Codete

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Codete Global[1]
Ilustracja
Państwo

 Polska

Siedziba

Kraków

Adres

ul. Na Zjeździe 11, Kraków

Data założenia

2010

Forma prawna

spółka komandytowa

Prezes

Artur Olechowski, Grzegorz Śmiałek

Nr KRS

0000696869

Zatrudnienie

ponad 300 osób[2]

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Codete Global”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Codete Global”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Codete Global”
Ziemia50°02′54″N 19°57′23″E/50,048333 19,956389
Strona internetowa

Codete – polska firma informatyczna założona w 2010 roku[3], z główną siedzibą w Krakowie, oraz oddziałami w Lublinie i Berlinie[4]. W 2022 roku firma została przejęta przez amerykańską firmę Exadel(inne języki)[5][6].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma została założona w 2010 roku przez Karola Przystalskiego, który stworzył w Codete dział pracujący nad zastosowaniem technologii Data Science, Big Data i Blockchain. Współwłaścicielami i członkami Zarządu Codete są również Artur Olechowski oraz Grzegorz Śmiałek[7].

Pierwsze biuro Codete zostało uruchomione w Krakowie w 2010 roku, drugie utworzono w Lublinie w 2016 roku. Ze względu na ograniczenia prawa niemieckiego, pod które podlegała część klientów, uruchomiona została również filia w Berlinie. Pod koniec 2019 roku główna siedziba Codete została przeniesiona pod adres Na Zjeździe 11 (Kraków Podgórze)[8].

W listopadzie 2022 firma została przejęta przez amerykańską firmę Exadel(inne języki)[5][6].

Założyciele Codete[edytuj | edytuj kod]

Karol Przystalski ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk technicznych. Jest autorem publikacji programistycznych, uczestnikiem międzynarodowych konferencji (TestDive[9], DevDay[10], TEDx Lublin[11], DeveloperWeek Europe[12], BigData Conference[13], Skład QA[14], Berlin ML), a w przeszłości był trenerem o’Reilly[15]. Zbudował dział badawczy, który pracuje nad rozwiązaniami bazującymi na metodach uczenia maszynowego oraz rozwiązań z obszaru Big Data. W Codete jest odpowiedzialny za obszary IT, współpracuje również z niektórymi firmami z zestawienia Fortune 500 nad projektami z zakresu Data Science[15].

Grzegorz Śmiałek absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Harvard Business School oraz szwajcarskiego Uniwersytet w St. Gallen. Jest współtwórcą projektu Medtransfer[16], a w listopadzie 2021 roku wziął udział w spotkaniu VBdots[17] o charakterze MasterClass organizowanym przez Connecting Dots Foundation. Opowiadał na nim o wyzwaniach, jakie towarzyszą zmianie z roli managing partnera na współzałożyciela startupu. W strukturach firmy odpowiada za obszar finansów, zasobów ludzkich i rekrutacji[18].

Artur Olechowski jest absolwentem wydziału prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Prelegent międzynarodowej konferencji Finweek[19], dotyczącej innowacji finansowych. W strukturach Codete jest odpowiedzialny za obszar sprzedaży i marketingu[18].

Rozwój międzynarodowy[edytuj | edytuj kod]

Działalność Codete obejmuje współpracę z klientami krajowymi oraz międzynarodowymi. W pierwszej fazie rozwoju największy nacisk kładziono na firmy z obszaru niemieckojęzycznego[20] (DACH): Austrię, Niemcy i Szwajcarię. Obecnie Codete współpracuje z przedsiębiorstwami z całego świata (m.in. Izrael, Wielka Brytania, Szwecja, Stany Zjednoczone czy Hong Kong)[21].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Obecnie Codete świadczy usługi dla firm oraz startupów w zakresie: Big Data, Data Science, Machine learning i sztucznej inteligencji (AI), internetu rzeczy (ang. Internet of Things), R&D, przetwarzania w chmurze, tworzy Centra Rozwoju Oprogramowania, oraz UX/UI[22].

