Corruption

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Corruption
Rok założenia

1991

Pochodzenie

Sandomierz

Gatunek

doom metal, death metal, stoner metal[1]

Wydawnictwo

Carnage Records, Metal Mind Records, Mystic Production

Powiązania

Virgin Snatch, Leash Eye, Acid Drinkers, Devilish Impressions, Sceptic, Kat & Roman Kostrzewski, Vader, Exlibris, Chain Reaction, Saratan, Magneto, Voodoo Gods, Divine Chaos

Strona internetowa

Corruption – polski zespół muzyczny początkowo wykonujący death i doom metal, a z czasem grupa zaczęła grać stoner metal. Formacja powstała w 1991 roku w Sandomierzu w składzie: Paweł „P. Horne” Kaniewski (śpiew), Janusz „Chicken” Kubicki (gitara), Piotr „Anioł” Wącisz (gitara basowa) oraz Grzegorz „Melon” Wilkowski (perkusja).

Historia[edytuj | edytuj kod]

W maju 1992 roku grupa zarejestrowała pierwsze studyjne promo The Ultra-Florescence. Poprzedzone nagraniami demo z próby, wydane jako Absorbed in Misery (1991). Materiał studyjny wzbudził zainteresowanie wytwórni muzycznej Carnage Records dla której na przełomie czerwca i lipca ponownie zarejestrowano The Ultra-Florescence.

Nim wydawnictwo ukazało się na rynku grupa występowała podczas koncertów w kraju m.in. wraz z Vader, Armagedon, Cryptic Tales czy Schismatic. The Ultra-Florescence ostatecznie ukazała się w lutym 1993 roku nakładem Carnage Records. W maju tego samego roku do zespołu dołączył instrumentalista klawiszowiec Mirosław Mróz z którym w składzie Corruption odbyło trasę koncertową The Ultra-Tour.

W czerwcu 1993 roku muzycy pracowali nad kolejnym promo zatytułowanym Dawn Of Sullen Oratory na którym zaprezentowali doom metal. W lipcu 1993 roku zespół wziął udział w szóstej edycji festiwalu S'THRASH'YDŁO obok takich zespołów jak: Asphyx, Temperance, Proton Burst, Violent Dirge, Hazael czy Geisha Goner. Demo Dawn Of Sullen Oratory wzbudziło zainteresowanie wytwórni Sick Records, efektem czego był kontrakt płytowy. Do marca 1994 roku muzycy pracowali nad ostateczną zawartością płyty, by w kwietniu wejść do pod rzeszowskiego Spaart Studio.

Ecstasy bo taki nosił debiutancki album grupy ukończono w czerwcu, jego premiera natomiast miała miejsce na początku roku 1995. Tego samego roku do zespołu dołączył znany jako „Thrashu” gitarzysta Krzysztof Szydło. Już z nowym muzykiem wraz z grupami Death, Grave, Samael, Unleashed i Shihad zespół wystąpił na dziesiątej edycji festiwalu Metalmania. W październiku 1995 r. z zespołu został wyrzucony gitarzysta „Chicken”.

Na przełomie listopada i grudnia 1995 r. ponownie w Spaart Studio zespół zarejestrował swój drugi album zatytułowany Bacchus Songs. Na początku 1996 roku do zespołu został przyjęty drugi gitarzysta o pseudonimie „Gootek”. W czerwcu 1996 r. po dwuletnim oczekiwaniu Ecstasy ukazała się na CD w Europie. Niedługo potem w wyniku nieporozumień z Sick Records muzycy zerwali kontrakt. W sierpniu tego samego roku zespół wziął udział w ósmej edycji festiwalu Shark Attack, natomiast w listopadzie nakładem Negative Records na kasecie magnetofonowej ukazał się album Bacchus Songs. Ciesząc się uznaniem w czasopismach takich jak „Brum”, „Tylko Rock” czy „Metal Hammer”.

W styczniu 1997 roku na rzecz grupy Night Gallery z zespołu odszedł wokalista „P.Horne”, a jego miejsce zajął „D.J.Abel”. Pięć miesięcy po odejściu wokalisty odszedł kolejny muzyk tym razem klawiszowiec Mróz. W styczniu 1998 roku zespół zarejestrował promo Junky, w kwietniu natomiast koncertował wraz z grupami Night Gallery i Devilyn. W maju 1998 roku zespół wziął udział w międzynarodowym festiwalu organizowanym przez niemiecką wytwórnię Awaken Production w Kołobrzegu. Corruption wystąpił tam razem z Night in Gales i Tortharry. W kwietniu po koncercie w Krośnie z zespołu odszedł gitarzysta „Gootek”, a jego miejsce zajął Paweł Kubik grający również w Electric Hate Machine.

