Christopher Tolkien

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Christopher Tolkien
Christopher John Reuel Tolkien
Data i miejsce urodzenia 21 listopada 1924, Leeds
Zawód filolog, redaktor, wydawca
Narodowość  Anglia
Język angielski
Alma Mater Uniwersytet Oksfordzki
Gatunki fantasy
Odznaczenia
Medal Bodlejański

Christopher John Reuel Tolkien (ur. 21 listopada 1924 w Leeds) – angielski wykładowca akademicki, syn filologa i pisarza J.R.R. Tolkiena, redaktor wydanych pośmiertnie dzieł swego ojca. Ojciec pisarza Simona Tolkiena.

Biografia[edytuj]

Trzeci syn J.R.R.Tolkiena i Edith Mary Tolkien. Uczęszczał do Dragon School i The Oratory School w Oksfordzie. W wieku 21 lat zaczął brać udział w spotkaniach grupy Inklingów. W czasie II wojny światowej w latach 1943-1945 służył w Royal Air Force. Uczył się latania w Południowej Afryce, potem krótko służył jak pilot myśliwca, pod koniec wojny został przeniesiony do Royal Navy Volunteer Reserve w stopniu „flying officer”. Po wojnie studiował literaturę i język angielski na Trinity College na uniwersytecie w Oxfordzie, zdobył stopień bakałarza w 1949 r., zaś kilka laty późnij stopień „Bachelor of Letters”. Podobnie jak jego ojciec, został wykładowcą języka angielskiego na uniwersytecie w Oxfordzie, w pracy naukowej zajmując się głównie staronordyckimi sagami. W 2016 r. został wyrózniony Medalem Bodlajańskim za wybitny wkład w dziedzinie literatury, kultury, nauki i komunikacji[1].

Po śmierci J.R.R. Tolkiena podjął się zadania edycji i publikacji jego notatek opisujących legendy Śródziemia. Przy pomocy Guya Gavriela Kaya dokończył i wydał w 1977 roku rozpoczęty przez ojca zbiór mitologicznych opowieści nazwanych Silmarillion. Następnie przeprowadził redakcję pozostającego w luźnych zapiskach dzieła zatytułowanego Niedokończone opowieści oraz skompilował wielotomową Historię Śródziemia, w skład której wchodzi wydana w Polsce Księga zaginionych opowieści. W 2007 została wydana kolejna powieść stworzona ze skompletowanych przez niego zapisków ojca, Dzieci Húrina. W sierpniu 2017 zrezygnował ze stanowiska dyrektora Tolkien Estate i Tolkien Trust[2].

W 1951 r. poślubił Faith Faulconbridge, w 1959 r. urodził się ich syn, Simon. Po rozwodzie, w 1967 r. poślubił Baillie Klass, z którą ma dwoje dzieci, Adama i Rachel. Od połowy lat 70. mieszkają na południu Francji[3].

Bibliografia[edytuj]

Przypisy

  1. Natasha Onwuemezi: Christopher Tolkien awarded the Bodley Medal (ang.). thebookseller.com, 2016-10-31. [dostęp 2017-08-25].
  2. Daniel Helen, Christopher Tolkien resigns as Tolkien Estate director, Tolkien Society, 15 listopada 2017 [dostęp 2017-11-15] (ang.).
  3. Raphaëlle Rérolle: Le Monde rozmawia z Christopherem Tolkienem! [tł. z fr.] (pol.). elendilion.pl, 2012-07-13. [dostęp 2017-08-25].