Codete oferuje usługi z zakresu tworzenia oprogramowania oraz aplikacji internetowych i mobilnych, badania, rozwoju i doradztwa w dziedzinie IT. Od drugiej połowy 2020 roku współpracuje z Krakowskim Szpitalem Uniwersyteckim[23] w prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej[24].

Wśród klientów Codete[25] znajdują się przedsiębiorstwa typu fintech (m.in. zajmujące się kryptowalutami) oraz firmy działające w zakresie ochrony zdrowia, handlu detalicznego i elektronicznego, marketingu, mediów, podróży, logistyki i transportu oraz przemysłu samochodowego. Współpracują m.in. z BMW, Kia Motors, Daimler, Wells Fargo, HSBC, Motorolą czy Deloitte[26].

Medtransfer[edytuj | edytuj kod]

Projekt Medtransfer usprawnia komunikację pomiędzy pacjentami oraz lekarzami, umożliwiając transfer wyników badań obrazowych (tomografii komputerowej, radiografii) przy pomocy szyfrowanego łącza. Innocenta Dźwierzyńska, współzałożycielka platformy dostrzegła potrzebę szybkiej wysyłki badań po własnej operacji, gdy „(pomyślała, że) idealnym rozwiązaniem byłoby stworzyć taką aplikację, przez którą w prosty sposób będę mogła wysłać swoje badania do lekarza, a on klikając w link będzie mógł je otworzyć bez konieczności ściągania na komputer”. Projekt jest realizowany we współpracy z Codete od 2020 roku[27].

Inicjatywy[edytuj | edytuj kod]

Poza projektami komercyjnymi, Codete organizuje wydarzenia edukacyjne, angażując się we współpracę z beneficjentami m.in. ze środowiska medycznego[28].

Hack4Med CRACoV: Hackathon[edytuj | edytuj kod]

Wydarzenie zorganizowane przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie i Codete, polegające na 24-godzinnej rywalizacji[29] w znalezieniu rozwiązania problemu przedstawionego przez organizatorów. Nazwa Hack4Med: CRACoV powstała przez połączenie słów Cracow (pol. Kraków) oraz Covid-19[28].

Tematem przewodnim pierwszej edycji medycznego hackathonu był „kalkulator ryzyka covidowego”. Rozwiązanie problemu miało na celu przypisanie pacjenta z Covid-19 do jednej z trzech grup: pacjent, u którego przebieg choroby będzie łagodny, pacjent ciężki oraz taki, u którego istnieje wysokie ryzyko zgonu. Aby uzyskać wiarygodne wyniki, zawodnicy pracowali na realnych, w pełni anonimowych danych pacjentów, mając możliwość konsultacji parametrów z obecnymi na wydarzeniu lekarzami[30].

Do finału zakwalifikowało się 25 najlepszych zespołów[31], złożonych ze specjalistów od przetwarzania danych, IT, oraz analityków. Zwycięzcy edycji 2021 – zespół „6 i 8 PKB” – przekazali całość nagrody (30 tys. zł) Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu[32]. Nazwa drużyny nawiązywała do 6,8 proc. PKB, czyli procentu, jaki powinien być przekazywany na finansowanie ochrony zdrowia[32].

CodeteCON[edytuj | edytuj kod]

Cykliczna konferencja technologiczna dedykowana środowisku IT, organizowana przez firmę Codete w Krakowie i Lublinie od 2016 roku. Głównymi elementami programu CodeteCON są wykłady, warsztaty tematyczne, oraz tzw. lightning talks z gośćmi na scenie. Tematyka konferencji skupia się na zagadnieniach z zakresu back-endu, front-endu i Data Science[7].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Wyróżnienia lokalne[edytuj | edytuj kod]

W 2018 Państwowa Inspekcja Pracy zorganizowała plebiscyt pod hasłem „Pracodawca – Organizator Pracy Bezpiecznej” i uznała krakowskie przedsiębiorstwo Codete za jedno z najlepiej dbających o swoich pracowników i przestrzegających przepisów w Małopolsce[33].