W marcu 2000 roku nowym wokalistą zespołu został Rafał Trela pseudonim „Rufus”. W maju Corruption był gościem na sanockim koncercie grupy Behemoth organizowanym w ramach trasy Millenium Tour 2000. W lipcu zespół wystąpił w roli headlinera podczas dziewiątej edycji festiwalu Negative Zone w Sandomierzu. W marcu 2001 roku zespół wszedł do warszawskiego Kokszoman Studio, gdzie zarejestrował album pt. Pussyworld utrzymany w stylistyce stoner metal. W grudniu 2001 grupa obchodziła dziesiątą rocznicę istnienia, jej „urodzinowy” koncert odbył się w rodzinnym mieście zespołu w Sandomierzu[2]. W lipcu 2002 zespół podpisał kontrakt płytowy z Metal Mind Records nakładem której 27 sierpnia 2002 roku na całym świecie ukazał się album Pussyworld[3].

W listopadzie 2002 zespół odbył trasę koncertową Kiss, Lick, Penetrate Tour 2002 u boku takich grup jak Necrophobic, Quo Vadis, Unnamed i Mess Age. Na początku 2003 roku Corruption wystąpił jako gość specjalny na warszawskich koncertach grupy Soulfly oraz Paula Di Anno. 1 czerwca tego samego roku grupę opuścił gitarzysta Paweł Kubik, natomiast 3 lipca zespół wraz z grupami Quo Vadis, Hunter i Sweet Noise wystąpił podczas festiwalu rockowego Węgorzewo 2003.

W lipcu muzycy rozpoczęli również nagrania nowego albumu pt. Orgasmusica zarejestrowanego ponownie w Kokszoman Studio[4]. Na przełomie lipca i sierpnia grupa wystąpiła ponadto na IX edycji Przystanku Woodstock, gdzie zagrał dla 400 000 osób. Podczas występu w zespole zadebiutował znany z występów w grupie Twisted Cow gitarzysta Norbert Falkiewicz pseudonim „Fala”. Orgasmusica ukazała się 23 września 2003 roku, a promowana była m.in. podczas występu w katowickim Spodku poprzedzającego grupę Deep Purple.

W 2004 roku z zespołu odeszli Szydło i Falkiewicz, których zastąpili znany z zespołu Leash Eye Arkadiusz „Opath” Gruszka oraz Paweł „Erol” Niziołek. 27 września ukazało się koncertowe DVD zespołu zatytułowane Hellectrify Yourself nagrane w krakowskim Studiu Łęg[5]. 14 sierpnia 2005 zespół wystąpił na festiwalu Hunter Fest[6].

We wrześniu 2005 w opalenickim studiu Taklamakan zespół rozpoczął pracę nad albumem Virgin’s Milk, którego producentem został były członek zespołu Acid Drinkers, Przemysław Wejmann. Album ukazał się 28 listopada[7]. 4 marca następnego roku zespół ponownie wystąpił na festiwalu Metalmania obok takich wykonawców jak Nevermore, Anathema, Soilwork, Therion, U.D.O., 1349 czy Moonspell, zaś w maju zespół wziął udział w trasie grupy Behemoth promującej wówczas album Demigod[8].

25 listopada 2006 w warszawskim klubie Progresja odbył się specjalny koncert zespołu, w trakcie którego świętował on 15-lecie istnienia[9].

2 czerwca 2007 zespół wystąpił we wrocławskim klubie Firlej w roli supportu grupy Orange Goblin, zaś w sierpniu na festiwalu Wacken Open Air w Niemczech[10].

9 marca 2010 ukazał się album Bourbon River Bank będący pierwszą płytą w historii zespołu nagraną w takim samym składzie jak poprzednia. Spotkał się on z ciepłym przyjęciem krytyki i fanów, w 2011 został nominowany do przyznawanej przez ZPAV do prestiżowej nagrody Fryderyk w kategorii „Album Roku Metal”[11].

