Człowiek rakieta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Człowiek rakieta
The Rocketeer
Gatunek

Przygodowy
Science-fiction

Data premiery

21 czerwca 1991

Kraj produkcji

USA

Język

Angielski

Czas trwania

108 min

Reżyseria

Joe Johnston

Scenariusz

Danny Bilson
Paul de Meo
(na podstawie komiksu Dave’a Stevensa)

Główne role

Billy Campbell
Jennifer Connelly
Alan Arkin
Timothy Dalton
Terry O’Quinn
Paul Sorvino

Muzyka

James Horner

Zdjęcia

Hiro Narita

Scenografia

James D. Bissell
Linda DeScenna
Christopher Burian-Mohr

Kostiumy

Marilyn Vance

Montaż

Peter Lonsdale
Arthur Schmidt

Produkcja

Charles Gordon
Lawrence Gordon
Lloyd Levin

Wytwórnia

Walt Disney Pictures
Touchstone Pictures
Silver Screen Partners IV
Gordon Company

Dystrybucja

Walt Disney Pictures

Strona internetowa

Człowiek rakieta (ang. The Rocketeer) – film przygodowo-fantastyczny produkcji amerykańskiej w reżyserii Joe Johnstona z 1991 roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Okolice Los Angeles, 1938 rok. Na krętych polnych drogach trwa pościg samochodowy. Automobil z agentami FBI goni za wozem gangsterów, ostrzeliwujących się z broni maszynowej. W pewnym momencie na niebie pojawia się samolot. Zasiadający za jego sterami pilot Cliff Secord przygotowuje się do zawodów lotniczych. Nie przeczuwając niebezpieczeństwa przelatuje nisko nad uciekinierami, ostrzeliwują oni samolot. Uszkodzona maszyna Cliffa obiera kurs powrotny na lotnisko. Tam kończy się pościg. Zanim agenci FBI zdołają dopaść jedynego ocalałego gangstera, ten ukrywa w kabinie stojącego w hangarze starego dwupłatowca tajemniczy pakunek.

Sukces agentów federalnych oznacza ruinę dla Cliffa i jego przyjaciela, mechanika Peevy’ego. W trakcie pościgu i strzelaniny stracili samolot, dzięki któremu zarabiali na życie. W dodatku właściciel zniszczonej na pasie startowym cysterny zażądał zwrotu pieniędzy za wóz. Doprowadzeni do ostateczności decydują się na uruchomienie starego dwupłatowca i pod siedzeniem pilota odnajdują ukryty przedmiot. Okazuje się być on eksperymentalnym plecakowym silnikiem rakietowym, zdolnym unieść w powietrze dorosłego mężczyznę. Choć Peevy jest sceptyczny i pragnie jak najszybciej oddać prototyp władzom federalnym, jego przyjaciel przekonuje go do przetestowania znaleziska.

Gdy podczas pokazów lotniczych jednemu z pilotów grozi niebezpieczeństwo, Cliff decyduje się skorzystać z plecaka rakietowego i ratuje kolegę. W świat idzie sensacyjna wiadomość o pojawieniu się na niebie nowego bohatera, szybko ochrzczonego mianem Człowieka Rakiety. Wieści dochodzą też do poszukujących silnika agentów FBI, oraz jego twórcy, legendarnego konstruktora lotniczego Howarda Hughesa. O Człowieku Rakiecie wiedzą także gangsterzy. Ich szef, Eddie Valentine, pracuje na zlecenie gwiazdora Hollywood, Neville’a Sinclaira. Cliff i Peevy znajdują się w niewygodnym położeniu, pomiędzy funkcjonariuszami FBI a gangsterami Valentine’a. Pojawia się także bezwzględny współpracownik Sinclaira, ponad dwumetrowy Lothar. Dwójce przyjaciół ledwo udaje się wyjść z matni, ale w ręce Neville’a wpada piękna Jenny, dziewczyna Cliffa. Gwiazdor filmowy proponuje mężczyźnie, że uwolni jego ukochaną w zamian za prototyp.

Wkrótce wychodzi na jaw, że gra się toczy o wielką stawkę. Sinclair okazuje się być agentem narodowych socjalistów. Jeżeli wynalazek Hughesa wpadnie w jego ręce, może posłużyć do opanowania całego świata.

Komiks[edytuj | edytuj kod]

Pomysł na komiks Człowiek Rakieta (Rocketeer) narodził się w 1981 roku w głowie Dave’a Stevensa. Autorowi przyświecał cel odtworzenia konwencji i klimatu komiksów o superbohaterach z czasów o pół wieku wcześniejszych. Filmowej adaptacji „Człowieka Rakiety” podjęła się wytwórnia Walta Disneya.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]