of One Million Against the Admission of Red China to the United Nations, później zmieniono nazwę na The Committee of One Million Against the Admission of Communist China to the United Nations). Organizacja ta miała na celu wyrażenie sprzeciwu wobec włączenia komunistycznych Chin do prac ONZ[23].

Emmet, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia politycznego, publikował m.in. w takich pismach jak „America”, „New Leader”, „Saturday Review”, „Western World”, „Bulletin of Foreign Policy Association”[23].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Christopher Temple Emmet (1900-1974) miał ośmioro rodzeństwa: Elizabeth Winthrop Emmet (1897-1934)[24], Margaret Chanler Emmet (1899-1970)[25], Hester Alidę Emmet (1901-1965)[26], Egertona Chanlera Emmeta (1907-1907)[27], Jane Erin Emmet (1908-1997)[28], Winthropa Stuyvesanta Emmeta (1910-2001)[29], Williama Pattena Emmeta (1911-1977)[30] i Thomasa Addisa Emmeta (1915-1990)[31].

W ciągu swojego życia nie nigdy nie musiał podejmować się płatnej pracy. Zamiast tego żył z przyznanych mu rodzinnych środków (jego rodzina należała do klasy wyższej). Najcenniejszym posiadanym przez niego mieszkaniem był ogromny apartament na Lexington Avenue w nowojorskim Upper East Side. Tam też zasiadał między swymi segregatorami, paląc grube cygara, czytając szeroki wachlarz wydawnictw prasowych, korygując swoje koncepcję na temat polityki zagranicznej i udoskonalając swoje listy. Emmet korespondował z niezwykle liczną grupą politycznych decydentów, intelektualistów, aktywistów i biznesmenów ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec i wielu innych krajów[32].

Drzewo genealogiczne Emmetów       [edytuj | edytuj kod]

1. pokolenie Dr Christopher Emmett (1700-1743)[33] ∞ Rebeccka Temple (1700-1774)[34]
2. pokolenie Dr Robert Emmet (1729-1802)[35] ∞ Elizabeth Mason (1740-1803)[36]        
3. pokolenie Thomas Addis Emmet (1764-1827)[37] ∞ Janne Patten (1771-1846)[38]
4. pokolenie Robert E. Emmet (1792-1867)[39] ∞ Rossina Hubley (1792-1849)[40]  
5. pokolenie William Jenkins Emmet (1826-1905)[41] ∞ Julia Colt (1829-1908)[42]    
6. pokolenie Christopher Temple Emmet (1868-1957)[43] ∞ Aida Beekman Chanler (1873-1969)[44] 
7. pokolenie Christopher Temple Emmet (1900-1974)[45]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Christopher T. Emmet Is Dead; Writer on Totalitarianism, 73, „The New York Times”, 1974-02-13, s. 42, https://www.nytimes.com/1974/02/13/archives/christopher-t-emmet-is-dead-writer-on-totalitarianism-73-writ-for.html [dostęp 2020-04-26].
  2. a b c A. Zetsche, The Quest for Atlanticism: German-American Elite Networking, the Atlantik-Brücke and the American Council on Germany,1952-1974, Newcastle 2016, s. 52, http://nrl.northumbria.ac.uk/31606/1/zetsche.anne_phd.pdf [dostęp 2020-04-04].
  3. Passport Application of Christopher T. Emmet, Hoover Institution Archives, Christopher Temple Emmet papers, Box no. 1 (Biographical File, 1940-1972), 74105-8M.47/48.
  4. T. E. Mahl, Desperate Deception: British Covert Operations in the United States,1939-44, Waszyngton 1999, rozdz. 5, https://books.google.com.do/books?id=XRuUtR1QDXUC&printsec=copyright#v=onepage&q&f=false [dostęp 2020-05-01]; A. Zetsche, The Quest for Atlanticism: German-American Elite Networking, the Atlantik-Brücke and the American Council on Germany,1952-1974, Newcastle 2016, s. 52, http://nrl.northumbria.ac.uk/31606/1/zetsche.anne_phd.pdf [dostęp 2020-04-04].
  5. International Communism (The Communist Trade Offensive), Waszyngton 1957, s. 19, https://books.google.pl/books?id=bvy1DQEACAAJ&printsec=frontcover&hl=pl#v=onepage&q&f=false [dostęp 2020-03-16].
  6. a b A. Zetsche, The Quest for Atlanticism: German-American Elite Networking, the Atlantik-Brücke and the American Council on Germany,1952-1974, Newcastle 2016, s. 53, http://nrl.northumbria.ac.uk/31606/1/zetsche.anne_phd.pdf [dostęp: 2020-05-01].
