Coccinella difficilis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Coccinella difficilis[1]
Crotch, 1873
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Rząd chrząszcze
Rodzina biedronkowate
Podrodzina Coccinellinae
Plemię Coccinellini
Rodzaj Coccinella
Gatunek Coccinella difficilis
Synonimy
  • Coccinella monticola difficilis Crotch, 1873
  • Coccinella vandykei Nunenmacher, 1909
  • Coccinella transversoguttata vandykei Leng, 1920

Coccinella difficilisgatunek chrząszcza z rodziny biedronkowatych.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1873 roku przez George’a Roberta Crotcha. Jako miejsce typowe wskazał on Utah[2][3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o wysklepionym, w zarysie szeroko-owalnym ciele długości od 5 do 6 mm. Głowa jest czarna z dwiema wyraźnie odseparowanymi jasnymi plamkami między oczami. Przedplecze jest na wierzchu czarne z jasnymi plamami w kątach przednio-bocznych; środek jego przedniej krawędzi zawsze pozostaje czarny. Na spodzie przedplecza leży jasna, mała, prawie trójkątna plama brzuszna sięgająca ku tyłowi do od ⅓ do 3/5 zasięgu plamy grzbietowej[3]. Pokrywy mają ubarwienie żółtawopomarańczowe do czerwonego z czarnym wzorem obejmującym plamę przytarczkową, parę plam środkowych i parę plam tylnych. Od plam środkowych oddzielona może być jeszcze para małych kropek, ale wówczas jest ona przesunięta w kierunku dogłowowym i nie leży w jednej linii z plamami środkowymi[4]. Brak na pokrywach przepaski przynasadowej czy plam barkowych, a szew pokryw jest czerwony. Przedpiersie ma wąski i płaski wyrostek międzybiodrowy z parą żeberek bocznych. Odnóża środkowej i tylnej pary mają po dwie ostrogi na goleni. Pazurki stóp mają zredukowane ząbki. Genitalia samca są symetrycznie zbudowane[3].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek nearktyczny, endemiczna dla w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Znany jest z Oregonu, Idaho, Montany, Wyoming, północnej Kalifornii, Nevady, Utah, Kolorado i północnej Arizony[4][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Coccinella difficilis, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. G.R. Crotch. Revision of the Coccinellidae of the United States. „Transactions of the American Entomological Society”. 4, s. 363-382, 1873. 
  3. a b c d Robert D. Gordon. The Coccinellidae (Coleoptera) of America North of Mexico. „Journal of the New York Entomological Society”. 93 (1), s. 1-912, 1985. New York Entomological Society. 
  4. a b Abigail M. Parker, Chuck Entz, Mike Quinn: Species Coccinella difficilis. W: BugGuide [on-line]. Iowa State University. [dostęp 2021-03-13].