Przejdź do zawartości

Czesław Gładkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czesław Gładkowski
Data i miejsce urodzenia

20 lipca 1940
Stanisławów

Pochodzenie

Polska

Data i miejsce śmierci

8 grudnia 2002
Miluza (Francja)

Instrumenty

kontrabas
bandura
harfa celtycka
kobza
domra
sitar
kalimba

Gatunki

jazz

Zawód

instrumentalista
kompozytor
aranżer

Aktywność

1962–2002

Współpracownicy
Andrzej Dec
Krzysztof Zgraja
Stanisław Żuchowski

Czesław Gładkowski (ur. 20 lipca 1940 w Stanisławowie, zm. 8 grudnia 2002 w Miluzie) – polski kontrabasista, kompozytor i aranżer, publicysta muzyczny i pedagog[1].

Kariera muzyczna

[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Liceum Muzycznego we Wrocławiu w klasie kontrabasu oraz Wydziału Teorii i Kompozycji Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Zadebiutował w 1962 roku, tworząc własne trio – z perkusistą Andrzejem Decem i saksofonistą tenorowym Stanisławem Żuchowskim – i występując z nim na szczecińskiej imprezie Synkopowe Spotkania. Trio w tym składzie wystąpiło też z powodzeniem na Studenckim Festiwalu Jazzowym Jazz nad Odrą w 1965 roku we Wrocławiu, gdzie zespół ten zdobył III nagrodę, a Gładkowski (lider grupy) I nagrodę za kompozycję.

Po tych pierwszych sukcesach nawiązał współpracę z muzykiem Krzysztofem Zgrają, z którym w latach 19711978 tworzył muzyczny duet. Karierę solową rozpoczął w roku 1978, występując w kraju i za granicą z autorskim programem Muzyka na instrumenty strunowe. Poza kontrabasem posługiwał się też egzotycznymi instrumentami, jak: bandura, harfa celtycka, kobza, domra, sitar, kalimba.

Później występował w duecie z Johnem Preiningerem, austriackim perkusistą (w Polsce i za granicą). Wspólnie dokonali też nagrań dla Polskiego Radia.

W 1980 wyemigrował do Francji, gdzie koncertował (zarówno solo, jak i współpracując z francuskimi instrumentalistami), a także był pedagogiem w paryskim Institut Art Cultur Perception, gdzie miał możliwość poprowadzić eksperymentalną klasę muzyczną.

Dyskografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Gładkowski Zgraja: Alter Ego (LP, Muza SXL-1190)[2]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Gładkowski, Czesław [online], bibliotekapiosenki.pl [dostęp 2019-07-29].
  2. http://kppg.waw.pl/plyta.php?plyta=7231

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Wolański R., Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej, Warszawa 1995, Agencja Wydawnicza MOREX, ISBN 83-86848-05-7, tu hasło Gładkowski Czesław, s. 59.