  7. a b c d e T. E. Mahl, Desperate Deception: British Covert Operations in the United States,1939-44, Waszyngton 1999, rozdz. 5, https://books.google.com.do/books?id=XRuUtR1QDXUC&printsec=copyright#v=onepage&q&f=false [dostęp 2020-05-01].
  8. a b A. Zetsche, The Quest for Atlanticism: German-American Elite Networking, the Atlantik-Brücke and the American Council on Germany,1952-1974, Newcastle 2016, s. 53, http://nrl.northumbria.ac.uk/31606/1/zetsche.anne_phd.pdf [dostęp 2020-04-04].
  9. a b Christopher T. Emmet Is Dead; Writer on Totalitarianism, 73, „The New York Times”, 1974-02-13, s. 42, https://www.nytimes.com/1974/02/13/archives/christopher-t-emmet-is-dead-writer-on-totalitarianism-73-writ-for.html, (dostęp 2020-04-26).  
  10. B. C. Etheridge, Enemies to Allies: Cold War Germany and American Memory, Lexington 2016, s. 82, https://books.google.pl/books?id=Em4CCwAAQBAJ&printsec=frontcover&hl=pl&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false [dostęp 2020-04-25]; A. Zetsche, The Quest for Atlanticism: German-American Elite Networking, the Atlantik-Brücke and the American Council on Germany,1952-1974, Newcastle 2016, s. 53, http://nrl.northumbria.ac.uk/31606/1/zetsche.anne_phd.pdf [dostęp 2020-04-04].
  11. A. Zetsche, The Quest for Atlanticism: German-American Elite Networking, the Atlantik-Brücke and the American Council on Germany,1952-1974, Newcastle 2016, s. 54-55, http://nrl.northumbria.ac.uk/31606/1/zetsche.anne_phd.pdf [dostęp 2020-04-04].
  12. A. Zetsche, The Quest for Atlanticism: German-American Elite Networking, the Atlantik-Brücke and the American Council on Germany,1952-1974, Newcastle 2016, s. 57-58, http://nrl.northumbria.ac.uk/31606/1/zetsche.anne_phd.pdf [dostęp 2020-04-04].
  13. Christopher Emmet. Biographical Notes. Writer and Broadcaster..., Hoover Institution Archives, Christopher Temple Emmet papers, Box no. 1 (Biographical File, 1940-1972), 74105-8M.47/48.
  14. A. Zetsche, The Quest for Atlanticism: German-American Elite Networking, the Atlantik-Brücke and the American Council on Germany,1952-1974, Newcastle 2016, s. 55-56, http://nrl.northumbria.ac.uk/31606/1/zetsche.anne_phd.pdf [dostęp 2020-04-04].
  15. Anti-communist activities of David Martin, Hoover Institution Archives, Christopher Temple Emmet papers, 74105.32., s. 3, https://digitalcollections.hoover.org/images/Collections/74105/HIA-EMMET-3-B-2-5-8.pdf [dostęp 2020-04-29].
  16. A. Zetsche, The Quest for Atlanticism: German-American Elite Networking, the Atlantik-Brücke and the American Council on Germany,1952-1974, Newcastle 2016, s. 56-57, http://nrl.northumbria.ac.uk/31606/1/zetsche.anne_phd.pdf [dostęp 2020-04-04].
  17. A. Mazurkiewicz, Relacje między Zgromadzeniem Europejskich Narodów Ujarzmionych a Komitetem Wolnej Europy na tle polityki amerykańskiej 1950–1960, „Pamięć i Sprawiedliwość. Pismo Instytutu Pamięci Narodowej”, t. 21, 2013, nr 1, s. 228.
  18. a b A. Zetsche, The Quest for Atlanticism: German-American Elite Networking, the Atlantik-Brücke and the American Council on Germany,1952-1974, Newcastle 2016, s. 56, http://nrl.northumbria.ac.uk/31606/1/zetsche.anne_phd.pdf [dostęp 2020-04-04].
  19. Emmet Christopher. November 30 [-] December 4, Hoover Institution Archives, Christopher Temple Emmet papers, Box no. 1 (Biographical File, 1940-1972), 74105-8M.47/48.
