Czikasawowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Młody wojownik z plemienia Czikasawów (zdjęcie z XIX wieku)

Czikasawowie (ang. Chickasaw) – plemię Indian Ameryki Północnej blisko spokrewnione z Krikami i Czoktawami. Było to wojownicze plemię, które nieomal zniszczyło armię de Soto w roku 1541. Zamieszkiwali północne obszary dzisiejszego stanu Missisipi, Alabama i część Tennessee. Byli właścicielami niewolników, ale wraz z zakończeniem wojny secesyjnej uwolnili ich i przyjęli do plemienia. Po przymusowym przesiedleniu (1837) do Oklahomy stali się członkami Pięciu Cywilizowanych Plemion. Ich wodzowie nosili miano „mingos”.

Ich język, zbliżony do języka Indian Mobile, służył jako język dyplomatyczny i handlowy na całej długości rzeki Missisipi.

Współczesnie postaci[edytuj | edytuj kod]

  • Tom Cole (ur.1949 w Shreveport, Louisiana), członek amerykańskiego Kongresu od r. 2002. Republikanin z Oklahomy ( wychowany w Moore, Oklahoma).
  • John Herrington (ur. 1958 w Wetumka, Oklahoma), pierwszy indiański kosmonauta (zarejestrowany członek plemienia Czikasaw) był członkiem załogi promu Space Shuttle Endeavour w listopadzie 2002.
  • Jefferson Keel, odchodzacy prezydent (NCAI) Kongresu Indian Amerykańskich (2010 - 2013)
  • Jerod Impichchaachaaha' Tate (ur. w Norman, Oklahoma, 25 lipca 1968), jeden z nielicznych indianskich kompozytorów i pianistów muzyki poważnej opartej na elementach tubylczej kultury i historii. W r. 2012 premiera jego nowego utworu na kwartet smyczkowy ETHEL odbyła sie w nowojorskiej Park Avenue Armory.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Barry M. Pritzkert: A Native American Encyclopedia: History, Culture, and Peoples. Oxford: Oxford University Press, 2000. ISBN 978-0-19-513877-1.