Dälek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dälek
ilustracja
Rok założenia 1998
Pochodzenie  Stany Zjednoczone
Gatunek hip-hop, noise
Strona internetowa

Dälek – grupa hiphopowa pochodząca z Newark (New Jersey, USA). W jej skład wchodzą: MC Dälek (Will Brooks) – teksty i produkcja, The Oktopus (Alap Momin) – produkcja, i Still (Hsi-Chang Lin) – turntablizm.

Dälek (nazwa pochodzi od dialect (ang.) – dialekt) reprezentuje współczesny nurt innowacyjnego hip-hopu, razem z zespołami takimi jak Antipop Consortium czy cLOUDDEAD. Muzyka Däleka jest mroczna i intensywna; jej podstawą są mocne beaty, noise, i rap. Beaty są old-schoolowe, a produkcja stroni od efekciarstwa; jest szorstka i bezpośrednia.

Dälek nawiązuje do tradycji zaangażowanych politycznie zespołów hip-hopowych takich jak Public Enemy, Company Flow, czy Boogie Down Productions. Teksty grupy często odnoszą się do problemów społecznych. Tak jak w muzyce Public Enemy, w kawałkach Däleka ważny jest noise. Sample i dźwięki – wbrew konwencji hiphopowej – nie pochodzą z funku czy soulu, lecz często przypominają eksperymentalną muzykę elektroniczną. Dälek wprowadza też inne nurty muzyczne do swoich kawałków; takich jak rock, jazz czy muzykę etniczną.

W kawałkach Däleka często jest wyrażana rozpacz i bezsilność człowieka wobec sił go przerastających – polityki, ekonomii, mediów. Krytykowany jest również stan w którym się znajduje muzyka popularna, w szczególności jałowość współczesnego komercyjnego hip-hopu.

Dälek nawiązał szereg współprac z muzykami działającymi w różnych nurtach muzycznych. Grupa odbyła tournée z rockowymi zespołami takimi jak The Melvins czy Isis, tymczasem również grając koncerty z legendami hip-hopu Prince'em Paulem i De La Soul. Grali też z DJ Spooky, The Rye Coalition, grind-corowym zespołem The Dillinger Escape Plan, i z hiphopowymi zespołami The Pharcyde i The Roots. Nagrali płytę z grupą krautrockową Faust, i singel z piosenkarką country Laurą Minor. Współpracowali z przedstawicielami muzyki elektronicznej: z Kid606 oraz z Techno Animal.

Debiutem Däleka jest płyta Necro Negro Nekros, wydana w roku 1998 na wytwórni płytowej Gern Blandsten. Po wydaniu płyty zespół odbył długi tournée, koncentrując się na wschodnim wybrzeżu USA – co jest nietypowe dla zespołów hiphopowych. Następnie grupa przeniosła się na niezależną wytwórnię płytową Mike’a Pattona, Ipecac Recordings. W roku 2002 wychodzi płyta From Filthy Tongues of Gods and Griots, która rozszerzyła brzmienie zespołu. Jej następnik, wydany w 2005 Absence, jest najbardziej mroczną i przytłaczającą płytą Däleka, na której są po raz pierwszy kawałki ambientowe.

Zespół w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W dniu 27 października 2007 roku Dälek u boku The Young Gods wystąpił w warszawskiej Progresji[1], natomiast 10 i 11 listopada 2009 r zagrał kolejno w Warszawie, w klubie Proxima i wrocławskim Firleju[2].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

EP, 12”, single[edytuj | edytuj kod]

Edycje Limitowane[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]