Christopher Tolkien

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Christopher Tolkien
Imię i nazwisko Christopher John Reuel Tolkien
Data i miejsce urodzenia 21 listopada 1924
Leeds
Narodowość Anglia
Język angielski
Alma Mater Uniwersytet Oksfordzki
Dziedzina sztuki fantasy
Odznaczenia
Medal Bodlejański

Christopher John Reuel Tolkien (ur. 21 listopada 1924 w Leeds) – angielski wykładowca akademicki, syn filologa i pisarza J.R.R. Tolkiena, redaktor wydanych pośmiertnie dzieł swego ojca. Ojciec pisarza Simona Tolkiena.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Trzeci syn J.R.R. Tolkiena i Edith Mary Tolkien. Uczęszczał do Dragon School i The Oratory School w Oksfordzie. W wieku 21 lat zaczął brać udział w spotkaniach grupy Inklingów. W czasie II wojny światowej w latach 1943–1945 służył w Royal Air Force. Uczył się latania w Południowej Afryce, potem krótko służył jako pilot myśliwca, pod koniec wojny został przeniesiony do Royal Navy Volunteer Reserve w stopniu „flying officer”. Po wojnie studiował literaturę i język angielski na Trinity College na Uniwersytecie w Oxfordzie, gdzie zdobył stopień bakałarza w 1949 roku, zaś kilka laty później stopień „Bachelor of Letters”. Podobnie jak jego ojciec, został wykładowcą języka angielskiego na uniwersytecie w Oxfordzie, w pracy naukowej zajmując się głównie staronordyckimi sagami. W 2016 roku został wyróżniony Medalem Bodlajańskim za wybitny wkład w dziedzinie literatury, kultury, nauki i komunikacji[1].

Po śmierci J.R.R. Tolkiena podjął się zadania edycji i publikacji jego notatek opisujących legendy Śródziemia. Przy pomocy Guya Gavriela Kaya dokończył i wydał w 1977 roku rozpoczęty przez ojca zbiór mitologicznych opowieści nazwanych Silmarillion. Następnie przeprowadził redakcję pozostającego w luźnych zapiskach dzieła zatytułowanego Niedokończone opowieści oraz skompilował wielotomową Historię Śródziemia, w skład której wchodzi wydana w Polsce Księga zaginionych opowieści. W 2007 została wydana kolejna powieść stworzona ze skompletowanych przez niego zapisków ojca, Dzieci Húrina. W sierpniu 2017 zrezygnował ze stanowiska dyrektora Tolkien Estate i Tolkien Trust[2].

W 1951 roku poślubił Faith Faulconbridge, w 1959 urodził się ich syn, Simon. Po rozwodzie, w 1967 poślubił Baillie Klass, z którą ma dwoje dzieci, Adama i Rachel. Od połowy lat 70. mieszkają na południu Francji[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Natasha Onwuemezi: Christopher Tolkien awarded the Bodley Medal (ang.). thebookseller.com, 2016-10-31. [dostęp 2017-08-25].
  2. Daniel Helen, Christopher Tolkien resigns as Tolkien Estate director, Tolkien Society, 15 listopada 2017 [dostęp 2017-11-15] (ang.).
  3. Raphaëlle Rérolle: Le Monde rozmawia z Christopherem Tolkienem! [tł. z fr.] (pol.). elendilion.pl, 2012-07-13. [dostęp 2017-08-25].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]