W 2013 roku doszło do znacznych przetasowań w składzie zespołu. Odeszli współzałożyciel, perkusista Grzegorz „Melon” Wilkowski oraz gitarzyści Arkadiusz Gruszka i Paweł Niziołek. Zastąpili ich kolejno Bartosz „Vincent” Gamracy (Spirit, Vagitarians), Piotr „Rutkoś” Rutkowski (Spirit, Vagitarians) i Daniel „Dani” Lechmański (Exlibris, Chain Reaction). Nowy skład ogłosił lider zespołu, Piotr Wącisz, na antenie Antyradia w audycji Piotra „Makaka” Szarłackiego, „Makakart”[12]. Niedługo potem z zespołem rozstał się również wokalista Rafał „Rufus” Trela, od tamtej pory zespół działał jako kwartet z Lechmańskim i Rutkowskim w roli śpiewających gitarzystów. Ta konfiguracja personalna firmowała płytę Devil’s Share, która ukazała się 9 czerwca 2014 nakładem Metal Mind Productions. Album zawierał m.in. utwór Born To Be Zakk Wylde będący połączeniem Born to Be Wild grupy Steppenwolf i Holy Diver z repertuaru zespołu Dio, oddający hołd Zakkowi Wylde'owi, gitarzysty zespołu Ozzy’ego Osbourne’a oraz lidera grupy Black Label Society. Wydawnictwo było promowane trasą „Sharing The Devil Tour”, w trakcie której po raz drugi doszło do wymiany niemal całego składu, z grupy odeszli Lechmański, Rutkowski i Gamracy, których zastąpili Jacek Hiro (Sceptic, Virgin Snatch), Robert Zembrzycki (Saratan) oraz James Stewart (Vader, Divine Chaos), zaś nowym głównym wokalistą został Łukasz „Chuck” Wolkiewicz. Ten skład zarejestrował teledysk do Born To Be Zakk Wylde, do którego zdjęcia odbyły się w trakcie koncertu w katowickim klubie Katofonia 19 kwietnia 2015. Miesiąc później, 13 maja, ów klip udostępnił na swoim facebookowym profilu sam Zakk Wylde opatrując go komentarzem „BLS Polish Chapter Riding Strong!”[13].

W 2016 roku zespół po raz drugi wystąpił na Przystanku Woodstock, w którym wzięło udział ponad 400 tysięcy osób.[14]

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[15].

Obecny skład zespołu
 • Piotr „Sooloo Jr.” Solnica – gitara (od 2015)
 • Piotr „Anioł” Wąciszgitara basowa, wokal (od 1991)
 • Łukasz „Chuck” Wolkiewicz – wokal (od 2015)
 • Łukasz „Icanraz” Sarnacki – perkusja (od 2016)
Byli członkowie zespołu
 • Jacek Hiro – gitara (2015–2016)
 • James Stewart – perkusja (2015–2016)
 • Rafał „Rufus” Trela – wokal (2000–2013)
 • Grzegorz „Melon” Wilkowski – perkusja (1991–2012)
 • Mirosław Mróz – keyboard (1993–1997)
 • Paweł „P.Horne” Kaniewski – wokal (1991–1997)
 • „D.J.Abel” – wokal (1997–2000)
 • Janusz „Chicken” Kubicki – gitara (1991–1995)
 • „Gootek” – gitara (1996–1998)
 • Norbert „Fala” Falkiewicz – gitara
 • Krzysztof „Thrashu” Szydło – gitara
 • Paweł „Elektryczny” Kubik – gitara
 • Paweł „Erol” Niziołek – gitara (2004–2012)
 • Arkadiusz „Opath” Gruszka – gitara (2004–2012)
 • Piotr „Rutkoś” Rutkowski – gitara, wokal (2013–2014)
 • Daniel „Dani” Lechmański – gitara, wokal (2013–2014)
 • Bartek „Grabarz” Gamracy – perkusja (2013–2014)
 • Robert „Bobby” Zembrzycki - gitara (2015–2017)

