Ciapkapusta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ciapkapusta
Inne nazwy

ciaperkapusta, ciaperkrałt, ciaprówa, pańczkrałt, ciamkrałt, panczkrałt, (Opolszczyzna: region opolski, brzeski i krapkowicki): klaplastra, ćpocha

Kuchnia

śląska

Miejsce powstania

Górny Śląsk

Obróbka żywności

gotowanie i smażenie

Składniki

[1]

Ciapkapustaśląskie danie przygotowywane z purée ziemniaczanego i kapusty, zwykle kiszonej. Do ciapkapusty dodaje się podsmażony i pokrojony w kostkę boczek, kiełbasę lub zrumienioną cebulę. Potrawa ta zwykle podawana jest z mięsem (często z żeberkami)[2].

Jest to jedna z potraw, które znajdują się na Wigilijnym stole[3].

Nazwa pochodzi ze śląskiego słowa ciaprać, czyli chlapać, brudzić, ale także mieszać[3].

Inne nazwy to: ciaperkapusta, ciaperkrałt, ciaprówa, pańczkrałt, ciamkrałt lub panczkrałt (Opolszczyzna: region opolski, brzeski i krapkowicki), klaplastra, ćpocha[potrzebny przypis].

Danie zostało wpisane na listę produktów tradycyjnych 17 maja 2010 roku przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w kategorii Gotowe dania i potrawy w województwie śląskim[4].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Łukasz Tudzierz: Ciapkapusta (panczkraut) – tradycyjny przepis. 2022-01-01. [dostęp 2023-10-22].
  2. Ciapkapusta czyli śląskie niebo. www.wielkiezarcie.com. [dostęp 2013-10-08].
  3. a b Łukasz Tudzierz, Ciapkapusta (panczkraut) - tradycyjny przepis [online], Portal Tuudi.net, 2022 [dostęp 2023-10-22].
  4. Ciapkapusta - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Portal Gov.pl [online], Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi [dostęp 2023-10-24] (pol.).