Czesław Gładkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czesław Gładkowski
Data i miejsce urodzenia

20 lipca 1940
Stanisławów

Pochodzenie

Polska

Data i miejsce śmierci

8 grudnia 2002
Miluza (Francja)

Instrumenty

kontrabas
bandura
harfa celtycka
kobza
domra
sitar
kalimba

Gatunki

jazz

Zawód

instrumentalista
kompozytor
aranżer

Aktywność

1962-2002

Współpracownicy
Andrzej Dec
Krzysztof Zgraja
Stanisław Żuchowski

Czesław Gładkowski (ur. 20 lipca 1940 w Stanisławowie, zm. 8 grudnia 2002 w Miluzie) – polski kontrabasista, kompozytor i aranżer, publicysta muzyczny i pedagog[1].

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Liceum Muzycznego we Wrocławiu w klasie kontrabasu oraz Wydziału Teorii i Kompozycji Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Zadebiutował w 1962 roku, tworząc własne trio – z perkusistą Andrzejem Decem i saksofonistą tenorowym Stanisławem Żuchowskim – i występując z nim na szczecińskiej imprezie Synkopowe Spotkania. Trio w tym składzie wystąpiło też z powodzeniem na Studenckim Festiwalu Jazzowym Jazz nad Odrą w 1965 roku we Wrocławiu, gdzie zespół ten zdobył III nagrodę, a Gładkowski (lider grupy) I nagrodę za kompozycję.

Po tych pierwszych sukcesach nawiązał współpracę z muzykiem Krzysztofem Zgrają, z którym w latach 1971-1978 tworzył muzyczny duet. Karierę solową rozpoczął w roku 1978, występując w kraju i za granicą z autorskim programem Muzyka na instrumenty strunowe. Poza kontrabasem posługiwał się też egzotycznymi instrumentami, jak: bandura, harfa celtycka, kobza, domra, sitar, kalimba.

Później występował w duecie z Johnem Preiningerem, austriackim perkusistą (w Polsce i za granicą). Wspólnie dokonali też nagrań dla Polskiego Radia.

W 1980 wyemigrował do Francji, gdzie koncertował (zarówno solo, jak i współpracując z francuskimi instrumentalistami), a także był pedagogiem w paryskim Institut Art Cultur Perception, gdzie miał możliwość poprowadzić eksperymentalną klasę muzyczną.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • Gładkowski Zgraja: Alter Ego (LP, Muza SXL-1190)[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gładkowski, Czesław, bibliotekapiosenki.pl [dostęp 2019-07-29].
  2. http://kppg.waw.pl/plyta.php?plyta=7231

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wolański R., Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej, Warszawa 1995, Agencja Wydawnicza MOREX, ISBN 83-86848-05-7, tu hasło Gładkowski Czesław, s. 59.