Czesław Klim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czesław Klim
podpułkownik podpułkownik
Data i miejsce urodzenia

5 kwietnia 1899
Żyrardów

Data i miejsce śmierci

3 stycznia 1951
Łódź

Przebieg służby
Siły zbrojne

Armia Austro-Węgier
Wojsko Polskie
Partyzantka radziecka
Armia Ludowa

Formacja

Legiony Polskie

Jednostki

Brygada AL im. Tadeusza Kościuszki

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa
Wojna polsko-radziecka
II wojna światowa
Kampania wrześniowa

Późniejsza praca

Milicja Obywatelska.

Odznaczenia
Order Krzyża Grunwaldu III klasy Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Walecznych (1920–1941) Złoty Krzyż Zasługi Krzyż Partyzancki Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918–1921 Order Czerwonego Sztandaru

Czesław Klim (ur. 5 kwietnia 1899 w Żyrardowie, zm. 3 stycznia 1951 w Łodzi) – oficer Wojska Polskiego, działacz Polskiej Partii Socjalistycznej, uczestnik polskiego i radzieckiego ruchu oporu podczas II wojny światowej, podpułkownik Milicji Obywatelskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie robotniczej. W 1917 wstąpił do Legionów Polskich[1], następnie walczył w wojnie polsko-bolszewickiej[2]. Po wojnie w stopniu chorążego pełnił służbę wojskową w Łodzi, Warszawie i Pińsku. W 1939 brał udział w kampanii wrześniowej, walcząc na czele kompanii spieszonych marynarzy flotylli pińskiej pod Kockiem w Samodzielnej Grupie Operacyjnej „Polesie”[3]. Następnie znalazł się na terenach zabużańskich w okolicach Porzecza, gdzie razem z miejscowymi Polakami organizował placówki samoobrony przed napadami ukraińskich nacjonalistów. Od 1942 z grupą antyfaszystów współdziałał z partyzantką radziecką[3]. Z grupy samoobrony powstał latem 1943 oddział partyzancki im. Tadeusza Kościuszki (jego pierwszym dowódcą był Czesław Warchocki), który w sierpniu wszedł w skład Pińskiej Brygady Partyzanckiej, dowodzonej przez Iwana Szubitidze. Od 25 grudnia 1943 oddziałem dowodził Czesław Klim[3], prowadząc intensywne działania partyzanckie, a także opiekując się licznymi grupami Polaków, Białorusinów, Ukraińców i Żydów. Pod jego dowództwem oddział szybko się rozrastał. W grudniu, po odpowiednim przeszkoleniu minerskim, wysłał on na tory grupy dywersyjne. Dywersja na liniach kolejowych stanowiła od tej pory główny kierunek jego działania. W marcu 1944 Klim otrzymał awans do stopnia majora, a jednocześnie skierowanie do dyspozycji Polskiego Sztabu Partyzanckiego, mieszczącego się w Równem. Po przeszkoleniu spadochronowo-desantowym w nocy z 27 na 28 maja 1944 został zrzucony w rejon lasów parczewskich koło wsi Marianki, gdzie nawiązał łączność i współpracę z miejscowymi oddziałami partyzanckimi i kierownictwem II Obwodu Polskiej Partii Robotniczej i Armii Ludowej. Jego zadaniem było przede wszystkim szkolenie wojskowe i dywersyjno-bojowe oraz zaopatrywanie oddziałów w broń, którą otrzymywał z Polskiego Sztabu Partyzanckiego (uzbrojono wówczas ok. 1000 ludzi). Zgodnie z wytycznymi większość swoich ludzi oddał do dyspozycji kierownictwa II Obwodu, które następnie kierowało ich jako instruktorów do oddziałów partyzanckich i garnizonów AL. Początkowo tylko współdziałał z kierownictwem II Obwodu AL, później zaś podporządkował się mu całkowicie. Szczególnie żywą działalność operacyjną prowadził podczas wycofywania się Niemców. W okresie walk na tyłach wroga na Lubelszczyźnie brygada wysadziła w powietrze 2 transporty kolejowe, zniszczyła 2 lokomotywy, 9 wagonów, czołg, most kolejowy i zlikwidowała 475 żołnierzy i oficerów niemieckich, a 9 wzięła do niewoli. Po wyzwoleniu wstąpił w Lublinie do MO i otrzymał stopień podpułkownika.

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mieczysław Juchniewicz, Na wschód od Bugu: Polacy w walce antyhitlerowskiej na ziemiach ZSRR 1941–1945. Wydawnictwo MON 1985, s. 84.
  2. St. Supruniuk, Z Polesia do Warszawy, s. 98.
  3. a b c Sobczak (red.) 1975 ↓, s. 220.
  4. M.P. z 1947 r. nr 131, poz. 816 „za długoletnią pracę w redakcji „Robotnika” i wierność ruchowi robotniczemu”.
  5. St. Supruniuk, Z Polesia do Warszawy, Rozdział III

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]