Cmentarz Żołnierzy 2 Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cmentarz Żołnierzy 2 Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu
Ilustracja
Widok ogólny kwater
Państwo

 Polska

Miejscowość

Zgorzelec

Adres

ul. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego
Zgorzelec

Typ cmentarza

wojskowy

Stan cmentarza

nieczynny

Powierzchnia cmentarza

3,5 ha[1]

Data otwarcia

1946[1]

Położenie na mapie Zgorzelca
Mapa konturowa Zgorzelca, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz Żołnierzy 2 Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Cmentarz Żołnierzy 2 Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz Żołnierzy 2 Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu”
Położenie na mapie powiatu zgorzeleckiego
Mapa konturowa powiatu zgorzeleckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cmentarz Żołnierzy 2 Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu”
Ziemia51°08′50,9572″N 15°01′21,1501″E/51,147488 15,022542

Cmentarz Żołnierzy 2 Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcucmentarz wojenny żołnierzy 2 Armii Wojska Polskiego poległych w walkach wiosną 1945, w czasie forsowania Nysy Łużyckiej (operacja łużycka), w drodze na Drezno i pod czeski Mielnik[2], w walkach o Niesky oraz Horkę, jak również w trakcie operacji budziszyńskiej[3], znajdujący się w Zgorzelcu, przy ul. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego, w sąsiedztwie cmentarza komunalnego.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Nekropolia ma kształt zagłębionego w gruncie prostokąta, który otacza wał. Podzielony jest symetrycznie na cztery kwatery. Na głównym skrzyżowaniu alej postawiono cokół po pierwotnym pomniku, który stanął tu wkrótce po walkach[2] (cmentarz rozpoczęto organizować latem 1946[1]). W 1948 nadano obiektowi trwały kształt, w formie obrzeży i krzyży z betonu. W latach 1961-1964 nekropolię przebudowano według projektu Zbigniewa Gnassa i Piotra Żarnowskiego (zmieniono wówczas znacząco część frontową, od strony ulicy cmentarz otoczono murem, a od strony wewnętrznej utworzono zazielenioną skarpę). Akcentem centralnym w strefie wejściowej były symetrycznie ustawione armaty. W centrum stał obelisk. W latach 1967-68 doszło do kolejnej przebudowy. Konkurs architektoniczny w tym zakresie wygrał Tadeusz Ptaszycki z Krakowa. Powstał wówczas Pomnik Orła Piastowskiego. W końcu lat 90. XX wieku nekropolia uległa degradacji. Prace remontowe podjęto w 1997[1].

Pochowani[edytuj | edytuj kod]

Na cmentarzu spoczywa 3420 (lub 3396[3] albo 3384[1]) osób w 3392 grobach. Żołnierze, podoficerowie i oficerowie[3] pochowani są w identycznych mogiłach, które oznaczono betonowymi krzyżami grunwaldzkimi. Ekshumacje i pochówki rozpoczęto latem 1946[3]. Spoczywają tutaj:

Spoczywa tu także sześć kobiet (telefonistek i sanitariuszek). Cmentarz upamiętnia również dwa tysiące osób, których nie dało się ekshumować lub odnaleźć (w tym 5 podpułkowników, 10 majorów, 34 kapitanów, 30 poruczników, 182 podporuczników, 92 chorążych)[2].

Na cmentarzu pochowano m.in.:

  • kaprala Stanisława Ostrowskiego (grób 767), jednego z pierwszych żołnierzy poległych w operacji łużyckiej,
  • podporucznika Longina Wawruszaka (grób 761), zastępcę dowódcy kompanii rusznic przeciwpancernych zastrzelonego przez niemieckiego snajpera,
  • szeregowego Wacława Ciunela (grób 764), który zginął na minie podczas pierwszej, nieudanej próby uchwycenia przyczółku na lewym brzegu Nysy Łużyckiej,
  • żołnierzy 3 Drezdeńskiej Brygady Pancernej (groby 177-220) poległych w walkach pod Budziszynem,
  • podporucznika Franciszka Drosika (grób nr 2017), z zawodu gajowego, partyzanta z Wołynia, spadochroniarza, uczestnika walk na Lubelszczyźnie, dowódcę 3 kompanii strzeleckiej 36 pułku piechoty,
  • podporucznika Jerzego Matrasa, (20 lat, grób 726), dowódcę plutonu w kompanii Franciszka Drosika[3].

Numeracja grobów nie oddaje kolejności walk – nadawana była w miarę postępu ekshumacji i pochówków[3].

Pomnik Orła Piastowskiego[edytuj | edytuj kod]

Na cmentarzu posadowiono Pomnik Orła Piastowskiego, autorstwa Józefa Potępy z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Został on odsłonięty 6 maja 1978 i nawiązuje do sylwetki wojskowego orła. Symbolizować ma ptaka spoczywającego na słupie granicznym, z dumą spoglądającego w zachodnią stronę[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]