W 2019 roku Codete zdobyło Nagrodę Gospodarczą Prezydenta Miasta Lublina[34].

Firma czterokrotnie (2018-2020, 2023) zdobyła Gazele Biznesu przyznawane dla najdynamiczniej rozwijających się małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce[35].

W 2022 roku otrzymała również wyróżnienie w konkursie HR Dream Team organizowanym przez portal Pracuj.pl[36].

Nagrody międzynarodowe[edytuj | edytuj kod]

W trzeciej edycji rankingu tworzonego przez brytyjski magazyn Financial Times, w 2019 roku, krakowska spółka znalazła się w gronie 1000 najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw w Europie. Zestawienie FT 1000: Europe’s Fastest Growing Companies bierze pod uwagę najwyższy procentowy wzrost przychodów i na tej podstawie publikuje listę. Codete uplasowało się wówczas na 336. miejscu[37].

W 2021 roku Codete zostało wyróżnione w rankingu Clutch 100 for Sustained Growth stworzonym przez przedsiębiorstwo badawcze B2B z siedzibą w Waszyngtonie. Uczestnicy zestawienia zostali uszeregowani na podstawie bezwzględnego tempa wzrostu przychodów w latach 2017–2020, a Codete zajęło 82. miejsce spośród wszystkich firm w kategorii IT[38]. Wyróżnienie to zostało ponownie przyznane Codete w 2022 roku[39].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Codete: About. [dostęp 2023-04-26].
  2. Rocket Jobs PL: Codete Brand Story [online], rocketjobs.pl [dostęp 2022-02-18] (pol.).
  3. Codete jedną z najszybciej rozwijających się firm IT w Polsce [online], pb.pl [dostęp 2022-06-11] (pol.).
  4. Dziesięć lat pracy, niezliczone możliwości rozwoju – rozmowa z Pawłem Dyrkiem z Codete [online], inhire.io, 23 kwietnia 2020 [dostęp 2022-02-03] (ang.).
  5. a b Amerykanie przejmują polską spółkę IT [online], pb.pl [dostęp 2023-02-03] (pol.).
  6. a b Exadel Acquires Software Development Company Codete | Exadel [online], exadel.com, 15 listopada 2022 [dostęp 2023-02-03] (ang.).
  7. a b Codete jedną z najszybciej rozwijających się firm IT w Polsce [online], pb.pl [dostęp 2022-02-22] (pol.).
  8. Codete – IT’S OFFICIAL! We’re moving to a new one, a bigger office! 4 years at Olszańska street in Krakow and now it’s time for a huge change! From December 1, Codete’s headquarters will be located in the building at Na Zjeździe 11 street. NEW OFFICE NEW PROJECTS Stay tuned for more! [online], www.facebook.com, 8 listopada 2019 [dostęp 2022-02-03] (pol.).
  9. TestDive 2019 Conference: Karol Przystalski – „Machine learning in test automation”. [dostęp 2022-02-03].
  10. Karol Przystalski: Current trends in NLP for finance. [dostęp 2022-02-03].
  11. Dr Karol Przystalski. [dostęp 2022-02-03].
  12. AI & Machine Learning [online], DeveloperWeek Europe [dostęp 2022-02-03] (ang.).
  13. 10times, Big Data Conference Europe | 10times [online], 10times.com [dostęp 2022-02-03] (ang.).
  14. SkładQA [online], SkładQA [dostęp 2022-02-03] (pol.).
  15. a b Karol Przystalski [online], oreilly.com [dostęp 2022-02-03] (ang.).
  16. Medtransfer.pl – Przesyłaj badania obrazowe szybko i bezpiecznie. [online], Medtransfer [dostęp 2022-02-03] (pol.).
