Przejdź do zawartości

Cruziohyla calcarifer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cruziohyla calcarifer[1]
(Boulenger, 1902)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Rząd

płazy bezogonowe

Podrząd

Neobatrachia

Rodzina

rzekotkowate

Podrodzina

Phyllomedusinae

Rodzaj

Cruziohyla

Gatunek

Cruziohyla calcarifer

Synonimy
  • Agalychnis calcarifer Boulenger, 1902[2]
  • Phyllomedusa (Agalychnis) calcariferLutz, 1950[2]
  • Phyllomedusa calcariferFunkhouser, 1957[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Cruziohyla calcarifergatunek płaza bezogonowego z podrodziny Phyllomedusinae w rodzinie rzekotkowatych (Hylidae).

Rozmieszczenie geograficzne

[edytuj | edytuj kod]

Płaz spotykany jest w izolowanych miejscach w Ameryce Centralnej i północno-zachodniej Ameryce Południowej. Zamieszkuje on atlantyckie zbocza począwszy od południowo-wschodniej Kostaryki do środkowej Panamy, natomiast po stronie pacyficznej żyje w zachodniej Kolumbii (w departamentach Chocó i Valle del Cauca) oraz północno-zachodnim Ekwadorze (prowincja Esmeraldas)[3].

Systematyka

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten pierwotnie zaliczano do rodzaju Agalychnis w obrębie rodziny rzekotkowatych, później do rodzaju Phyllomedusa. Dopiero praca Faivovicha et al. z 2005 przeniosła go do rodzaju Cruziohyla[2][4]. Wszystkie trzy rodzaje umieszcza się w podrodzinie Phyllomedusinae[2], często podnoszonej do rangi rodziny (Phyllomedusidae)[5]. Niektóre populacje z Kostaryki, Panamy, Hondurasu i Nikaragui uznawane dawniej za Cruziohyla calcarifer okazały się należeć do innego, opisanego w 2018 roku gatunku – Cruziohyla sylviae[2][3].

Ekologia

[edytuj | edytuj kod]

Płaz ten żyje na wysokościach poniżej 750 m nad poziomem morza. Jego siedliskiem są korony drzew wilgotnego, nizinnego, pierwotnego lasu. Prócz koron przedstawicieli tego gatunku spotykano też poniżej tego piętra. Płazy widywano na liściach bądź pniach. Spotkania te miały miejsce na brzegu lasu, w górnym biegu strumieni, a odbywały się w nocy. Zwierzęcia nie spotyka się w lasach zmienionych działalnością człowieka[3].

Płaz ten ma cichy głos[3].

Cykl życiowy

[edytuj | edytuj kod]

Zwierzę wiedzie nocny tryb życia w koronach drzew. Schodzi niżej tylko w celu rozrodu. Przedłużaniu gatunku służą zagłębienia drzew, w tym powalonych, bądź niewielkie zbiorniki wodne, w których nie ma ryb. Samica składa jaja w szczelinach wypełnionych niezbędną do rozrodu wodą. Z jaj wylęgają się larwy (kijanki). Jedno miejsce rozrodu służy tym płazom, dopóki nie wypełni się ściółką[3].

Zagrożenia i ochrona

[edytuj | edytuj kod]

Całkowita liczebność jego populacji spada. Gatunek uznaje się za rzadki, jednakże może to wynikać z niedoszacowania, gdyż występuje on w koronach drzew. Spotykany jest tylko raz na jakiś czas, co Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) tłumaczy cichym głosem i trudnym do eksploracji siedliskiem. Biorąc pod uwagę przewidywany szeroki zasięg występowania gatunku i małe prawdopodobieństwo, by jego liczebność ulegała znacznemu spadkowi, IUCN przyznała gatunkowi status najmniejszej troski (LC – Least Concern)[3].

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody wymienia następujące zagrożenia dla tego gatunku: wylesianie spowodowane rozwojem rolnictwa, nielegalna uprawa wiążąca się też z nielegalnym rozpylaniem substancji zanieczyszczających środowisko, pozysk drewna, osadnictwo ludzkie. Zwraca uwagę na dużą presję ze strony człowieka na ten gatunek w Ekwadorze. W Kolumbii i Ekwadorze C. calcifer jest odławiany z przeznaczeniem na międzynarodowy handel, ale na niewielką skalę[3].

Płaz ten zamieszkuje kilka obszarów chronionych[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Cruziohyla calcarifer, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e f Darrel R. Frost, Cruziohyla calcarifer (Boulenger, 1902), [w:] Amphibian Species of the World: an Online Reference. Version 6.2 [online], American Museum of Natural History, New York, USA [dostęp 2024-06-22] (ang.).
  3. a b c d e f g h i Cruziohyla calcarifer, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  4. Julian Faivovich i inni, Systematic review of the frog family Hylidae, with special reference to Hylinae: Phylogenetic analysis and taxonomic revision, „Bulletin of the American Museum of Natural History”, 294, Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej, 2005, s. 1–240, ISSN 0003-0090 [zarchiwizowane z adresu 2013-11-09] (ang.).
  5. Phyllomedusidae, [w:] Integrated Taxonomic Information System [dostęp 2024-06-22] (ang.).