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy
Rok Tytuł
1996 Ecstasy
 • Data: 1996
 • Wydawca:Sick Records
Bacchus Songs
 • Data: listopad 1996
 • Wydawca: Negative Records
2002 Pussyworld
 • Data: 27 sierpnia 2002
 • Wydawca: Metal Mind Productions
2003 Orgasmusica
 • Data: 23 września 2003
 • Wydawca: Metal Mind Productions
2005 Virgin’s Milk
 • Data: 28 listopada 2005[16]
 • Wydawca: Metal Mind Productions
2010 Bourbon River Bank
 • Data: 9 marca 2010[17]
 • Wydawca: Mystic Production
2014 Devil’s Share
 • Data: 9 maja 2014[18]
 • Wydawca: Metal Mind Productions
2017 Spleen
 • Data: 5 października 2017
DVD
Rok Tytuł
2004 Hellectrify Yourself
 • Data: 21 czerwca 2004[19]
 • Wydawca: Metal Mind Productions
Single
Rok Tytuł
2012 Highway Ride / Dance With My Cleaver
 • Wydawca: brak (wydanie własne)
2018 Ruin of a Man
 • Wydawca: brak (wydanie własne)
Dema
Rok Tytuł
1991 Absorbed in Misery
 • Data: 15 listopada 1991
 • Wydawca: brak (wydanie własne)
The Ultra-Florescence
 • Data: 1991
 • Wydawca: Carnage Records
1993 Dawn of Sullen Oratory
 • Data: 1993
 • Wydawca: brak (wydanie własne)
1998 Junky
 • Data: 1998
 • Wydawca: brak (wydanie własne)
Notowane utwory
Rok Tytuł Pozycja na liście
Turbo
Top

[20]
2011 „Hell Yeah!" 4

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Kategoria Nagroda Nota
2003 Album roku (Corruption – Pussyworld) Plebiscyt Metal Hammer, 2002 7 miejsce[21]
Zespół roku (Corruption) 6 miejsce[21]
Przebój roku (Corruption – „Wasted”) 9 miejsce[21]
2011 Album roku metal (Bourbon River Bank) Fryderyk Nominacja[22]
2018 Zespół roku Hard Rock/Metal

Scyzoryk

Statuetka[23]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Corruption. metal-archives.com. [dostęp 2010-02-02]. (ang.).
 2. 10-lecie Corruption. rockmetal.pl. [dostęp 2011-02-23].
 3. Corruption w „Rowerze Błażeja”. rockmetal.pl. [dostęp 2011-02-23].
 4. Corruption: Muzyczny orgazm we wrześniu. www.rockmetal.pl. [dostęp 2011-02-23]. (pol.).
 5. Corruption – Hellectrify Yourself – Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives. www.metal-archives.com. [dostęp 2017-05-21]. (ang.).
 6. Festiwal Hunter Fest 2005 – Leksykon kultury Warmii i Mazur. leksykonkultury.ceik.eu. [dostęp 2017-05-21].
 7. Corruption – Virgin's Milk – Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives. www.metal-archives.com. [dostęp 2017-05-21]. (ang.).
 8. :: MetalSide :: Metalmania 2006 :: Relacja. metalside.pl. [dostęp 2017-05-21].
 9. Corruption świętuje 15-lecie – muzyka.interia.pl. interia.pl. [dostęp 2017-05-21].
 10. Orange Goblin – Firlej, ul. Grabiszyńska 56, Wrocław – 2 czerwca 2007. cojestgrane.pl. [dostęp 2017-05-21].
 11. Jubileuszowa trasa Corruption – XXV Years Of Hellyeah! – Portal informacyjny o Sandomierzu. tsa24.com. [dostęp 2017-05-21].
 12. Nowy skład Corruption. www.metalmind.com.pl. [dostęp 2017-05-21]. (pol.).
 13. Zakk Wylde – BLS Polish Chapter riding strong! – Facebook. facebook.com. [dostęp 2017-05-21]. (ang.).
 14. Woodstock 2016 przeszedł do historii. Jaki był?. gazetalubuska.pl. [dostęp 2017-05-21].
 15. Krister Jensen: Corruption. metal-archives.com. [dostęp 2019-08-23]. (ang.).
 16. Corruption: Mleko Dziewicy na koniec listopada. rockmetal.pl. [dostęp 2011-02-23].
 17. Corruption: Zmiany w trasie. muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-02-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-05)].
 18. Corruption: Nowy kontrakt. muzyka.interia.pl. [dostęp 2014-04-07].
 19. Spotkaj się z Corruption. rockmetal.pl. [dostęp 2011-02-23].
 20. Antyradio – Turbo Top notowanie 200. antyradio.pl. [dostęp 2012-11-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-06-25)].
 21. a b c Podsumowanie roku Czytelnicy. „Metal Hammer”. 2/2003, s. 26-27. Tomasz Dziubiński. Metal Mind Sp. z o.o.. ISSN 1231-9759. 
 22. Fryderyki 2011: Nominacje. zpav.pl. [dostęp 2011-02-23].
 23. Finał Festiwalu Scyzoryki 2018. Poznaj laureatów!. echodnia.eu. [dostęp 2018-06-16].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]