  17. VBdots | Jak zmienić mindset usługowy na produktowy? [online], lu.ma [dostęp 2022-02-03].
  18. a b Codete stawia na innowacyjne rozwiązania w sektorze IT [online], Bankier.pl, 5 marca 2019 [dostęp 2022-02-22] (pol.).
  19. The business blockchain & B2B Fintech – waiting for its development? – finweek.sk [online] [dostęp 2022-02-03] (słow.).
  20. Andgont, Sztuczna inteligencja: w Polsce brakuje klientów [online], ENTERPRISE SOFTWARE REVIEW, 21 września 2018 [dostęp 2022-02-03] (pol.).
  21. Codete – wspieramy rozwój technologiczny naszych klientów [online], Gospodarczy Lublin, 29 czerwca 2018 [dostęp 2022-02-22] (pol.).
  22. Our Services | Codete Software Development Company [online], codete.com [dostęp 2022-02-22].
  23. adiakow, Rozpoczęcie współpracy z Codete – Software House Kraków [online], Szpital Uniwersytecki w Krakowie [dostęp 2022-02-03] (pol.).
  24. Hack4Lem zakończony! Setki uczestników pracowało nad rozwiązaniami przyszłości. [online], Polska Agencja Prasowa SA [dostęp 2022-02-03] (pol.).
  25. Codete Client Reviews | Clutch.co [online], clutch.co [dostęp 2022-02-03].
  26. Codete – we support our customers’ technological development [online], www.invest-in-lublin.com [dostęp 2022-02-03] (ang.).
  27. Innocenta Dźwierzyńska [online], patrizia.aryton.pl [dostęp 2022-02-22].
  28. a b Hack4Med: programiści z medykami stworzyli kalkulator ryzyka covidowego [online], media.pkobp.pl [dostęp 2022-02-22] (pol.).
  29. Marcin Jędrychowski o hakowaniu i maratonie, które pozwolą wyprzedzić COVID-19 ► [online], www.termedia.pl [dostęp 2022-02-03] (pol.).
  30. „Kalkulator ryzyka covidowego” – głównym zadaniem październikowego hackathonu w Krakowie [online], www.radiokrakow.pl [dostęp 2022-02-22] (pol.).
  31. „Kalkulator ryzyka covidowego” – głównym zadaniem październikowego hackathonu w Krakowie [online], www.radiokrakow.pl [dostęp 2022-02-03] (pol.).
  32. a b Telewizja Polska S.A, Zwycięzcy hackathonu medycznego oddali nagrodę Szpitalowi Dziecięcemu [online], krakow.tvp.pl [dostęp 2022-02-03] (pol.).
  33. Zbigniew Bartuś, Pracodawca bezpieczny jak małopolski Man Trucks z Niepołomic [online], Dziennik Polski, 3 listopada 2018 [dostęp 2022-02-22] (pol.).
  34. Lubelskie firm z nagrodami prezydenta [online], Polskie Radio Lublin, 22 listopada 2019 [dostęp 2022-02-03] (pol.).
  35. Gazele Biznesu, CODETE PRZYSTALSKI OLECHOWSKI ŚMIAŁEK Sp.K., profil firmy – Gazele Biznesu 2021 [online], Puls Biznesu [dostęp 2022-02-17].
  36. HR Dream Team 2022 – poznaj laureatów tegorocznej edycji [online], Wyzwania HR, 24 listopada 2022 [dostęp 2023-01-23].
  37. Ian Smith, The FT 1000: third annual list of Europe’s fastest-growing companies, „Financial Times”, 1 marca 2019 [dostęp 2022-02-17].
  38. In Special Report, Clutch Recognizes the Top B2B Service Providers for Sustained & Fast Growth for 2021 | Clutch.co [online], clutch.co [dostęp 2022-02-22].
  39. Codete in Clutch’s Top 1000 Global Companies for 2022 [online], Codete Blog, 13 grudnia 2022 [dostęp 2023-01-03] (ang.).