  20. Congressional Record. Proceedings and Debates of the 88th Congress First Session, t. 109, cz. 7 (14 V 1963 – 28 V 1963, s. 8391-9796), Waszyngton 1963, s. 8527, https://books.google.pl/books?id=prL_uUwySvQC&pg=PA8527&lpg=PA8527&dq=Emergency+Committee+for+U.N.+Action+on+Hungary&source=bl&ots=InuqJ-9jeF&sig=ACfU3U0SSYFpab0LIPTa1KvOvxzRIVCbtw&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwjXg6z06JLpAhVIxKYKHR-iAaMQ6AEwAXoECAgQAQ#v=onepage&q&f=false [dostęp 2020-05-01].
  21. A. Mazurkiewicz, Uchodźcy polityczni z Europy Środkowo-Wschodniej w amerykańskiej polityce zimnowojennej (1948-1954), Warszawa-Gdańsk 2016, s. 447.
  22. Partial Listing of National Advisory Board, Hoover Institution Archives, Christopher Temple Emmet papers, Box no. 1 (Biographical File, 1940-1972), 74105-8M.47/48.
  23. a b A. Mazurkiewicz, Uchodźcy polityczni z Europy Środkowo-Wschodniej w amerykańskiej polityce zimnowojennej (1948-1954), Warszawa-Gdańsk 2016, s. 94-95 (przypis 338).
  24. Elizabeth Winthrop Emmet, https://www.geni.com/people/Elizabeth-Emmet/6000000023416794821 [dostęp 2020-05-01].
  25. Margaret Chanler Kinnicutt (Emmet), https://www.geni.com/people/Margaret-Kinnicutt/6000000046751179980 [dostęp 2020-05-01].
  26. Hester Alida LaFarge (Emmet), https://www.geni.com/people/Hester-LaFarge/6000000023416794857 [dostęp 2020-05-01].
  27. Egerton Chanler Emmet, https://www.geni.com/people/Egerton-Emmet/6000000023416794851 [dostęp 2020-05-01].
  28. Jane Erin Emmet, https://www.geni.com/people/Jane-Emmet/6000000023416794863 [dostęp 2020-05-01].
  29. Winthrop Stuyvesant Emmet, https://www.geni.com/people/Winthrop-Emmet/6000000023416794839 [dostęp 2020-05-01].
  30. William Patten Emmet, https://www.geni.com/people/William-Emmet/6000000023416794833 [dostęp 2020-05-01].
  31. Thomas Addis Emmet, https://www.geni.com/people/Thomas-Emmet/6000000020783790986 [dostęp 2020-05-01].
  32. A. Zetsche, The Quest for Atlanticism: German-American Elite Networking, the Atlantik-Brücke and the American Council on Germany,1952-1974, Newcastle 2016, s. 52,55, http://nrl.northumbria.ac.uk/31606/1/zetsche.anne_phd.pdf [dostęp 2020-04-04].
  33. Christopher Emmett, https://www.geni.com/people/Dr-Christopher-Emmett/6000000024450610011 [dostęp 2020-04-25].
  34. Rebecca Emmet (Temple), https://www.geni.com/people/Rebecca-Temple/6000000045360972912 [dostęp 2020-04-25].
  35. Robert Emmet (Emmett), Dr., https://www.geni.com/people/Dr-Robert-Emmet/6000000002199497454 [dostęp 2020-04-25].
  36. Elizabeth Emmet (Mason), https://www.geni.com/people/Elizabeth-Emmet/6000000045360821915 [dostęp 2020-04-25].
  37. Thomas Addis Emmet, https://www.geni.com/people/Thomas-Emmet/6000000018788745303 [dostęp 2020-04-25].
  38. Jane Emmet (Patten), https://www.geni.com/people/Jane-Emmet/6000000045360966822 [dostęp 2020-04-25].
  39. Robert E. Emmet, https://www.geni.com/people/Robert-Emmet/6000000018788917068 [dostęp 2020-04-25].
  40. Rosina Emmet (Hubley), https://www.geni.com/people/Rosina-Emmet/6000000003938731262 [dostęp 2020-04-25].
  41. William Jenkins Emmet, https://www.geni.com/people/William-Emmet/6000000018788606685 [dostęp 2020-04-25].
  42. Julia Colt Emmet (Pierson), https://www.geni.com/people/Julia-Emmet/6000000018788669669 [dostęp 2020-04-25].
  43. Christopher Temple Emmet, https://www.geni.com/people/Christopher-Emmet/6000000018846717242 [dostęp 2020-04-25].
  44. Alida Beekman Emmet (Chanler), https://www.geni.com/people/Alida-Emmet/6000000018845586036 [dostęp 2020-04-25].
  45. Christopher Temple Emmet, Jr., https://www.geni.com/people/Christopher-Emmet-Jr/6000000023416794827 [dostęp 2020-04-25].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]